Artykuły / Testy owulacyjne – jak działają i czy są skuteczne?

Testy owulacyjne – jak działają i czy są skuteczne?

Testy owulacyjne są jednym z najprostszych narzędzi do samodzielnego wykrywania dni płodnych i zbliżającej się owulacji (sprawdź, kiedy masz owulację). Przeczytaj jak działają testy owulacyjne, jak je prawidłowo wykonać, ile kosztują i czy można im zaufać w 100%. Podpowiemy Ci również jak skutecznie zwiększyć działanie testów owulacyjnych!

 

Czym są testy owulacyjne?

Testy owulacyjne są jednym z najprostszych narzędzi do samodzielnego, domowego wykrywania dni płodnych i zbliżającej się owulacji. Są ogólnodostępne, można je kupić w aptece, drogerii oraz sklepach internetowych. Wyglądem przypominają standardowe testy ciążowe, są dostępne w formie testów: paskowych, płytkowych i strumieniowych. Aby wykonać test owulacyjny należy nanieść próbkę moczu na test (ewentualnie umieścić test pod strumieniem moczu) i po kilku minutach odczytać wynik. Test owulacyjny wykonuje się w dniach okołoowulacyjnych, czyli w okresie największej płodności kobiety.

 

Jak działają testy owulacyjne?

Działanie testów owulacyjnych jest oparte na wykrywaniu zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety przed owulacją. Zacznijmy jednak od początku – jak przebiega cykl miesiączkowy i co to jest owulacja? Cykl miesiączkowy rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem krwawienia. Po zakończeniu miesiączki organizm zaczyna przygotowywać się do owulacji. W ciele kobiety wzrasta poziom estrogenu, dojrzewają pęcherzyki jajnikowe, błona śluzowa macicy rośnie i staje się grubsza - w ten sposób przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. W tym czasie kobieta może u siebie zaobserwować zwiększoną ilość śluzu szyjkowego, który przed owulacją staje się przeźroczysty i bardziej rozciągliwy, co dodatkowo sprzyja zapłodnieniu. Przed owulacją następuje nagły wzrost hormonu luteinizującego i wówczas dochodzi do pękni

ęcia pęcherzyka dominującego i uwolnienia się komórki jajowej. Ten właśnie proces nazywamy owulacją lub jajeczkowaniem. Do owulacji dochodzi ok. 14-16 dni PRZED spodziewanym terminem kolejnej miesiączki. Jest to związane z długością fazy lutealnej, która zazwyczaj ma stałą długość (przeciętnie 14 dni), nawet w przypadku kobiet z nieregularnymi cyklami. Jest to okres, który trwa od owulacji do kolejnej miesiączki. Wiele kobiet błędnie zakłada, że owulacja zawsze występuje ok. 14 dnia cyklu. Jest to prawdą tylko i wyłącznie dla cykli o “książkowej” długości, czyli około 28 dni. Wiele kobiet ma cykle krótsze lub dłuższe niż 28 dni. Przy długich cyklach  np. 36 dniowych, owulacja może występować nawet ok. 22 dnia cyklu (36 – 14 dni = 22).

Test owulacyjny jest w stanie wykryć nagły wzrost poziomu LH (jego szczytowa forma to tzw. "pik LH"), a tym samym dać sygnał, że organizm przygotowuje się do jajeczkowania. 

 

Jak prawidłowo wykonywać testy owulacyjne?

Przede wszystkim przed wykonaniem testu owulacyjnego należy dokładnie przeczytać jego instrukcję, ponieważ mogą występować niewielkie różnice w stosowaniu i odczytywaniu wyniku. Zazywczaj jednak producenci zalecają, aby test owulacyjny wykonywać rano (wówczas mocz jest bardziej zagęszczony, a stężenie hormonu LH w moczu jest największe). W przypadku wykonywania testów owulacyjnych przez kilka dni z rzędu, warto wykonywać je o zbliżonej porze. Do testu wykorzystuje się "środkowy" strumień moczu. Niektóre źródła podają, że u kobiet, które mają krótki czas trwania piku LH, najlepiej test wykonywać około południa. Twierdzą, że test wykonywany zbyt wcześnie rano może nie wychwycić jeszcze zwiększonego poziomu hormonu LH, a z kolei test wykonany zbyt późno może go przegapić.

Pozytywny test owulacyjny jest wówczas, gdy na teście pojawią się dwie kreski i co bardzo ważne będą one takiego samego koloru (tak samo intesywne). Test jest ujemny, jeśli dwie kreski występują, ale jedna jest jaśniejsza od drugiej.

Gdy test pokaże wynik pozytywny oznacza to, że owulacja może nastąpić za około  24-36 godzin od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku. Wynik testu można odczytać już po 5 minutach od pobrania próbki moczu, ale nie później niż po 30 minutach (po tym czasie wynik testu owulacyjnego można uznać za nieprawidłowy).

 

Kiedy rozpocząć stosowanie testów owulacyjnych?

Testy owulacyjne najlepiej rozpocząć 2-3 dni przed spodziewanym terminem owulacji. Jeśli nie wiesz, kiedy wypadają Twoje najbardziej płodne dni w cyklu, jest kilka sposobów na rozpoznanie dobrego momentu do wykonania testu owulacyjnego.

Po pierwsze możesz rozpocząć wykonywanie testów, gdy tylko zobaczysz u siebie pierwsze oznaki śluzu płodnego (będzie go więcej, zmieni się również konsystencja śluzu na bardziej rozciągliwy i przypominający białko jajka kurzego).

Ponadto prowadząc kalendarz owulacji system sam poinformuje Cię, kiedy zacząć wykonywać testy owulacyjne. Wówczas na Twoim wykresie pojawi się zielone światło, które będzie oznaczało, że wkroczyłaś w najbardziej płodny okres swojego cyklu. 

Możesz również samodzielnie obliczyć czas, kiedy sięgnąć po testy owulacyjne - wystarczy, że będziesz znała przeciętną długość swojego cyklu miesiączkowego (długość cyklu liczy się od pierwszego dnia miesiączki do dnia przed wystąpieniem kolejnego krwawienia). Następnie skorzystaj z tabelki producenta, dołączonej do każdego opakowania, gdzie znajduje się informacja o dokładnym dniu rozpoczęcia wykonywania testów w przypadku poszczególnych długości kobiecego cyklu.

 

Testy owulacyjne skuteczność

Mówiąc o skuteczności testów owulacyjnych, należy podkreślić przede wszystkim, że wykrywają one zbliżającą się owulację, ale ostatecznie nie potwierdzają jej wystąpienia. Innymi słowy, test owulacyjny może nas poinformować, że nasze ciało przygotowuje się do owulacji, do której w efekcie niekoniecznie musi dojść.

Stosując testy owulacyjne warto korzystać również z innych metod wykrywania owulacji (np. pomiar temperatury lub obserwacja śluzu szyjkowego). Testy owulacyjne w połączeniu z innymi sposobami mogą w znacznym stopniu zwiększać szanse na zajście w ciążę, zwłaszcza, że są jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na wykrycie owulacji (cena testu owulacyjnego zaczyna się już od 1zł za sztuk). 

 

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł

Zajdź w ciążę dwa razy szybciej

Sprawdź OvuFriend Premium

  • wyznaczanie dni płodnych
  • dieta płodności
  • innowacyjny algorytm

Wypróbuj miesiąc za darmo, potem tylko 29 zł / mies.

Zainteresują Cię również:

5 najczęstszych problemów z płodnością, które możesz wykryć z pomocą OvuFriend!

Kalendarz owulacji kojarzy Ci się tylko z wyznaczaniem dni płodnych i terminu owulacji? Jego możliwości są dużo większe! Kalendarz może być pomocny w wykrywaniu problemów związanych z płodnością na bardzo wczesnym etapie. O jakich problemach mowa? Co możesz wykryć z pomocą kalendarza? Kliknij i przeczytaj!    czytaj dalej

3 propozycje na pyszne koktajle płodności wspierające owulację

Sprawdź jak pyszne i łatwe do zrobienia koktajle, mogą wesprzeć Twoje starania o ciążę. Działaj kompleksowo i wspieraj swoje starania w naturalny sposób. Poznaj 3 propozycje przepisów na pyszne koktajle propłodnościowe.  czytaj dalej

Zespół Policystycznych Jajników (PCOS) – obraz kliniczny i leczenie, wpływ na płodność

Zespół Policystycznych Jajników to jedno z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych u kobiet starających się o dziecko. Jakie są objawy PCOS? Jak wygląda proces diagnozy i leczenia? I najważniejsze: jak PCOS wpływa na płodność?  czytaj dalej

Adaptogeny - naturalna rewolucja w walce z niepłodnością

Każdego dnia przybywa par, które po wieloletnich staraniach o dziecko, osiągają swój cel dzięki unikalnym ziołom - adaptogenom. Powiedzmy sobie otwarcie: kto sprawniej przywróci ład i porządek w świecie sztucznie zdezorganizowanym przez człowieka, jak Matka Natura? Świetnie, że zaczynamy korzystać z jej pomocy. Jeśli to zagadnienie nie jest Ci jeszcze znane, koniecznie przeczytaj artykuł do końca.           czytaj dalej

7 zaskakujących rzeczy, o których możesz się dowiedzieć prowadząc kalendarz owulacji OvuFriend

Wydaje Ci się, że działanie kalendarza owulacji sprowadza się tylko do wyznaczania dni płodnych i terminu owulacji? Nic bardziej mylnego! Podczas prowadzenia obserwacji w kalendarzu OvuFriend możesz dowiedzieć się znacznie więcej. Poznaj 7 zaskakujących rzeczy, o których możesz się dowiedzieć prowadząc kalendarz owulacji!  czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do OvuFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)