Artykuły / Niepłodność u mężczyzn - przyczyny, objawy i leczenie

Niepłodność u mężczyzn - przyczyny, objawy i leczenie

Jakie są najczęstsze powody niepłodności u mężczyzn? W jaki sposób można je wykryć i jak przebiega diagnostyka u mężczyzn? W odróżnieniu od niepłodności kobiet, która w społeczeństwie jest już co raz bardziej oswajana i co raz więcej się o nim mówi, niepłodność męska niestety w dalszym ciągu jest tematem bardzo wstydliwym i często przemilczanym.

Gdy para stara się o dziecko, to zazwyczaj kobieta chętniej i szybciej poddaje się badaniom i testom - leczenie skupia się na kobiecie, a dopiero kolejnym krokiem, często niemalże ostatecznym, jest badanie i leczenie mężczyzny. Warto jednak pamiętać, że problem z poczęciem dziecka jest problemem obojga partnerów, dlatego diagnostykę i ewentualne leczenie należy rozpocząć równocześnie.  Zatem jeśli staracie się o dziecko powyżej 12 miesięcy (lub powyżej 6 miesięcy w przypadku kobiety powyżej 35 roku życia) i pomimo regularnego współżycia nadal nie jesteś w ciąży, porozmawiaj i zachęć swojego partnera do wspólnej wizyty u lekarza specjalisty - na początek może to być lekarz ginekolog, który pokieruje was i zleci wam dalsze badania.

kobieta i mężczyznaPrzyczynę niepłodności u mężczyzn jest zazwyczaj dużo łatwiej zdiagnozować niż u kobiet (u kobiety wiele badań należy robić w określonym dniu cyklu), jednak większość kobiecych problemów dużo łatwiej jest leczyć niż w przypadku mężczyzn.  Niepłodność męska może być bardzo skutecznie leczona, ale zazwyczaj wymaga więcej czasu.

Niepłodność męska - diagnostyka

Diagnostyka niepłodności u mężczyzn obejmuje zazwyczaj:

 • badanie nasienia (najważniejsze badanie diagnostyczne męskiej niepłodności) rozszerzone o badanie obecności przeciwciał plemnikowych w nasieniu,
 • badanie fizykalne przeprowadzone przez lekarza urologa,
 • badania obrazowe (przede wszystkim badanie USG),
 • oraz w przypadku braku plemników w nasieniu wykonanie biopsji jąder, która pomaga ustalić, czy w męskich gonadach występują komórki plemnikotwórcze.

Do najczęstszych problemów leżących po stronie mężczyzn utrudniających parom zajście w ciążę należą:

Zaburzenia związane z jakością spermy

Duża część męskich problemów z poczęciem spowodowana jest wadami nasienia, to znaczy zbyt małą ruchliwością plemników, zbyt małą ilością plemników lub zmianami w budowie plemników. Wbrew temu, co kiedyś sądzono, najważniejszym parametrem określającym płodność mężczyzny jest ruchliwość plemników, a nie ich liczba.

Niepokojące objawy:

 • zaburzenia związane z jakością spermy nie dają żadnych odczuwalnych objawów. Aby stwierdzić wady nasienia należy wykonać badanie nasienia.

Potencjalne rozwiązania na zajście w ciążę:

 • podawanie leków stymulujących płodność,
 • inseminacja domaciczna kobiety pod warunkiem, że ilość i ruchliwość plemników jest dostatecznie dobra do tego celu.

Niedrożność nasieniowodów

U niektórych mężczyzn problem niepłodności wynika z niedrożności przewodów wyprowadzających nasienie. Niedrożność nasieniowodów może być zarówno wrodzona jak i wynikać z przebytych chorób przenoszonych drogą płciową i chronicznych stanów zapalnych.

Niepokojące objawy:

 • niedrożność nasieniowodów nie daje żadnych objawów.

Potencjalne rozwiązania na zajście w ciążę:

 • chirurgiczne usuwanie niedrożności,
 • pobranie plemników z kanalika nasiennego albo jądra.

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele)

Schorzenie to, podobnie jak znane prawie każdemu żylaki kończyn dolnych, polega na powiększaniu żył, ale nie w nogach tylko w mosznie. Problem ten dotyka stosunkowo młodych mężczyzn i jest jedną z częstszych przyczyn problemów z płodnością. Aż 15% wszystkich problemów z zajściem w ciążę spowodowanych jest właśnie żylakami powrózka nasiennego. Żylaki powodują przegrzanie i niedotlenienie jąder, przez co przyczyniają się do zaburzeń ich pracy i tym samym do upośledzenia produkcji spermy.

Niepokojące objawy:

 • przez dłuższy czas brak objawów,
 • później pojawić się może uczucie ciążenia w okolicach pachwiny i moszny, nasilające się w pozycji stojącej lub leżącej,
 • wyczuwane palcami zgrubienia żył,
 • uczucie ciepła i „palenia” w jądrach.

Potencjalne rozwiązania na zajście w ciążę:

 • operacja usunięcia żylaków.

Wrodzone i nabyte wady narządów płciowych

Wady narządów płciowych mężczyzn mogą stanowić również dużą przeszkodę w zapłodnieniu, ponieważ mogą prowadzić do braku lub zaburzeń w produkcji plemników. Do wad narządów płciowych można zaliczyć między innymi: brak jednego lub obu jąder, jądro umieszczone poza moszną, nieprawidłowe funkcjonowanie jąder, nowotwory jąder.

Niepokojące objawy:

 • Z wyjątkiem widocznych zmian (np. brak jądra), wady narządów płciowych zazwyczaj nie dają żadnych odczuwalnych objawów.

Potencjalne rozwiązania na zajście w ciążę:

 • dobierane w zależności od wady narządów i problemu z płodnością jakie to generuje.

Problemy o podłożu autoimmunologicznym

Zdarza się, że ciało mężczyzny wytwarza przeciwciała antyplemnikowe, które niszczą i upośledzają funkcje plemników. Przeciwciała antyplemnikowe powodują zlepianie się plemników obniżając tym samym ich ruchliwość i utrudniając im dotarcie do komórki jajowej. Przyczyny wytwarzania przeciwciał nie są znane, ale częściej występują u mężczyzn z niedrożnością dróg wyprowadzających nasienie, urazami jąder oraz przebytymi ostrymi stanami zapalnymi i infekcjami układu rodnego.

Niepokojące objawy:

 • problemy o podłożu autoimmunologicznym nie dają żadnych odczuwalnych objawów.

Potencjalne rozwiązania na zajście w ciążę:

 • inseminacja domaciczna kobiety pod warunkiem, że ruchliwość plemników jest do tego dostatecznie dobra,
 • podawanie leków blokujących wytwarzanie konkretnych przeciwciał.

Inne przyczyny niepłodności

Do pozostałych czynników, które mogą obniżać płodność u mężczyzn i tym samym znacznie wydłużyć czas oczekiwania na dziecko, należą:

 • zanieczyszczenie środowiska (np. toksyny, barwniki, metale, środki ochrony roślin),
 • przegrzewanie okolic narządów płciowych,
 • niewłaściwe nawyki i styl życia (palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, otyłość, stres, niewłaściwa dieta),
 • stosowanie niektórych leków (duże dawki androgenów, kortykosterydów i chininy, morfina),
 • choroby innych układów (zapalenie nerek, cukrzyca, niedokrwistość, choroby wątroby),
 • infekcje (np. choroby przenoszone drogą płciową, powikłania po śwince),
 • przebyta chemioterapia i radioterapia.

Warto pamiętać, że około 25-30% problemów z płodnością męską pozostaje niewyjaśniona (tzw. niepłodność idiopatyczna).  Oznacza to, że albo nie została znaleziona główna przyczyna problemów z płodnością albo w danym przypadku istnieje wiele czynników wpływających na trudności z poczęciem dziecka.

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
oliwka 3 marca 2016, 20:23

chyba najgorsze w męskich dolegliwościach jes to, że w większości nie ma kompletnie żadnych objawów ;/ u siebie możemy zaobserwować nieregularne miesiączki, bolesne, problemy z owulacją, ze śluzem - no mnóstwo rzeczy. A nasi biedni mężczyźni nnie mają żadnych dolegliwości :( no nic pozostają tylko badania, badania i jeszcze raz badania

Karina777 11 sierpnia 2016, 09:26

Oliwka, dokładnie tak samo uważam… my zazwyczaj wiemy, w które dni jesteśmy płodne, natomiast mężczyźni nie. My staraliśmy się o dziecko 16 miesięcy, na szczęście obyło się bez lekarzy. Pomógł navitin, tygodniowe wakacje i oderwanie od codziennych stresów ;)

Poznaj swoje dni płodne!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Owulacji:

* oznacza obowiązkowe pola
Zainteresują Cię również:

Jak obliczyć dni płodne?

Czy starając się zajść w ciążę powinnaś wiedzieć kiedy występuje owulacja i kiedy są dni płodne? Czy nie wystarczy zadbać o to, żeby kochać się regularnie przez cały cykl i prędzej czy później i tak zajdziesz w ciążę? Nie zawsze. Każdego cyklu masz zaledwie 20% szans na zajście w ciążę, a pary z obniżoną płodnością mają ich dużo mniej. Warto wiedzieć jak obliczyć dni płodne i poznać wady i zalety każdej z metod.   czytaj dalej

Śluz płodny - obserwacja śluzu podczas starań o ciążę

Na rynku dostępnych jest wiele pomocy w wyznaczaniu dni płodnych. Większość z nich działa na podobnej zasadzie – rozpoznaje zmianę hormonów w ciele kobiety i na tej podstawie wskazuje dni płodne. Czy wiesz, że jedno z takich „narzędzi” masz już w sobie? Twój śluz płodny, który pojawia się w czasie dni płodnych, czyli przed wystąpieniem owulacji! czytaj dalej

Trudności z zajściem w drugą ciążę – dlaczego są tak częste?

Gdy wspomnienia z porodu zaczną blednąć, a pierworodny synek lub córeczka wyrosną z etapu pieluch i kaszek, pojawienie się myśli o dalszym powiększeniu rodziny najprawdopodobniej będzie tylko kwestią czasu. Niestety, nie każdej kobiecie udaje się zajść w ciążę po raz drugi. Dlaczego tak się dzieje? Czym jest niepłodność wtórna i jak sobie z nią radzić?  czytaj dalej

Testy owulacyjne – jak działają i czy są skuteczne?

Testy owulacyjne są jednym z najprostszych narzędzi do samodzielnego wykrywania dni płodnych i zbliżającej się owulacji. Przeczytaj jak działają testy owulacyjne, jak je prawidłowo wykonać, ile kosztują i czy można im zaufać w 100%. Podpowiemy Ci również jak skutecznie zwiększyć działanie testów owulacyjnych!  czytaj dalej

Torbiele na jajniku - przyczyny, objawy i leczenie

Torbiele na jajnikach od czasu do czasu pojawiają się u większości kobiet. Są to cysty lub pęcherzyki, które zazwyczaj wypełnione są płynem i które najczęściej samoistnie znikają. Dowiedz się jakie są objawy torbieli i czy mogą być przeszkodą w zajściu w ciążę? Kiedy należy je leczyć i z jakimi chorobami mogą współwystępować.  czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do OvuFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK