Artykuły / Co utrudnia zajście w ciążę? - 7 rzeczy, które mogą wydłużyć starania o dziecko

Co utrudnia zajście w ciążę? - 7 rzeczy, które mogą wydłużyć starania o dziecko

Na pierwszy rzut oka poczęcie dziecka wydaje się proste – wystarczy kochać się i potem tylko czekać na brak miesiączki. Dla potwierdzenia zrobić test ciążowy i załatwione! W rzeczywistości często wygląda to nieco inaczej. Dla wielu par podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny i pojawienie się pozytywnego testu ciążowego nie następuje w tym samym miesiącu, kwartale bądź roku. Na przedłużające się starania o dziecko wpływa wiele czynników: zdrowotnych, emocjonalnych, ale również nieświadomie popełnianych błędów. Przeczytaj co może utrudniać zajście w ciążę i wydłużyć oczekiwanie na dwie kreski. 

Brak podstawowej wiedzy na temat swojej płodności i zbyt rzadkie współżycie 

Okazuje się, że zaledwie 20% kobiet wie, kiedy występuje u nich owulacja. Reszta kobiet albo się tym w ogóle nie interesuje, albo błędnie szacuje czas jej występowania. Starając się o dziecko, warto wiedzieć, że w każdym cyklu jest zaledwie kilka dni, w których jest możliwość zajścia w ciążę. Do owulacji dochodzi tylko raz na około 25-32 dni. Dni najbardziej płodne to około trzy dni tuż przed owulacją i dzień jej wystąpienia. Jeśli kobieta nie wie kiedy owuluje, a para kocha się rzadko, to łatwo można przegapić dni najwyższej płodności. Podobnie można stracić swoją szansę na ciążę, gdy kobieta błędnie określa dni płodne i para kocha się intensywnie głównie tylko w te dni, w których myślą że ich szanse są najwyższe, a odpoczywają - po takim maratonie - w dni w których powinni „działać". 

Dlatego jeśli starasz się o dziecko już od jakiegoś czasu warto poznać lepiej swoją płodność i przyjrzeć się swojemu cyklowi miesiączkowemu - obserwować swoje ciało i poznać dni, w których szanse na zapłodnienie są najwyższe. (Sprawdź w jaki sposób może Ci w tym pomóc Kalendarz Owulacji OvuFriend?). 

Zbyt częste współżycie…

Tak, dobrze czytasz. Ku zaskoczeniu wielu, zbyt częste współżycie jest kolejnym błędem, który zamiast przyspieszyć zajście w ciążę, może je skutecznie odwlec w czasie. Przedłużające się starania sprawiają, że pary zaczynają się niepokoić i zwiększają intensywność zbliżeń – kochają się codziennie lub nawet częściej w dni płodne. Nie wiedzą jednak, że przy częstym współżyciu parametry spermy mogą ulec znacznemu pogorszeniu. W spermie mężczyzny może znajdować się dużo mniej plemników. Według większości lekarzy współżycie co drugi dzień, to optymalna ilość do zajścia w ciążę.

Stres

Czy nam się to podoba czy nie, stres ma ogromny wpływ na zdolność do poczęcia dziecka zarówno od strony kobiety jak i mężczyzny. Przewlekły stres, który wprowadza człowieka w stan ciągłego napięcia, może powodować zaburzenia owulacji u kobiety (brak owulacji, komórki jajowe niższej jakości), a u mężczyzny znacznie obniżać parametry plemników (zmniejszać liczbę i jakość plemników). Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda nad redukcją stresu u kobiet starających się zajść w ciążę wykazały, że aktywności powodujące zmniejszenie poziomu stresu (np. joga), znacznie zwiększają szanse na ciążę – w grupie kobiet, które uczestniczyły w zajęciach jogi- w ciążę zaszło aż 55% kobiet, a w grupie kobiet, które nie brały udziału w zajęciach relaksacyjnych tylko 20% zaszło w ciążę.

Stosowanie lubrykantów

Większość lubrykantów dostępnych na rynku jest szkodliwa dla plemników. Lubrykanty zmieniają naturalne Ph pochwy i sprawiają, że otoczenie staje się nieprzyjazne dla plemników. Plemniki nie są w stanie dotrzeć do komórki jajowej i tym samym pomimo regularnego współżycia para nie zachodzi w ciążę. Jeśli potrzebujecie nawilżenia w tym okresie stosujcie lubrykanty przeznaczone specjalnie dla par starających się o dziecko. Pamiętaj, że ślina też może niszczyć plemniki!

Spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny

Lekarze cały czas nie są zgodni co do tego, czy kofeina utrudnia zajście w ciążę i jakie są bezpieczne jej dawki. Pomimo wielu badań na ten temat, spór o kofeinę nie został rozstrzygnięty. Jeśli jednak starasz się o dziecko już od pewnego czasu bez rezultatu, warto trzymać się po tej bezpiecznej stronie i przestrzegać zasad, co do których zdecydowana większość lekarzy jest zgodna – nie wypijać więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie. Pamiętaj jednak, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale również w wielu popularnych napojach gazowanych i słodyczach.

Zbyt późne rozpoczęcie starań o dziecko

Wiele kobiet, czasem z przyczyn od nich niezależnych, odkłada decyzję o zajściu w ciążę grubo po trzydziestych urodzinach. Niestety czas jest bezlitosny dla kobiety. Mniej więcej po 35 roku życia u kobiet co raz częściej występują cykle bezowulacyjne i tym samym płodność  znacznie obniża się. Również jakość komórek ulega pogorszeniu, co sprawia, że nawet jeśli do owulacji dochodzi, to więcej komórek jajowych jest niższej jakości i nie nadaje się do zapłodnienia lub nie zagnieżdża się w macicy. Jest to oczywiście granica umowna- wpływ na płodność kobiety ma nie tylko wiek, ale również geny, sposób odżywiania się i styl życia.

Gorące kąpiele i sauna

Ten punkt dotyczy mężczyzn. Jeśli staracie się o dziecko już od pewnego czasu, to najlepiej, aby partner ograniczył aktywności, które mogą przegrzewać mosznę i podnosić temperaturę w jądrach. Zbyt wysoka temperatura bardzo negatywnie wpływa na jakość nasienia – pod wpływem przegrzania jądra produkują mniej plemników. 

 

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
malenka 15 października 2015, 21:56

Ciekawe punkty -przede wszystkim ta ślina mnie zaskoczyła!

judysia86 2 marca 2016, 23:41

malenka - masz rację!! :) ja też nie mialam o tym pojęcia... A mnie zaskoczylo jeszcze zbyt czeste współżycie. Wiele par starajacych się myśli, że im częściej, tym lepiej. A tu guzik prawda, bo nasienie jest gorszej jakości

dorka11 4 kwietnia 2016, 19:08

No judysia ja byłam przekonana, że tak właśnie jest i był czas, że codziennie męczyłam swojego faceta!! :D

Poznaj swoje dni płodne!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Owulacji:

* oznacza obowiązkowe pola
Zainteresują Cię również:

Niepłodność u mężczyzn - przyczyny, objawy i leczenie

Problem z poczęciem dziecka jest problemem obojga partnerów, dlatego jeśli już dłuższy czas czekasz na dziecko, to diagnostykę i ewentualne leczenie rozpocznij razem z partnerem. Przeczytaj jakie są najczęstsze przyczyny problemów z płodnością u mężczyzn, w jaki sposób można je wykryć i jakie są potencjalne rozwiązania na zajście w ciążę. czytaj dalej

Jak obliczyć dni płodne?

Czy starając się zajść w ciążę powinnaś wiedzieć kiedy występuje owulacja i kiedy są dni płodne? Czy nie wystarczy zadbać o to, żeby kochać się regularnie przez cały cykl i prędzej czy później i tak zajdziesz w ciążę? Nie zawsze. Każdego cyklu masz zaledwie 20% szans na zajście w ciążę, a pary z obniżoną płodnością mają ich dużo mniej. Warto wiedzieć jak obliczyć dni płodne i poznać wady i zalety każdej z metod.   czytaj dalej

Śluz płodny - obserwacja śluzu podczas starań o ciążę

Na rynku dostępnych jest wiele pomocy w wyznaczaniu dni płodnych. Większość z nich działa na podobnej zasadzie – rozpoznaje zmianę hormonów w ciele kobiety i na tej podstawie wskazuje dni płodne. Czy wiesz, że jedno z takich „narzędzi” masz już w sobie? Twój śluz płodny, który pojawia się w czasie dni płodnych, czyli przed wystąpieniem owulacji! czytaj dalej

Trudności z zajściem w drugą ciążę – dlaczego są tak częste?

Gdy wspomnienia z porodu zaczną blednąć, a pierworodny synek lub córeczka wyrosną z etapu pieluch i kaszek, pojawienie się myśli o dalszym powiększeniu rodziny najprawdopodobniej będzie tylko kwestią czasu. Niestety, nie każdej kobiecie udaje się zajść w ciążę po raz drugi. Dlaczego tak się dzieje? Czym jest niepłodność wtórna i jak sobie z nią radzić?  czytaj dalej

Testy owulacyjne – jak działają i czy są skuteczne?

Testy owulacyjne są jednym z najprostszych narzędzi do samodzielnego wykrywania dni płodnych i zbliżającej się owulacji. Przeczytaj jak działają testy owulacyjne, jak je prawidłowo wykonać, ile kosztują i czy można im zaufać w 100%. Podpowiemy Ci również jak skutecznie zwiększyć działanie testów owulacyjnych!  czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do OvuFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK