X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się z pomocą medyczną Norwegia- in vitro
Odpowiedz

Norwegia- in vitro

Oceń ten wątek:
  • alda Autorytet
    Postów: 1506 427

    Wysłany: 15 listopada 2015, 13:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej Czy sa tutaj dziewczyny starajace sie o dzidziusia z pomoca medyczna w Norwegii?


    Informacje ;-)

    Kliniki In Vitro w Norwegii :

    Haugesund sykehus- Helse Fonna
    Haukeland universitetssykehus- Bergen
    Oslo universitetssykehus- Ullevål i Rikshospitalet
    St. Olavs Hospital- Trondheim
    Sykehuset Telemark- Porsgrunn
    Universitetssykehuset Nord-Norge- Tromsø


    Badania które warto zrobić :

    Kariotyp (oboje).
    Wymaz bakteriologiczn z kanału szyjki macicy .
    Wymaz na Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma


    Trombofilia :
    czynnik V Leiden
    mutacja genu protrombiny 20210
    wariant C677T genu MTHFR
    wariant A1298C genu MTHFR
    PAI-1 / SERPINE1
    V R2.
    Biało C
    Białko S

    Zespół antyfosfolipidowy:
    antykoagulantu toczniowego
    Przeciwciała antykardiolipinowe w klasie IgG lub IgM
    Przeciwciała przeciw β2-glikoproteinie

    Oznaczenie przeciwciał ANA (przeciwciał przeciwjądrowych)


    Poziom witaminy D ,żelazo. TSH, ft4, FT3 USG tarczycy, homocysteine, glukozę , insulinę , prolaktyne, progesteron .

    Laparoskopię , histeroskopię .





    Skierowanie na IVF wysyła fastlege albo ginekolog :-)

    U Justi wyglądało to tak - cytuje ;-) U mnie badania polegały na tym, ze prywatnie ginekolog wysłał mnie na badania hormonów w odpowiednich dniach cyklu, zrobił cytologię oraz biocenozę pochwy. Narzeczony przeszedł tez jakieś badania krwi i dostał skierowanie na badanie nasienia. Po jednej prywatnej wizycie dostaliśmy wszystkie skierowania, poszło szybko, i od razu wyszło, ze problem z plemnikami i na drugiej wizycie ginekolog wypisał skierowanie na in vitro z dołączonymi wynikami badań.

    U Madzi wyglądało tak - cytuje ;-) ja zaczęłam od wizyty u fastlege. Ona wysłała skierowanie na oddział ginekologii w moim szpitali. Tam miałam kilka razy robione usg, badania krwi moje i męża, stamtąd dostałam skierowanie na laperoskopie. Sprawdzali czy jajowody są drożne. Następnie kolejna wizyta i skierowanie do Rikshospitalet w Oslo. I później juz poszło. Ogólnie trwało to razem ok.1,5 roku.

    U mnie wyglądało to tak ;-) wizyta u fastlege , powiedziałam że mam endometriozę i że miałam operowane jajniki i że lekarz w Polsce powiedził że pozostaje nam tylko In Vitro. Fastlege wysłał mnie tylko na badania hormonów i kazała przynieść na następną wizytę wynik badania nasienia męża ( mąż to badanie robił prywatnie ). Na następnej wizycie wypisała skierowanie do kliniki IVF :-)
    Pytania jakie zadawała: czy mamy dzieci z innymi partnerami ;-), czy palimy, czy pijemy , pytała też o wagę i wzrost ;-)


    U Szmivers wyglądało to tak - cytuje :-) fastlege wysłała mnie na badania hormonów, i do ginekologa na standardowe badanie. Zamierzała po otrzymaniu jego opinii wysłać skierowanie do szpitala na ivf. Ginekolog jednak przejął stery, i wysłał mnie na laparoskopię na którą też się naczekałam. (W międzyczasie mój narzeczony zrobił badania krwi i nasienia). W rezultacie minęło ponad 6 miesięcy zanim dostałam się do kliniki na pierwszą konsultację.





    Jeżeli chodzi o koszty za leki to zależy jakie leki, jaka dawka, ile dni stosowania :-)

    W 2016r wkład własny za leki to 16642 w 2017r wkład własny 17108kr wszystko ponad tą kwotę zwraca HELFO Trzeba zbierać wszystkie rachunki za leki później orginały trzeba wysłać do Helfo. Na rachunku musi być Twoje nazwisko, nazwisko lekarza, nazwa leku i cena.

    Płaci się równieź za transfer "świeżego" zarodka 1500kr tego nikt nie zwraca.

    Jeżeli nie masz frikort to za każdą wizytę, usg itd też się płaci - ja płaciłam 345kr ( jeżeli przekroczysz 2205kr w 2017r dostajesz frikort )




    Prywatne laboratorium ;-)
    http://www.furst.no/ta-prove-hos-oss/


    Jak uzyskać swoją "historie leczenia" - minjournal - ze szpitali w Oslo? Trzeba skontaktować się z Klinisk Dokumentsenter telefon 23075799 ale najlepiej wysłać do nich e-maila - [email protected] Prośbę o kopie dokumentacji wysyłasz Ty i twój partner ;-)



    Kontakt z Rikshospitalet :https://www.minjournal.no/ikbViewer/page/minjournal/forsiden

    Kontakt z kliniką w Porsgrunn przez aplikacje CRYPHO. Założyć konto na CRYPHO a później ;-) :

    Når du har opprettet bruker og er inne i CRYPHO:

    1. Klikk på «+» tegnet i fanen «Contacts»
    2. Skriv [email protected] i feltet «People to invite» og send invitasjonen
    3. Vent til du får svar fra oss før du sender personlig/medisinsk informasjon


    Stymulacja

    " Nie wszystkie pęcherzyki w trakcie stymulacji hormonalnej poprzedzającej procedurę zapłodnienia pozaustrojowego osiągają jednakową wielkość. Zazwyczaj jest kilka pęcherzyków tzw. wiodących, które są większe i reszta, która jest mniejsza. Stymulacja hormonalna kończy się, gdy przynajmniej 2-3 pęcherzyki w jajnikach osiągną odpowiednią wielkość - ok. 17 - 20 mm średnicy - co zwykle ma miejsce po 7-14 dniach przyjmowania gonadotropin. Pozostałe pęcherzyki mogą być mniejsze. Szansa na uzyskanie z nich komórek jajowych nadal istnieje, ale czy będą dojrzałe zależy od wielu czynników, długości stymulacji, poziomu estradiolu, czasu jaki upłynął od zastrzyku hCG do punkcji, indywidualnej odpowiedzi na stymulację itd. "


    Rozwój zarodka :-)
    2-3 dniowe zarodki

    1dpt ( 1 dzien po transferze) .. Embrion sie dzieli
    2dpt .. Embrion staje sie blastocysta
    3dpt .. Blastocysta wychodzi z otoczki
    4dpt.. Blastocysta zaczyna wczepiac sie w sciany endometrium
    5dpt.. Proces implantacji sie rozpoczyna, blastocysta zaczyna „zakopywac” sie w endometrium
    6dpt. Proces implantacji jest kontynuowany, zarodek wnika glebiej w endometrium
    7dpt.. Zarodek jest już zaimplantowany
    8dpt…Zaczyna byc produkowane hCG
    11dpt…hCG jest na tyle duze, ze można zrobić test :-)


    Jeżeli transferowano 5 dniowa blastocyste :

    1dpt.. Blastocysta wychodzi z otoczki
    2dpt.. Blastocysta zaczyna wczepiać się w ściany endometrium
    3dpt.. Proces implantacji się rozpoczyna, blastocysta zaczyna „zakopywać” się w endometrium
    4dpt. Proces implantacji jest kontynuowany i zarodek wnika głębiej w endometrium
    5dpt. Zarodek jest już zaimplantowany
    6dpt… Zaczyna być produkowane HCG
    9dpt… HCG jest na tyle dużo, ze można zrobić test :-)


    Transfer mrożaczka :

    Na cyklu naturalnym nie trzeba brać żadnych leków , robi się kontrolne USG i testy owulacyjne na tej podstawie wyznacza się termin transferu.

    Na cyklu stymulowanym bierze się tabletki ( np.letrozol )od 3 dnia cyklu tylko przez 5 dni , tutaj też się robi kontrolne USG i też stosuje się testy owulacyjne .

    Na cyklu sztucznym bierze się Estradiol - tabletki - Progynova lub plasterki od 1 lub 2 dnia cyklu . Po 9-11 dniach robi się USG i sprawdza się grubość endometrium jeżeli jest ok zaczyna się brać progesteron i wyznacz się datę transferu.


    Transfer zarodka na cyklu sztucznym

    Tabletki Progynova lub plastry Estradot zaczynamy brać 1 dnia cyklu ( 2 tabletki rano i jedną wieczorem , plastry zmieniamy co 2 lub 3 dni ) , telefon do kliniki z informacją że zaczynamy brać tabletki lub plastry , pielęgniarka wyznacza termin USG ( 9-11 dnia cyklu ) . Na USG sprawdzana jest grubość endometrium i sprawdza się jajniki czy nie ma dużych pęcherzyków ( czy jajniki są wyciszone ) . Jeżeli wszystko jest ok wyznacza się datę transferu i zaczyna się brać progesteron tyle dni przed transferem ilu dniowy jest zarodek . Jeżeli będzie ciąża Progynove lub plastry Estradot i progesteron bierze się do 12 tygodnia ciąży.




    Dawca nasienia

    Sæddonasjon
    Å være sædgiver innebærer å gi sæd til en sædbank. Sæden oppbevares frossen og vil bli brukt til å hjelpe ufrivillig barnløse. Den kan brukes til å hjelpe inntil 8 barn til verden. Overskytende sæd vil deretter bli destruert. Sædgiver kan når som helst før befruktning trekke tilbake sitt samtykke om bruk, og sæden vil da bli destruert.

    Hands
    I Norge er anonymiteten for sædgivere opphevet, og det er opprettet et register over givernes identitet. Det betyr at den som er født ved hjelp av din sæd ved fylte 18 år har rett til å få vite din identitet, det vil si ditt navn og den adresse som er oppført i Folkeregisteret. Du kan med andre ord bli oppsøkt av inntil 8 personer etter at de er fylt 18 år. Du har imidlertid ingen rettigheter eller plikter overfor disse. Du kan ikke gis opplysninger om barnets eller dets foreldres identitet.

    Hvorfor skulle jeg bli sædgiver?
    Fordi du ønsker å hjelpe ufrivillig barnløse. Ikke alle som ønsker seg det, får barn. Assistert befruktning med din sæd kan hjelpe noen av disse.

    Hvor kan jeg henvende meg for donasjon?
    Du kan henvende deg direkte til en av sædbankene som er lokalisert ved Oslo universitetssykehus og Haugesund sykehus.

    Hva er kriteriene for å bli akseptert som sædgiver?
    En sædgiver skal være myndig, være norsk statsborger eller ha bosettingstillatelse i Norge
    Man bør være mellom 25 og 45 år og helst ha egne barn
    Man må ha normal god helse
    Man må ikke ha kjente alvorlige arvelige sykdommer i familien
    Man må ha god sædkvalitet som tåler nedfrysing
    Hvilke undersøkelser må jeg gjennomgå?
    Det tas blodprøver for testing av hepatitt B og C, HTLV, HIV og syfilis
    Prøve på klamydia og gonoré blir tatt fra urinrøret
    En blodprøve vil bli testet på såkalt rhesusfaktor, siden rhesus uforlikelighet mellom mor og barn er en alvorlig, men dog sjelden, komplikasjon
    Genetisk testing vil ikke bli foretatt, men du vil bli spurt om forekomst av arvelige sykdommer i familien din
    Hvor mye tid må jeg bruke/ hvordan er prosedyrene /hva må jeg gjøre som sædgiver?
    Ved første oppmøte vil du måtte lese igjennom informasjon som kortfattet beskriver de juridiske forhold, kriterier for å være sædgiver, samt hvilke prøver som blir tatt.

    Opplysninger om helse og sosiale forhold skal besvares med ja/nei og du må skrive under på at du har lest informasjonen, besvart spørsmålene etter beste evne og fortsatt er interessert i å være sædgiver.

    Du avgir en sædprøve som bedømmes på spermiekonsentrasjon og bevegelighet. Det gjøres frys/tin-test, dvs. at sæden fryses i flytende nitrogen (-196 °C) og tines igjen. Ved tilfredsstillende motilitet etter frysing og tining godkjennes du for videre utredning. Du vil da bli orientert skriftlig om dette og innkalt til samtale med lege.

    Hensikten med å ha en samtale med legen er å sikre, at du har den nødvendige forståelsen for hva sæddonasjon vil innebære for deg. På bakgrunn av samtalen skal legen vurdere om du egner deg.

    Du må skrive under samtykkeerklæring og det opprettes journal for deg som sædgiver.

    Det vil så bli tatt blodprøver for testing av hepatitt B og C, HTLV, HIV og syfilis. Prøve på klamydia og gonoré blir tatt fra urinrøret.

    Sædbanken sender ut brev om godkjenning. Det oppgis kun godkjent/ikke godkjent, med mindre annet er avtalt på forhånd. Det vil eventuelt bli gjort avtale om tidspunkt for sæddonasjon.

    Ved donasjon undersøkes sæden på nytt, merkes med din donorkode og dato for nedfrysing. Stråene lagres i flytende nitrogen i en karantenetank. Etter donasjon testes du på nytt på hepatitt, HTLV, HIV. Ved negativt svar på disse testene kan sæden benyttes til assistert befruktning. Dette angis i det lokale sædgiverregister, og meldes til det sentrale donorregister.

    Hva skjer hvis jeg ikke blir akseptert?
    Mange potensielle sædgivere vil ikke bli godkjent. Erfaringsvis avvises opp til 50% av potensielle sædgivere, pga dårlig sædkvalitet eller fordi de ikke egner seg (jf. samtale med legen).

    Sædgivere som avvises på grunn av sterkt redusert sædkvalitet får tilbud om oppfølging
    Dersom noen av blodprøvene eller testene fra urinrøret er positive skal sædgiver tilbys oppfølging eller henvises til sin fastlege. All sæd fra sædgiveren destrueres da. Det meldes til det sentrale donorregisteret at personen ikke lenger er aktuell som sædgiver.

    De opplysninger om sædgiver som er registrert i det lokale sædgiverregister slettes.

    Hvor ofte må jeg møte opp hvis jeg blir akseptert som donor?
    En sædgiver må påregne oppmøte på laboratoriet ca. 10 - 15 ganger.

    Har jeg angrefrist?
    Ja, du kan når som helst tilbakekalle ditt samtykke til bruk av din sæd for assistert befruktning. Men hvis befruktning allerede har funnet sted, gjelder tilbakekallelsen av ditt samtykke utelukkende fremtidig bruk av sæden din.

    Får jeg betalt for dette?
    Det gis en økonomisk kompensasjon på kr 250,- for hver sæddonasjon. Dette er til dekning av reiseutgifter og tapt arbeidsfortjeneste. Utover dette kan dokumenterte reiseutgifter for rimeligste reiseform på inntil kr 500,- refunderes etter regning.

    Hva innebærer det at donor ikke er anonym?
    I Norge er anonymiteten for sædgivere opphevet og det er opprettet et register over givernes identitet. Det betyr at den som er født ved hjelp av din sæd ved fylte 18 år har rett til å få vite din identitet, dvs ditt navn og den adresse som er oppført i Folkeregisteret. Du kan med andre ord bli oppsøkt av inntil 8 personer etter at de er fylt 18 år. Du har imidlertid overhodet ingen rettigheter eller plikter overfor disse. Du kan ikke gis opplysninger om barnets eller dets foreldres identitet. Barnets foreldre får ikke vite noe om deg.

    Kan jeg velge hvem som får min sæd?
    Nei, du har ingen innflytelse på hvem som får din sæd.

    Kan jeg få vite hvor mange barn jeg eventuelt har blitt far til?
    Nei, du får ingen informasjon om bruk av din sæd.

    Hva slags informasjon om meg blir lagret, og hvorfor?
    Helsehjelp er i helsepersonelloven § 3 definert som enhver handling som har forebyggende, diagnostisk, behandlende, helsebevarende eller rehabiliterende formål. Det utføres en rekke tester for å kartlegge sædgivers helse. Dette innebærer blant annet at det foretas undersøkelser med diagnostiske formål. For eksempel vurderes sædkvaliteten og det gjøres mikrobiologisk testing. Dette må anses som helsehjelp, noe som innebærer at reglene om dokumentasjonsplikt må overholdes og at helseopplysninger dokumenteres i journalen (helsepersonelloven § 39). Det presiseres at det også skal føres journal for sædgivere som ikke aksepteres.

    Journal skal føres på vanlig måte, og undersøkelser som har diagnostiske formål må dokumenteres.

    Journalen til donor skal blant annet inneholde følgende opplysninger:

    resultat av serologiske og mikrobiologiske tester
    sædkvalitet på nedfryst prøve
    sædgivers egenerklæringer ved første oppmøte
    sædgiverens samtykkeerklæring
    Fordi alle vurderinger av donor skal dokumenteres, skal også legens vurdering av sædgiver (etter samtalen) lagres i donorjournalen.

    Opplysninger lagres i skjermet journal, hvor kun ansatte ved sædbanken har innsyn i.

    Hvilke registrerte opplysninger i forbindelse med min sæddonasjon har jeg innsynsrett til?
    Du har kun rett til innsyn i de opplysninger som er lagret i din journal i det lokale sædgiverregisteret, ikke til donorkoden.

    Hvilke vurderinger gjøres før godkjenning av par som skal bli foreldre til barn som jeg er biologisk opphav til?
    Bioteknologiloven gir klare forutsetninger for å få assistert befruktning:

    Assistert befruktning kan kun utføres på kvinner som er gift eller som er samboer i ekteskapsliknende forhold.

    Inseminasjon kan bare finne sted når mannen er befruktningsudyktig eller selv har eller er bærer av alvorlig arvelig sykdom, eller når to kvinner er gift eller er samboere i ekteskapsliknende forhold.

    Beslutning om å foreta behandling med sikte på assistert befruktning treffes av lege. Avgjørelsen skal bygge på medisinske og psykososiale vurderinger av paret. Det skal legges vekt på parets omsorgsevne og hensynet til barnets helse.

    Kan sæden min brukes til forskning?
    Nei, ikke uten videre. Lagring av sæd i forbindelse med assistert befruktning er særskilt regulert av Bioteknologiloven § 2-11. Biobankloven vil gjelde utfyllende for sædbankvirksomhet med donorsæd. En sædbank vil omfattes av lovens definisjon av diagnostiske biobanker og behandlingsbiobanker, definert som en samling humant biologisk materiale som er avgitt for medisinsk undersøkelse, diagnostikk og behandling. Sædbanken er omfattet av meldeplikten, og virksomheter som lagrer donorsæd skal melde sædbanken til Helsedepartementet innen 2 måneder etter at opprettelsen fant sted.

    I henhold til Biobankloven vil forskning på din sæd være å betrakte som bruk av en forskningsbiobank. Din sæd måtte derfor i første instans vurderes som en forskningsbiobank av en regional komite for medisinsk forskningsetikk og deretter, hvis komiteen tilrår det, meldes til Helsedepartementet. Overordnet alt dette er forutsetning om et dokumentert samtykke fra din side.

    Kan homofile donere sæd?
    Ja, homofile menn skal ikke utelukkes fra sæddonasjon.

    Kan kvinner i lesbiske forhold få assistert befruktning?
    Ja, lesbiske par skal vurderes og prioriteres på like linje med heterofile par.




    Ciąże z "naszego" forum ;-)

    3 ciąże z Porsgrunn wszystkie z pierwszego transferu :-)

    1 ciąża z Bergen pierwszy transfer :-)

    1 ciąża z Oslo Ullevål po drugiej stymulacji 1 transfer - w sumie trzeci transfer :-)

    1 ciąża z Universitetssykehuset Nord-Norge- Tromsø po drugiej stymulacji 1 transfer - w sumie 5 transfer :-)

    Haugesund sykehus- Helse Fonna - 2 ciąże - 1 pierwszy transfer , 2 ciąża po drugiej stymulacji 1 transfer - w sumie 5 transfer :-)

    Haugesund 2 stymulację 0 transferu ,Zmiana kliniki - nOvum pierwszy transfer ciąża :-)

    1 ciąża Prywatna klinika pierwszy transfer :-)




    Badania prenatalne: NIPT-blodprøve
    https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/razPl/helseministeren-sier-ja-til-blodproeve-som-kan-avdekke-downs-syndrom



    Wiadomość wyedytowana przez autora: 25 października 2018, 17:24

    Farzi, mar2śka, Martaja, Czarodziejka lubią tę wiadomość

    e5skzzc.png


    [**]




  • nick nieaktualny

    Wysłany: 21 listopada 2015, 23:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Tak, ja:) Jestem wlasnie na stymulacji do in vitro, i jak dobrze zareaguje na leki to mam transfer w pierwszym tygodniu grudnia w Porsgrunn:). A Ty na jakim etapie jestes?

  • alda Autorytet
    Postów: 1506 427

    Wysłany: 22 listopada 2015, 15:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja jestem przed pierwsza wizyta.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 26 lutego 2019, 13:03

    e5skzzc.png


    [**]




  • nick nieaktualny

    Wysłany: 22 listopada 2015, 19:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej Alda:) My jechalismy na pierwsza wizyte 19/10 z nastawieniem, ze to wstepna rozmowa i proces caly zacznie sie pewnie duzo pozniej...A tu co? 3/11 zaczelam juz wyciszanie hormonow sprayem Synarela:D Wszystko idzie blyskawicznie szybko! Na rozmowe czekalismy 3 miesiace liczac od dnia wyslania podania przez moja ginekolog. Jak tam dotarlismy, to najpierw partner musial zrobic badanie nasienia, pozniej po 20 minutach, kiedy juz wyniki nasienia byly gotowe, zaproszono nas na rozmowe z ordynatorem. Nasze pozostale wyniki znal juz, bo byly dolaczone do podania, ocenil nowe wyniki nasienia i mowi, ze nasze szanse na naturalna ciaze sa mniejsze niz 10%. Ja mam mala rezerwe jajnikowa jak na moj wiek (29 lat), a partner ma kiepskie wyniki nasienia. Ordynator mowil, ze nie ma na co czekac, i lepiej sprobowac skoro daja nam taka mozliwosc, tym bardziej, jesli chcemy miec wiecej niz jedno dziecko...Zarejestrowal rozne dane w naszych kartach pacjenta i przekierowal nas do pielegniarki, ktora miala nam szczegolowo opowiedziec, na czym polega cala procedura, oraz zrobic plan kiedy zaczynam branie lekow. Pokazala nam tez, jak stosowac spray oraz jak samemu robic zastrzyki (tego balam sie najbardziej!). Atmosfera byla bardzo mila:) Spray zaczelam brac w 20 dniu cyklu, pozniej po dwoch tygodniach doszly zastrzyki. Leki lacznie kosztuja ok. 10 tys koron, transfer 1500 kr- reszte refunduje panstwo. Po tygodniu od robienia zastrzykow trzeba zrobic usg by ocenic, kiedy bedzie punkcja. Ja mam usg w Oslo, bo tutaj mieszkam, ale prowadzi nas szpital w Porsgrunn, bo tam jest duzo krotszy okres oczekiwania.
    Jestem juz na lekach trzeci tydzien. Funkcjonuje normalnie, caly czas pracuje, jedynie jestem bardziej zmeczona i czesciej boli mnie glowa. W piatek mam usg i bardzo sie stresuje, czy reaguje na leki, i czy w ogole dojdzie do punkcji...
    Trzymam kciuki za Was!:) Jesli cos jest dla Ciebie niejasne, to pytaj, jestem do uslug;)

    alda, kafabi lubią tę wiadomość

  • alda Autorytet
    Postów: 1506 427

    Wysłany: 22 listopada 2015, 19:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzieki za szybka i szczegolowa odpowiedz:-) My na rozmowe czekamy 4 miesiace. Mam nadzieje ze u nas tez caly proces zacznie sie tak szybko jak u Was. Trzymam kciuki za piatek:-) Daj znac po USG :-) Powodzenia

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 20 lutego 2019, 13:47

    e5skzzc.png


    [**]




  • nick nieaktualny

    Wysłany: 27 listopada 2015, 11:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja juz po usg:) Mam 17 pecherzykow! Wow! A nie czuje nic.... Lekarz mowi, ze wszystko super wyglada i ze mam myslec pozytywnie:) Punkcja bedzie w poniedzialek (czekam jeszcze na potwierdzenie). Niepotrzebnie sie tak zamartwialam ze leki na mnie nie dzialaja...

    alda lubi tę wiadomość

  • alda Autorytet
    Postów: 1506 427

    Wysłany: 27 listopada 2015, 14:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wow! Super. Trzymam kciuki za punkcje:-) Wiesz moze jak oni tutaj usypiaja przed punkcja? Zastrzyk czy narkoza wziewna?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 20 listopada 2018, 21:02

    e5skzzc.png


    [**]




  • nick nieaktualny

    Wysłany: 27 listopada 2015, 15:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Tutaj ogladasz jak Ci robia punkcje! Jest znieczulenie miejscowe plus morfina dozylnie... I ogladasz z mezem na ekraniku jak Ci pobieraja jajeczka... Na pewno Ci napisze jak tam wrazenia po punkcji w poniedzialek!
    Ja dzis dostalam instrukcje jaki plan lekow na weekend, i juz w niedziele nie musze nic brac! Super bedzie odpoczac od hormonow po paru tygodniach...Jutro wieczorem mam sobie zrobic zastrzyk Ovitrelle na wywolanie owulacji i protokol dobiega konca:) Jeden etap za mna:) A jak u Was nastroj przed wizyta?

    alda lubi tę wiadomość

  • alda Autorytet
    Postów: 1506 427

    Wysłany: 27 listopada 2015, 15:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    To fajnie ze nie usypiaja.


    Wiadomość wyedytowana przez autora: 29 marca 2018, 18:17

    Justi86 lubi tę wiadomość

    e5skzzc.png


    [**]




  • nick nieaktualny

    Wysłany: 30 listopada 2015, 11:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej Alda! Ja juz po punkcji. Jak juz wczesniej pisalam, w Norwegii nie jest sie pod narkoza w czasie zabiegu. Dostalam cztery tabletki przeciwbolowe, morfine dozylnie i lokalne znieczulenie. Jedyny bol jaki czulam byl przy podawaniu lokalnego znieczulenia (igla miala chyba z 30 cm!). Obserwowalam z moim lubym na ekraniku jak wysysaja pecherzyki, a na drugim ekraniku byl przekaz prosto z laboratorium gdzie szukano komorek jajowych w pecherzykach. Po kazdym pobraniu embriolog krzyczal do nas z laboratorium czy pecherzyk mial komorke jajowa w sobie czy nie. Uzbieralo sie lacznie 11 komorek!:) Teraz pozytywnie patrzymy w przyszlosc:) Jak wszystko pojdzie dobrze to mamy transfer w czwartek!:)

    alda lubi tę wiadomość

  • alda Autorytet
    Postów: 1506 427

    Wysłany: 30 listopada 2015, 17:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Super Justi! Oby tak dalej..... :-)


    Wiadomość wyedytowana przez autora: 21 stycznia 2018, 10:34

    e5skzzc.png


    [**]




  • nick nieaktualny

    Wysłany: 30 listopada 2015, 17:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Czaa leci jak szalony! Niedawno zaczynalam stymulacje, a juz mi pobrano komorki....!
    Przed punkcja mozna zjesc lekkie sniadanko. Ja zjadlam jogurt i bylo ok.
    Spray aplikowalam na poczatku po razie do kazdej z dziurek rano i wieczorem (czyli cztery "psik" na dzien). Od dnia kiedy wlaczylam zastrzyki Menopur byly tylko dwa psiki na dzien- jeden rano i do drugiej dziurki jeden wieczorem.

    alda lubi tę wiadomość

  • alda Autorytet
    Postów: 1506 427

    Wysłany: 30 listopada 2015, 19:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dostalas plan brania lekow czy tylko Ci powiedzieli jak je brac?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 18 lutego 2016, 17:15

    e5skzzc.png


    [**]




  • nick nieaktualny

    Wysłany: 30 listopada 2015, 22:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    No na pierwszej rozmowie jest masa informacji... Ja w dodatku musialam sluchac za dwoch bo moj luby nie zna norweskiego na tyle by rozumiec tak specjalistyczna terminologie... Na szczescie w Porsgrunn dali nam wydrukowany plan jak mam brac leki i o ktorej godzinie, wiec z tym problemu nie bylo. Najciezej bylo zapamietac jak robic zastrzyki- przeszlismy blyskawiczne szkolenie, ale z wrazenia nic nie zapamietalismy;) Dostalismy za to usb z filmikiem jak przygotowac roztwor do zastrzykow, wiec pozniej robilismy po prostu z filmikiem.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 30 listopada 2015, 22:12

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 1 grudnia 2015, 13:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej Alda, wlasnie mielismy telefon z Porsgrunn! Mamy az 8 zaplodnionych komorek:) Wszstkie metoda ICSI. Ale suuuuper:) W czwartek po poludniu jedziemy na transfer:) Emocje siegaja zenitu!

    alda lubi tę wiadomość

  • alda Autorytet
    Postów: 1506 427

    Wysłany: 1 grudnia 2015, 17:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Swietna wiadomosc Justi! :-) Ale emocje. Trzymam kciuki za transfer i za maluchy zeby dobrze sie dzielily :-)
    Jak sie czulas wczoraj po punkcji? Bolaly jajniki?
    Chcialam sie jeszcze zapytac czy leki kupowalas w aptece czy na miejscu w klinice?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 1 grudnia 2015, 17:47

    e5skzzc.png


    [**]




  • nick nieaktualny

    Wysłany: 1 grudnia 2015, 18:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzieki za kciuki:)
    Wczoraj po punkcji bylo ok. Wrocilismy do domu po 12, i pod wieczor czulam jajniki i ciezko mi sie wchodzilo po schodach czy np. wstawalo z pozycji lezacej. W szpitalu mowili, ze wieczor jest najgorszy, bo przestaja dzialac leki przeciwbolowe i dopiero wtedy sie czuje caly zabieg. Brzuch byl opuchniety i obolaly, no i troche krwawilam (to norma). Dzis od rana juz wszystko super:) Od wczoraj kazali mi brac progesteron w czopkach trzy razy dziennie, wiec teraz tego pilnuje.
    Leki zamawialam u mnie w lokalnej aptece, nie byly dostepne od razu. W Porsgrunn nie moza bylo kupic na miejscu. Mieszkam w malym miasteczku, wiec musialam zamawiac. Jednak juz Ovitrelle kupowalam w Oslo w aptece na Jernbanetorget- tam maja duze doswiadczenie z lekami do in vitro, w Porsgrunn polecano mi ta apteke. W mojej aptece przezylam duzo stresu- nie umieli czytac recept i chceli mi wcisnac zle dawki...Zamiast dwoch sprayow Synarela chcieli mi wcisnac cztery, bo wedlug nich 2x1 to cztery... Przy zakupie Menopuru natomiast 1 sett razy dwa zinterpretowali jako jeden Menopur i chcieli mi sprzedac jeden zamiast dwoch... Ale przez nich nerwow przezylam! Nie ma to jednak jak zakupy w duzym i cywilizowanym miescie;) Polecam wiec Jernbanetorget- tam nie musisz nic zamawiac i kupisz na miejscu.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 1 grudnia 2015, 18:03

  • alda Autorytet
    Postów: 1506 427

    Wysłany: 1 grudnia 2015, 18:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Myslalam ze wielkim wyzwaniem bedzie pierwsza wizyta a tu sie okazuje ze wykupienie lekow to nie lada wyczyn ;-)

    Justi86 lubi tę wiadomość

    e5skzzc.png


    [**]




  • alda Autorytet
    Postów: 1506 427

    Wysłany: 1 grudnia 2015, 20:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jak wszysto sie uda a wierze ze tak bedzie to bedzieci miec SUPER prezent pod choinke :-)

    e5skzzc.png


    [**]




  • nick nieaktualny

    Wysłany: 1 grudnia 2015, 21:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Tak, moze w koncu te swieta beda radosne i pelne nadziei... Nawet jak wyjdzie pozytywny test to bedzie to bardzo wczesna ciaza i nie wiem czy dzielic sie tym z rodzina (cala rodzina przyjezdza do nas do Norwegii na swieta).... Ale oby tylko takie dylemty byly!:)

1 2 3 4 5 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Endometrioza a starania o ciążę - poruszające historie trzech kobiet

Endometrioza jest na tyle niezbadaną jeszcze do końca chorobą, że postawienie prawidłowej diagnozy może zająć lata... A właściwa diagnoza i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia, to najważniejsza kwestia szczególnie w przypadku kobiet, które starają się o dziecko. Trzy kobiety podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami w drodze do diagnozy endometriozy i upragnionego macierzyństwa. Przeczytaj historie, które dodają skrzydeł i nadziei, że pomimo trudów będzie dobrze! 

CZYTAJ WIĘCEJ

14 najczęstszych pytań o Zespół Policystycznych Jajników (PCOS)

Na PCOS, czyli Zespół Policystycznych Jajników może cierpieć nawet 10-15% kobiet w wieku rozrodczym. Czy PCOS jest groźną chorobą? Jakie są najczęstsze przyczny PCOS? Czy Zespół Policystycznych Jajników jest uleczalny? Poznaj odpowiedzi na 14 najczęstszych pytań o PCOS.  

CZYTAJ WIĘCEJ

Zagnieżdżenie zarodka - ile dni po stosunku? Jakie mogą być objawy zagnieżdżenia?

Czym jest i kiedy następuje zagnieżdżenie zarodka w macicy, ile dni po stosunku dochodzi do implantacji? Czy zagnieżdżenie zarodka można zaobserwować? Jakie objawy mogą towarzyszyć implantacji? 

CZYTAJ WIĘCEJ