Walentynki w OvuFriend!

Jeżeli wykupisz abonament Premium w OvuFriend i zajdziesz w ciążę, będziesz mogła wykorzystać swój abonament w BellyBestFriend, w niesamowitym, w pełni spersonalizowanym, inteligentnym kalendarzu Twojej ciąży!

Promocja trwa do 21.02.2019 roku.

Wykup abonament Zamknij

Testy owulacyjne – jak działają i czy są skuteczne?

Testy owulacyjne są jednym z najprostszych narzędzi do samodzielnego wykrywania dni płodnych i zbliżającej się owulacji (sprawdź, kiedy masz owulację). Przeczytaj jak działają testy owulacyjne, jak je prawidłowo wykonać, ile kosztują i czy można im zaufać w 100%. Podpowiemy Ci również jak skutecznie zwiększyć działanie testów owulacyjnych!

 

Czym są testy owulacyjne?

Testy owulacyjne są jednym z najprostszych narzędzi do samodzielnego, domowego wykrywania dni płodnych i zbliżającej się owulacji. Są ogólnodostępne, można je kupić w aptece, drogerii oraz sklepach internetowych. Wyglądem przypominają standardowe testy ciążowe, są dostępne w formie testów: paskowych, płytkowych i strumieniowych. Aby wykonać test owulacyjny należy nanieść próbkę moczu na test (ewentualnie umieścić test pod strumieniem moczu) i po kilku minutach odczytać wynik. Test owulacyjny wykonuje się w dniach okołoowulacyjnych, czyli w okresie największej płodności kobiety.

 

Jak działają testy owulacyjne?

Działanie testów owulacyjnych jest oparte na wykrywaniu zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety przed owulacją. Zacznijmy jednak od początku – jak przebiega cykl miesiączkowy i co to jest owulacja? Cykl miesiączkowy rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem krwawienia. Po zakończeniu miesiączki organizm zaczyna przygotowywać się do owulacji. W ciele kobiety wzrasta poziom estrogenu, dojrzewają pęcherzyki jajnikowe, błona śluzowa macicy rośnie i staje się grubsza - w ten sposób przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. W tym czasie kobieta może u siebie zaobserwować zwiększoną ilość śluzu szyjkowego, który przed owulacją staje się przeźroczysty i bardziej rozciągliwy, co dodatkowo sprzyja zapłodnieniu. Przed owulacją następuje nagły wzrost hormonu luteinizującego i wówczas dochodzi do pękni

ęcia pęcherzyka dominującego i uwolnienia się komórki jajowej. Ten właśnie proces nazywamy owulacją lub jajeczkowaniem. Do owulacji dochodzi ok. 14-16 dni PRZED spodziewanym terminem kolejnej miesiączki. Jest to związane z długością fazy lutealnej, która zazwyczaj ma stałą długość (przeciętnie 14 dni), nawet w przypadku kobiet z nieregularnymi cyklami. Jest to okres, który trwa od owulacji do kolejnej miesiączki. Wiele kobiet błędnie zakłada, że owulacja zawsze występuje ok. 14 dnia cyklu. Jest to prawdą tylko i wyłącznie dla cykli o “książkowej” długości, czyli około 28 dni. Wiele kobiet ma cykle krótsze lub dłuższe niż 28 dni. Przy długich cyklach  np. 36 dniowych, owulacja może występować nawet ok. 22 dnia cyklu (36 – 14 dni = 22).

Test owulacyjny jest w stanie wykryć nagły wzrost poziomu LH (jego szczytowa forma to tzw. "pik LH"), a tym samym dać sygnał, że organizm przygotowuje się do jajeczkowania. 

Jak prawidłowo wykonywać testy owulacyjne?

Przede wszystkim przed wykonaniem testu owulacyjnego należy dokładnie przeczytać jego instrukcję, ponieważ mogą występować niewielkie różnice w stosowaniu i odczytywaniu wyniku. Zazywczaj jednak producenci zalecają, aby test owulacyjny wykonywać rano (wówczas mocz jest bardziej zagęszczony, a stężenie hormonu LH w moczu jest największe). W przypadku wykonywania testów owulacyjnych przez kilka dni z rzędu, warto wykonywać je o zbliżonej porze. Do testu wykorzystuje się "środkowy" strumień moczu. Niektóre źródła podają, że u kobiet, które mają krótki czas trwania piku LH, najlepiej test wykonywać około południa. Twierdzą, że test wykonywany zbyt wcześnie rano może nie wychwycić jeszcze zwiększonego poziomu hormonu LH, a z kolei test wykonany zbyt późno może go przegapić.

Pozytywny test owulacyjny jest wówczas, gdy na teście pojawią się dwie kreski i co bardzo ważne będą one takiego samego koloru (tak samo intesywne). Test jest ujemny, jeśli dwie kreski występują, ale jedna jest jaśniejsza od drugiej.

Gdy test pokaże wynik pozytywny oznacza to, że owulacja może nastąpić za około  24-36 godzin od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku. Wynik testu można odczytać już po 5 minutach od pobrania próbki moczu, ale nie później niż po 30 minutach (po tym czasie wynik testu owulacyjnego można uznać za nieprawidłowy).

 

Kiedy rozpocząć stosowanie testów owulacyjnych?

Testy owulacyjne najlepiej rozpocząć 2-3 dni przed spodziewanym terminem owulacji. Jeśli nie wiesz, kiedy wypadają Twoje najbardziej płodne dni w cyklu, jest kilka sposobów na rozpoznanie dobrego momentu do wykonania testu owulacyjnego.

Po pierwsze możesz rozpocząć wykonywanie testów, gdy tylko zobaczysz u siebie pierwsze oznaki śluzu płodnego (będzie go więcej, zmieni się również konsystencja śluzu na bardziej rozciągliwy i przypominający białko jajka kurzego).

Ponadto prowadząc kalendarz owulacji system sam poinformuje Cię, kiedy zacząć wykonywać testy owulacyjne. Wówczas na Twoim wykresie pojawi się zielone światło, które będzie oznaczało, że wkroczyłaś w najbardziej płodny okres swojego cyklu. 

Możesz również samodzielnie obliczyć czas, kiedy sięgnąć po testy owulacyjne - wystarczy, że będziesz znała przeciętną długość swojego cyklu miesiączkowego (długość cyklu liczy się od pierwszego dnia miesiączki do dnia przed wystąpieniem kolejnego krwawienia). Następnie skorzystaj z tabelki producenta, dołączonej do każdego opakowania, gdzie znajduje się informacja o dokładnym dniu rozpoczęcia wykonywania testów w przypadku poszczególnych długości kobiecego cyklu.

 

Testy owulacyjne skuteczność

Mówiąc o skuteczności testów owulacyjnych, należy podkreślić przede wszystkim, że wykrywają one zbliżającą się owulację, ale ostatecznie nie potwierdzają jej wystąpienia. Innymi słowy, test owulacyjny może nas poinformować, że nasze ciało przygotowuje się do owulacji, do której w efekcie niekoniecznie musi dojść.

Stosując testy owulacyjne warto korzystać również z innych metod wykrywania owulacji (np. pomiar temperatury lub obserwacja śluzu szyjkowego). Testy owulacyjne w połączeniu z innymi sposobami mogą w znacznym stopniu zwiększać szanse na zajście w ciążę, zwłaszcza, że są jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na wykrycie owulacji (cena testu owulacyjnego zaczyna się już od 1zł za sztuk). 

 

Oceń ten artykuł:
(3)

Zainteresują Cię również:

Progesteron - dlaczego jest tak ważny podczas starań o dziecko?

Progesteron to jeden z najważniejszych hormonów dla kobiecej płodności. Jaką rolę odgrywa przy zapłodnieniu i we wczesnej ciąży? Jakie są normy i co się dzieje, kiedy stężenie progesteronu jest za niskie? Jak wygląda leczenie luteiną dopochwową i doustną? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Smog - czy zagraża płodności i czy warto się chronić?

Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie. To niestety przykry fakt. Jesteśmy świadomi, że smog negatywnie wpływa na nasz organizm - płuca, serce. Ale czy może również upośledzać naszą płodność? Czy może dodatkowo obniżać parametry nasienia? Czy możemy mądrze się przed tym zabezpieczać, czy to już histeria? Zadaliśmy to pytanie ekspertom, przeczytaj co usłyszeliśmy!  

CZYTAJ WIĘCEJ

12 faktów na temat płodności kobiety, które powinnaś wiedzieć starając się zajść  w ciążę

Być może dopiero rozpoczęłaś starania o dziecko i chciałabyś dowiedzieć się podstawowych informacji na temat owulacji (wyznacz owulację z OvuFriend). Być może starasz się zajść w ciążę już od pewnego czasu, a pomimo to niektóre sprawy dotyczące cyklu miesiączkowego kobiety nie są dla ciebie jasne. Tutaj znajdziesz 12 najważniejszych faktów, które warto wiedzieć na temat płodności kobiety. Jak długo trwa przeciętny cykl kobiety, kiedy szanse na zapłodnienie maleją i jak rozpoznać, że ciało przygotowuje się do owulacji?

CZYTAJ WIĘCEJ
Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt OvuFriend: "Opracowanie nowych w skali światowej rozwiązań w obszarze uczenia maszynowego wspierających w planowaniu rodziny i pokonywaniu problemu niepłodności" współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do OvuFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)