Artykuły / Endometrioza – zagadkowa choroba powodująca niepłodność

Endometrioza – zagadkowa choroba powodująca niepłodność

Jeżeli masz silne bóle brzucha przed oraz w trakcie miesiączki, dolegliwości bólowe przy współżyciu, nie możesz zajść w ciążę - objawy te mogą wskazywać na endometriozę, tajemniczą chorobę, która może powodować niepłodność. Ale nie mając powyższych objawów, mając regularne, niebolesne miesiączki może okazać się, że ta sama choroba powoduje u ciebie problemy z płodnością. Dlaczego?

Endometrioza to najbardziej zagadkowa choroba w ginekologii: nie wiadomo dokładnie jak i dlaczego powstaje, nie zawsze daje typowe objawy, nie jest łatwa w rozpoznaniu i co najgorsze - nie ma możliwości leczenia przyczynowego. Leczenie jest głównie objawowe i niestety nie zawsze skuteczne. Chociaż jest chorobą łagodną i wyjątkowo rzadko dochodzi do przemiany nowotworowej ognisk endometriozy, niestety często prowadzi do niepłodności oraz bywa bardzo uciążliwa ze względu na powodowane dolegliwości bólowe.

 

Co to jest endometrioza?

Endometrioza jest to patologia polegająca na obecności ognisk błony śluzowej macicy (tzw. endometrium) poza jamą macicy - na przykład na jajnikach, otrzewnej, więzadłach krzyżowo-macicznych, czy nawet pęcherzu moczowym lub jelicie grubym. Chociaż komórki endometrium (błony śluzowej macicy) znajdują się poza macicą, podlegają takim samym wpływom hormonalnym jak te, obecne w macicy - odbudowują się, a następnie złuszczają jak podczas miesiączki. Prowadzi to do tworzenia się torbieli endometrialnych jajników (często nazywanych czekoladowymi, ponieważ zawierają zhemolizowaną brunatną krew) oraz zmian na pozostałych narządach. Komórki endometrium w jamie otrzewnej są źródłem licznych czynników prozapalnych takich jak cytokiny, prostaglandyny i czynniki wzrostowe. Prowadzą one do powstania przewlekłego stanu zapalnego w organizmie kobiety będącego przyczyną dolegliwości bólowych, niepłodności, czy zrostów wewnątrzotrzewnowych.

 

Przyczyny powstawania choroby

Dlaczego dochodzi do powstania endometriozy? - tego nie wiemy, chociaż  istnieje kilka hipotez. Uważa się, że podczas miesiączki, szczególnie, jeżeli jest obfita, dochodzi do przedostawania się krwi miesiączkowej (z komórkami endometrium) przez jajowody, do jamy brzusznej. I tam, u osób predysponowanych, komórki endometrium osiedlają się i zaczynają "żyć własnym życiem" poza jamą macicy. Zwykle predyspozycje do zachorowania na endometriozę dotyczą zaburzeń immunologicznych, hormonalnych lub genetycznychReagując na zmiany hormonalne w trakcie cyklu - początkowo dochodzi do obrzmienia i bolesności ognisk endometriozy, a następnie złuszczania się endometrium do jamy otrzewnej lub do wewnątrz powstałych torbieli.

 

Endometrioza objawy

Objawem, który może być niepokojący to częste, cykliczne silne bóle w okolicach miednicy oraz dolnej części pleców. Endometrioza daje dolegliwości bólowe o rożnym stopniu nasilenia - od niewielkiego do bardzo silnego bólu przed oraz w trakcie miesiączki, połączonego czasem z biegunkami, krwawieniem z przewodu pokarmowego lub krwiomoczem. Niestety, dolegliwości bólowe mogą być niewspółmierne do nasilenia choroby - pomimo niewielkich zmian endometrialnych, ból może być trudny do zniesienia i odwrotnie.

Podobnie jest z kolejnym objawem endometriozy czyli niepłodnością.  Jej występowanie może być związane z bardzo niewielkimi, wręcz niemożliwymi do diagnostyki nieinwazyjnej zmianami. Dzieje się tak, ponieważ endometrioza prowadzi do niepłodności na dwa sposoby. Po pierwsze, toczący się w jamie otrzewnej stan zapalny wpływa toksycznie na komórki jajowe, plemniki oraz zarodki, zaburza prawidłowy proces zapłodnienia oraz migracji przez jajowody, a następnie implantacji w jamie macicy. Po drugie, ogniska endometriozy niszczą tkankę jajnikową, prowadzą do powstania zrostów w jamie otrzewnej i niedrożności jajowodów. Badania dowodzą, że płodność kobiet cierpiących na endometriozę jest dziesięciokrotnie mniejsza niż kobiet zdrowych w podobnym wieku. Uważa się również, że duża cześć kobiet ze stwierdzoną niepłodnością idiopatyczną (czyli niewiadomego pochodzenia) ma bezobjawowo przebiegającą endometriozę. Poza tym, prawdopodobieństwo powodzenia technik wspomaganego rozrodu u pacjentek z endometriozą jest trzykrotnie mniejsze niż u pacjentek tylko z niedrożnymi jajowodami.

 

Leczenie farmakologiczne

W leczeniu endometriozy stosowane jest leczenie farmakologiczne, chirurgiczne lub też połączenie obu tych technik. Farmakoterapia polega na ograniczeniu wzrostu błony śluzowej w macicy i w ogniskach endometriozy za pomocą leków antykoncepcyjnych, gestagenów (dienogest) lub też analogów gonadoliberyny (zmniejszających wydzielanie gonadotropin przez przysadkę i estrogenów przez jajniki). Niestety każda z tych metod, choć ma zadanie leczyć ból i ograniczać rozwój choroby, jednocześnie  działa antykoncepcyjnie i nie poprawia płodności po zakończeniu leczenia. Wiele autorytetów uważa wręcz, że leczenie farmakologiczne endometriozy u kobiet z niepłodnością jest jedynie kradzieżą czasu reprodukcyjnego kobiety. Płodność nie poprawi się po leczeniu, a leczona kobieta jest starsza i ze względu na wiek trudniej jest uzyskać u niej ciążę.

 

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne, najczęściej drogą laparoskopową, ma równoczesne znaczenie diagnostyczne oraz terapeutyczne. Potwierdza rozpoznanie endometriozy (badanie histopatologiczne usuniętych zmian) oraz umożliwia usunięcie widocznych ognisk endometriozy. Uważa się, że powinno się usuwać tylko te torbiele endometrialne, których średnica przekracza 3 cm. Zabieg wyłuszczenia torbieli jajnika wiąże się z ryzykiem usunięcia bądź zniszczenia prawidłowej tkanki jajnikowej i zmniejszenia rezerwy jajnikowej. Podczas laparoskopii można dodatkowo sprawdzić drożność jajowodów oraz usunąć zrosty utrudniające zajście w ciążę. Po takim zabiegu poprawia się płodność kobiety i w ciągu następnych 6 miesięcy istotnie zwiększa się szansa na ciążę. Nie należy jednak nadużywać leczenia operacyjnego – każda kolejna laparoskopia wiąże się z większym prawdopodobieństwem zrostów oraz możliwością nieodwracalnego uszkodzenia jajników. Jeżeli pacjentka po operacji nie zajdzie w ciążę samoistnie, należy przejść do bardziej skutecznych metod leczenia. Dłuższe czekanie na ciążę, podawanie leków stymulujących owulację lub innych preparatów o wątpliwej skuteczności w endometriozie (np. bromokryptyny) może spowodować nawrót choroby i trudne do leczenia zmiany w narządzie płciowym.

 

Co jeśli nic nie działa? 

Kolejną metodą postępowania u pacjentek niepłodnych z endometriozą jest wykorzystanie technik wspomaganego rozrodu - a konkretnie inseminacji lub też procedury in vitro. Dobór metody leczenia zależy od wieku pacjentki, czasu trwania niepłodności oraz preferencji pacjentów. Im starsza pacjentka, z mniejszą rezerwą jajnikową lub też współistnieniem innych przyczyn niepłodności tym wcześniej proponowane jest zapłodnienie pozaustrojowe. U młodszych pacjentek, z zachowaną drożnością jajowodów, krótkim trwaniem niepłodności oraz prawidłowymi parametrami nasienia partnera zwykle proponuje się wstępną diagnostykę i ewentualne leczenie laparoskopowe, a następnie 3-6 inseminacji w cyklu naturalnym lub stymulowanym farmakologicznie. Takie postępowanie wiąże się z istotnym zwiększeniem prawdopodobieństwa ciąży. Dopiero niepowodzenie innych metod leczenia jest wskazaniem do skorzystania z zapłodnienia pozaustrojowego. Niestety skuteczność wszystkich metod wspomaganego rozrodu u kobiet chorych na endometriozę jest mniejsza niż w innych grupach pacjentek.

 

Naturalna pomoc - dieta i sport

W ostatnim czasie dużo uwagi przywiązuje się znaczeniu diety i wysiłku fizycznego w leczeniu endometriozy. Jedząc warzywa i owoce zamiast mięsa, można zredukować prawdopodobieństwo zachorowania na endometriozę. Okazało się, że kobiety, które spożywały dziennie cztery porcje owoców i warzyw (zwłaszcza zielonych), chorowały o 55 procent rzadziej w porównaniu z kobietami jedzącymi średnio mniej niż jedną porcję tych produktów. Zawierają one substancje o działaniu przeciwutleniającym: witaminy A, C i E oraz prekursor witaminy A - beta karoten (zawarty w czerwonych, pomarańczowych i żółtych warzywach oraz owocach).

Te same badania pokazują również, że codzienne jedzenie czerwonego mięsa (wołowina, wieprzowina) zwiększa ryzyko zachorowania na endometriozę prawie dwukrotnie. Jest ono źródłem prostaglandyn COX-2, które uczestniczą w procesach zapalnych i przyczyniają się do powstania bólu, gorączki i obrzęków. Korzystne jest wyeliminowanie z diety tłuszczów trans, które nasilają  działanie prozapalnych prostaglandyn. Naturalnie występują one w mleku i mięsie, jednak najbardziej szkodliwe są te, zawarte w tłuszczach uwodornionych np. margarynach. Należy unikać też tłuszczów poddanych procesowi smażenia, ponieważ wysoka temperatura i tlen uszkadzają strukturę tłuszczów, przekształcając zdrowe tłuszcze w szkodliwe. Zaleca się natomiast odpowiednie spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 zawartych w olejach roślinnych i rybach.

Badania naukowe dowodzą, że wykluczenie pszenicy z diety u 80% kobiet z endometriozą powoduje istotne zmniejszenie bólu. Natomiast przywrócenie pszenicy do diety powoduje nawrót dolegliwości. Niektórzy idą dalej i uważają, że istotną rolę w tworzeniu się endometriozy ma gluten, w konsekwencji czego wyeliminować trzeba nie tylko pszenicę, ale również inne zboża: żyto, jęczmień, owies.

Kobiety które aktywnie uprawiają sport, są mniej narażone na powstawanie zrostów wewnątrzotrzewnowych i rzadziej skarżą się na dolegliwości bólowe. Narządy wewnętrzne pracują lepiej, zwiększa się ukrwienie i metabolizm. Wysiłek przyczynia się do poprawy pracy całego organizmu.

 

Autor artykułu: dr n. med. Monika Szymańska - specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog w Centrum Płodności FertiMedica w Warszawie. Autorka licznych prac prezentowanych i publikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE). Zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentek z problematyką niepłodności, w tym m.in. z zespołem policystycznych jajników, chorobami tarczycy jak i również pacjentkami w ciąży powikłanej. 
 
 

 

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
MonikaMS 18 maja 2016, 14:35

Artykuł bardzo ciekawy. Owies sam w sobie nie zawiera glutenu (ale może być nim zanieczyszczony - można kupić bezglutenowy owies).

Kaska1985 26 maja 2016, 21:32

Z endomenda mozna wygrac bynajmniej tymczasowo - ja zaszlam w ciaze naturalnie w 9 cyklu staran. W 3 cyklu staran wrocila endometrioza, ktora mialam zdiagnozowana kilka lat wczesniej i po kilku latach antykoncepcji hormonalnej dala o sobie znac wlasnie w trakcie staran o dziecko. Tez juz myslalam o laparoskopii, a tu prosze - niespodzianka :). Zycze wytrwalosci w walce z tym paskudztwem wszystkim przyszlym mamom!

Poznaj swoje dni płodne!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Owulacji:

* oznacza obowiązkowe pola
Zainteresują Cię również:

Pierwsze objawy ciąży - po czym poznać, że możesz być w ciąży

Starając się zajść w ciążę, często nie potrafimy przestać interpretować każdego, nawet najmniejszego ukłucia w jajniku i nie traktować go jako potencjalnego objawu ciąży. Które z objawów mogą faktycznie coś znaczyć i z czym możemy je pomylić? Które z objawów ciążowych na wczesnym etapie ciąży są po prostu rzadko spotykane? Zapoznaj się z listą pierwszych objawów ciążowych! czytaj dalej

Kwas foliowy - wpływ na płodność i rozwój płodu

Kwas foliowy to witamina z grupy B, o której żadna starająca się o ciążę kobieta, nie powinna zapominać! Kwas foliowy ma ogromny wpływ na rozwój płodu, prawidłowy przebieg ciąży, ale i również płodność kobiety! Dodatkowo przeczytaj dlaczego suplementacja kwasu foliowego zalecana jest czasem również dla mężczyzn.    czytaj dalej

Ciąża pozamaciczna - utracone szczęście

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) zdarza się raz na 90-100 przypadków ciąży. Jest to ciąża, która zamiast w macicy rozwija się poza nią. Objawy ciąży pozamacicznej nie są jednoznaczne. Trudno ją czasem rozpoznać, bo na początku objawy są podobne do ciąży o prawidłowym przebiegu. Na późniejszym etapie pojawia się ból podbrzusza, krwawienie oraz brak prawidłowego przyrostu hormonu hCG.  czytaj dalej

Owulacja – klucz do zajścia w ciążę

Większość kobiet wie, że owulacja to czas, w którym możliwe jest zajście w ciążę. Ale kiedy dokładnie ona występuje, jak ją rozpoznać lub co może na nią wpływać nie dla wszystkich jest oczywiste. Kilka faktów na ten temat oraz parę prostych instrukcji jak obserwować swoje ciało pomoże Ci wielokrotnie zwiększyć szanse zajścia w ciążę. czytaj dalej

„Nie mogę zajść w ciążę!” – najczęstsze problemy z płodnością u kobiet

Czy zastanawiałaś się kiedy powinnaś zacząć martwić się, jeśli pomimo waszych starań nie możesz zajść w ciążę? Czy lepiej cierpliwie czekać, czy może gdy nadejdą pierwsze obawy, od razu skonsultować się z lekarzem? Przeczytaj jakie są niepokojące objawy, których nie powinnaś ignorować i jakie są potencjalne rozwiązania zwiększające szanse na zajście w ciążę. czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do OvuFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK