Artykuły / 11 faktów na temat płodności kobiety, które powinnaś wiedzieć starając się zajść w ciążę

11 faktów na temat płodności kobiety, które powinnaś wiedzieć starając się zajść w ciążę

Być może dopiero rozpoczęłaś starania o dziecko i chciałabyś dowiedzieć się podstawowych informacji na temat owulacji. Być może starasz się zajść w ciążę już od pewnego czasu, a  pomimo to niektóre sprawy dotyczące cyklu kobiety nie są dla ciebie jasne. Tutaj znajdziesz 11 najważniejszych faktów, które warto wiedzieć na temat płodności kobiety. 

 1. Owulacja i dni płodne - 11 faktów na temat płodności kobiety. Normalny, zdrowy cykl miesiączkowy może trwać pomiędzy 21 a 35 dni.
 2. Owulacja średnio występuje na około 10-16 dni PRZED spodziewanym terminem kolejnej miesiączki. Zatem termin spodziewanej owulacji należy liczyć od końca cyklu, a nie od jego początku. Pomocny może być tutaj Kalendarz Owulacji OvuFriend
 3. O tym, że ciało przygotowuje się do owulacji można dowiedzieć się obserwując własny śluz szyjkowy, czyli śluz zaobserwowany na bieliźnie. W skutek działania hormonu estrogenu na kilka dni przed owulacją śluzu jest więcej, staje się przeźroczysty, rozciągliwy i w wyglądzie przypomina surowe białko kurzego jajka.
 4. Owulacja występują tylko raz w czasie trwania cyklu.
 5. W trakcie owulacji uwalniana jest zazwyczaj tylko jedna komórka jajowa, rzadko zdarza się owulacja z udziałem dwóch lub większej ilości komórek jajowych. 
 6. Owulacja nie zawsze występuje na przemian z lewego i z prawego jajnika. To, w którym jajniku zacznie dojrzewać komórka jajowa nie jest rzeczą z góry wiadomą. Czasami w obydwóch jajnikach zaczyna dojrzewać pęcherzyk i zdarza się, że z każdego jajnika uwalniana jest komórka jajowa.
 7. Samo występowanie śluzu płodnego i pozytywne testy owulacyjne nie są dowodem na to, że owulacja wystąpiła. Informują one jedynie o tym, że ciało przygotowuje się do owulacji. Potwierdzeniem wystąpienia owulacji może być wzrost temperatury ciała spowodowany podwyższonym poziomem progesteronu we krwi, który podwyższa ogólną temperaturę ciała. Podwyższona temperatura ciała utrzymuje się aż do końca cyklu.(Czytaj więcej Jak mierzyć temperaturę ciała do wyznaczenia owulacji
 8. Uwolniona komórka jajowa żyje średnio od 12 do 24 godzin. Im kobieta jest starsza, tym żywotność komórki jajowej zazwyczaj jest krótsza.
 9. Do zapłodnienia może dojść w efekcie współżycia zarówno na około 3 dni przed owulacją jak i w dzień owulacji. Współżycie w dniu wystąpienia owulacji maksymalizuje szanse na zajście w ciążę.
 10. U każdej zdrowej kobiety w ciągu roku może wystąpić jeden lub nawet dwa cykle bezowulacyjne, czyli takie, w których owulacja nie wystąpi w ogóle.
 11. Średnio od około 30-go roku życia płodność kobiety zaczyna spadać, a od około 35-go roku zdolność zajścia w ciążę spada dość gwałtownie. Wiąże się to z faktem, że komórka jajowa staje się słabszej jakości, częściej występują cykle bezowulacyjne i tym samym trudniej dochodzi do zapłodnienia.

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
malenka 15 października 2015, 21:57

A u mnie zauważyłam owulacja często występuje naprzemiennie, raz z lewego jajnika raz z prawego.

fiszblu 15 lutego 2016, 19:46

a po czym poznajesz ze raz z tego a raz z tego ???

malenka 26 marca 2016, 11:39

wiesz co odkąd zaczełam prowadzic obserwacje to jakoś tak zaczełam bardziej zwracac uwage na wszystkie objawy i w okolicach owulacji bolą, tak specyficznie kłują mnie jajniki i raz jeden jajnik mnie kłuje, a raz drugi, stąd wiem :)

fiszblu 6 kwietnia 2016, 20:03

rozumiem. ja niby tez sie obserwuje ale jakos nie potrafie wyczuc ;/. a Długo juz jestes na tym portalu?

Poznaj swoje dni płodne!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Owulacji:

* oznacza obowiązkowe pola
Zainteresują Cię również:

Mierzenie temperatury, kiedy starasz się o dziecko!

Temperatura ciała jest reakcją naszego organizmu na to co się w nim dzieje. Prawie wszyscy wiedzą, że temperatura ciała informuje nas, o tym, że nasz organizm walczy z infekcją. Niewiele osób zaś wie, że temperatura ciała może również dawać zaskakująco dokładne informacje na temat płodności kobiety! Wystarczą zaledwie 3 minuty dziennie, a nie wydając ani grosza dowiesz się więcej niż możesz przypuszczać. Sprawdź po co mierzyć temperaturę podczas starania o ciążę. Dowiedz się, jak prawidłowo mierzyć temperaturę i w jaki sposób OvuFriend Ci w tym pomoże!  czytaj dalej

W jaki sposób przygotować się do ciąży i czy na pewno warto?

Czy zastanawiałaś się nad tym czy powinnaś jakoś szczególnie przygotować się do ciąży? Może odwiedzić lekarza, zmienić dietę lub styl życia? Tylko po co…tyle kobiet tego nie robi i zachodzi w ciążę?! Jednak eksperci są zgodni - kobiety, które świadomie planują swoją ciążę i przygotowują się do niej, w większości przypadków łatwiej w nią zachodzą i ich ciąża jest zdrowsza i częściej przebiega prawidłowo. Przeczytaj zatem co możesz zrobić, żeby bardziej świadomie i szczęśliwie wejść w macierzyństwo.  czytaj dalej

Poronienie - psychologiczne aspekty poronienia

Poronienie - bolesna strata, często przeżywana w ukryciu, samotności, niezaopiekowana i nienazwana. Dlaczego jest taka trudna? Czy kobieta, która straciła swoje dziecko jeszcze przed przyjściem jego na świat, ma prawo do żałoby? W jaki sposób sobie z nią poradzić? Jak przetrwać? Dowiedz się dlaczego warto pozwolić sobie na przeżycie żałoby i gdzie szukać pomocy.  czytaj dalej

Endometrioza – zagadkowa choroba powodująca niepłodność

Jeżeli dokuczają Ci silne bóle brzucha przed oraz w trakcie miesiączki, odczuwasz ból przy współżyciu, nie możesz zajść w ciążę - objawy te mogą wskazywać na endometriozę, tajemniczą chorobę, która może powodować niepłodność. Ale nie mając powyższych objawów, mając regularne, niebolesne miesiączki może okazać się, że ta sama choroba powoduje u ciebie problemy z płodnością. Dlaczego? czytaj dalej

Pierwsze objawy ciąży - po czym poznać, że możesz być w ciąży

Starając się zajść w ciążę, często nie potrafimy przestać interpretować każdego, nawet najmniejszego ukłucia w jajniku i nie traktować go jako potencjalnego objawu ciąży. Które z objawów mogą faktycznie coś znaczyć i z czym możemy je pomylić? Które z objawów ciążowych na wczesnym etapie ciąży są po prostu rzadko spotykane? Zapoznaj się z listą pierwszych objawów ciążowych! czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do OvuFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK