Jesienne ekstra doładowanie!

Wykup abonament OvuFriend, a otrzymasz od nas prezent!

Przy zakupie abonamentu Premium na:

1 miesiąc – otrzymasz 15 dni w prezencie

3 miesiące – otrzymasz 1 miesiąc w prezencie

12 miesiący – otrzymasz 2 miesiące w prezencie

Pamiętaj, że jeżeli wykupisz abonament Premium w OvuFriend i zajdziesz w ciążę, będziesz mogła wykorzystać swój abonament w BellyBestFriend – niesamowitym, w pełni spersonalizowanym, inteligentnym kalendarzu Twojej ciąży!

Promocja trwa do 31 października 2017.

Wykup abonament Zamknij

Artykuły / Poronienie - psychologiczne aspekty poronienia

Poronienie - psychologiczne aspekty poronienia

Poronienie - bolesna strata, często przeżywana w ukryciu, samotności, niezaopiekowana i nienazwana. Bo czy w tak krótkim czasie może powstać więź i wszystko co się z nią wiąże – plany, wyobrażenia, nadzieje? Kiedyś usłyszałam od znajomej psychoterapeutki, że jest takie plemię w Ameryce Południowej, w którym uznaje się, że kobieta staje się matką nie od momentu porodu, lecz od pierwszej myśli o swoim dziecku.
 

Doświadczenie poronienia

Każda kobieta, każdy mężczyzna, każdy związek przeżywa poronienie na swój indywidualny sposób, w swoim rytmie i czasie. Może pojawić się cały wachlarz emocji. Kiedy rozpoczyna się poronienie, dominującym uczuciem jest najczęściej lęk, ale też nadzieja, że ciążę uda się uratować. Potem przychodzi żal, smutek, ból wewnętrzny, bezradność, zagubienie, poczucie pustki, złość, może pojawić się też poczucie winy.

Przeżywanie jest procesem, często bardzo dynamicznym, emocje mogą występować po sobie, mieszać się, przypływać i odpływać, powracać. Znaczenie może mieć bardzo wiele czynników. Czy ciąża była planowana, czy nie, jak wiadomość o ciąży przyjęła kobieta, a jak mężczyzna? Paradoksalnie, często dla kobiety, która nie planowała ciąży i trudno jej było ją zaakceptować, poronienie może przybrać szczególnie dramatyczny przebieg. Emocje są niejednoznaczne, wiążą się z jednej strony ze stratą dziecka, z drugiej z niechcianą ciążą. Znaczenie ma również to, czy para długo starała się o dziecko, czy była to pierwsza ciąża, czy para ma już dziecko. U kobiet, które długo starały się o ciążę, dla których jest to kolejne doświadczenie poronienia, może pojawić się poczucie bycia gorszą, a nie "prawdziwą kobietą". Niezwykle ważny jest przebieg poronienia, to, czy kobieta była w domu, czy w szpitalu, jaką otrzymała opiekę ze strony lekarzy i personelu medycznego. Pobyt w szpitalu, nieuwzględniający emocjonalnego aspektu poronienia, w którym kobieta nie wie co się dzieje z jej ciążą, z jej ciałem, nie otrzymuje informacji i adekwatnej opieki, może stać się doświadczeniem traumatycznym.

Równie ważne dla procesu przeżywania jest wsparcie, jakie kobieta otrzyma od partnera i najbliższego otoczenia. Nie wolno w tym miejscu zapominać o mężczyznach, dla których utrata dziecka poczętego jest również niezwykle trudnym i kryzysowym doświadczeniem. Dzieje się to zarówno na poziomie przeżyć wewnętrznych, jak i tych wynikających z relacji z partnerką i towarzyszenia jej w jej przeżywaniu. Mężczyźni mogą być bardziej opanowani, spokojniejsi, co często utrudnia dostrzeżenie ich smutku i żalu oraz danie im przyzwolenia i przestrzeni na te emocje. Poronienie może stać się kryzysowym doświadczeniem dla związku. Ze względu na różnice w przeżywaniu, niewypowiedziane oczekiwania, trudności we wzajemnym wspieraniu się może narastać napięcie w relacji oraz idące za nim konflikty.

 

Prawo do żałoby

Każda kobieta, każdy mężczyzna mają prawo do przeżycia żałoby po stracie dziecka poczętego, niezależnie od momentu, w którym nastąpiła. Żałoba jest bardzo indywidualnym procesem, z którego jednak można wyróżnić pewne charakterystyczne fazy:

  1. szok i zaprzeczenie,

  2. żal i tęsknota,

  3. rozpacz i dezorganizacja życia,

  4. gniew i złość,

  5. zwątpienie w siebie,

  6. poszukiwanie sensu,

  7. stopniowa reorganizacja życia,

  8. akceptacja i godzenie się ze stratą.
     

Warto patrzeć na ten proces jak na wchodzenie po schodach, po których można wejść powoli albo wbiec, zatrzymać się na którymś stopniu albo go przeskoczyć, a czasami zejść w dół. Coraz częściej odchodzi się od przekonania, że żałoba powinna trwać rok. Powinna trwać tyle, ile kobieta i mężczyzna potrzebują. Natomiast bardzo ważne jest danie sobie możliwości przeżywania wszystkich emocji, które się pojawią i otwarcie się na potrzebę bycia i rozmowy z innymi ludźmi. Pojawia się taki moment, w którym doświadczenie straty wpisuje się w historię życia, nie zapominamy, ale nie oznacza to, że zawsze musimy o tym pamiętać. Osoba kieruje się w stronę życia, pojawia się siła i emocjonalna przestrzeń na przeżywanie radości.

Jeżeli naturalny proces żałoby przebiega bez zakłóceń, rodzice mają możliwość pożegnania dziecka i towarzyszą sobie w przeżywaniu emocji po stracie, pomoc psychologiczna nie jest potrzebna. Ale nie zawsze tak się dzieje.

Nieprzeżyta żałoba może się objawiać w wielu sferach życia. Zablokowana jest sfera emocjonalna, co bardzo utrudnia wchodzenie w głębsze relacje i zubaża życie społeczne, ale też co za tym idzie ogranicza możliwość uzyskania wsparcia. Może pojawić się silna niechęć do posiadania kolejnego dziecka, wynikająca z lęku przed stratą. Kobieta może unikać wszelkich skojarzeń związanych z ciążą, niemowlętami, porodem albo wręcz przeciwnie, "zatrzymać się w czasie" i przypominać sobie czas ciąży, emocji z nią związanych. Mogą pojawić się napady lęku, uczucie beznadziei, zakłócenia codziennego funkcjonowania. Wtedy warto skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą, który pomoże udrożnić naturalny proces żałoby. Czasami mogą okazać się pomocne grupy wsparcia lub też rozmowa z kobietami z otoczenia osób przeżywających stratę. Często, gdy zaczynamy mówić o swoim doświadczeniu, okazuje się, że jest wiele kobiet, które również poroniły. W obecnych czasach pomocny bywa też Internet i fora, trzeba jedynie uważać, aby ten rodzaj pomocy nie zamknął nas na rodzinę i najbliższych.

 


Małgorzata Bułhak - psycholog i psychoterapeutka. Współtwórczyni Pracowni Psychoterapii i Psychoedukacji Dobre Więzi (www.dobrewiezi.pl). Członek zespołu Poradni Rodzinnej Powiślańskiej Fundacji Społecznej. Na co dzień prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych i młodzieży, konsultacje rodzicielskie oraz psychoterapię par.

 

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł

Poznaj swoje dni płodne!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Owulacji:

* oznacza obowiązkowe pola
Zainteresują Cię również:

Endometrioza – zagadkowa choroba powodująca niepłodność

Jeżeli dokuczają Ci silne bóle brzucha przed oraz w trakcie miesiączki, odczuwasz ból przy współżyciu, nie możesz zajść w ciążę - objawy te mogą wskazywać na endometriozę, tajemniczą chorobę, która może powodować niepłodność. Ale nie mając powyższych objawów, mając regularne, niebolesne miesiączki może okazać się, że ta sama choroba powoduje u ciebie problemy z płodnością. Dlaczego? czytaj dalej

Pierwsze objawy ciąży - po czym poznać, że możesz być w ciąży

Starając się zajść w ciążę, często nie potrafimy przestać interpretować każdego, nawet najmniejszego ukłucia w jajniku i nie traktować go jako potencjalnego objawu ciąży. Które z objawów mogą faktycznie coś znaczyć i z czym możemy je pomylić? Które z objawów ciążowych na wczesnym etapie ciąży są po prostu rzadko spotykane? Zapoznaj się z listą pierwszych objawów ciążowych! czytaj dalej

Kwas foliowy - wpływ na płodność i rozwój płodu

Kwas foliowy to witamina z grupy B, o której żadna starająca się o ciążę kobieta, nie powinna zapominać! Kwas foliowy ma ogromny wpływ na rozwój płodu, prawidłowy przebieg ciąży, ale i również płodność kobiety! Dodatkowo przeczytaj dlaczego suplementacja kwasu foliowego zalecana jest czasem również dla mężczyzn.    czytaj dalej

Ciąża pozamaciczna - utracone szczęście

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) zdarza się raz na 90-100 przypadków ciąży. Jest to ciąża, która zamiast w macicy rozwija się poza nią. Objawy ciąży pozamacicznej nie są jednoznaczne. Trudno ją czasem rozpoznać, bo na początku objawy są podobne do ciąży o prawidłowym przebiegu. Na późniejszym etapie pojawia się ból podbrzusza, krwawienie oraz brak prawidłowego przyrostu hormonu hCG.  czytaj dalej

Owulacja – klucz do zajścia w ciążę

Większość kobiet wie, że owulacja to czas, w którym możliwe jest zajście w ciążę. Ale kiedy dokładnie ona występuje, jak ją rozpoznać lub co może na nią wpływać nie dla wszystkich jest oczywiste. Kilka faktów na ten temat oraz parę prostych instrukcji jak obserwować swoje ciało pomoże Ci wielokrotnie zwiększyć szanse zajścia w ciążę. czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do OvuFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK