Owulacja

W jaki sposób dochodzi do owulacji? Co wówczas dzieje się z moim ciałem?

Na początku cyklu pod wpływem działania hormonu FSH (folitropina) w każdym jajniku zaczyna dojrzewać około 15-20 pęcherzyków Graafa zawierających komórki jajowe. Pęcherzyki produkują hormon estrogen potrzebny do wystąpienia owulacji (jajeczkowania). Owulacja następuje wówczas, gdy największy z pęcherzyków (zazwyczaj tylko jeden, mający wielkość około 18-22 mm) uwalnia komórkę jajową z jednego z dwóch jajników.  Zazwyczaj od początku cyklu do owulacji mijają około 14 dni, ale może to być również od 8 dni do miesiąca lub nawet dłużej.  Czas trwania dojrzewania komórki jajowej i przygotowania ciała do owulacji zależy głównie od tego jak szybko Twoje ciało osiągnie odpowiedni poziom estrogenu. Dostatecznie wysoki poziom estrogenu wyzwala hormon LH, który zwykle w ciągu jednego do dwóch dni po osiągnięciu szczytowego poziomu uwalnia komórkę jajową z pęcherzyka (dochodzi do owulacji).  Uwolniona komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez około 12-18 godzin od jajeczkowania (sprawdź, kiedy Twoje szanse na ciążę są największe). W tym czasie pęknięty, pusty pęcherzyk obumiera i zamienia się w ciałko żółte, które zaczyna wydzielać kolejny hormon - progesteron.  Ciałko żółte żyje około 10-16 dni, średnio 12. Tyle też trwa czas od owulacji do kolejnej miesiączki (tzw. faza lutealna). Jeśli faza lutealna trwa mniej niż ok. 10 dni, a para stara się zajść w ciążę może stanowić to problem (czytaj więcej: Co to jest i co  oznacza krótka faza lutealna?). Progesteron, który jest uwalniany przez ciałko żółte pełni bardzo ważną funkcję pomagając w zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka (wpływa na jakość endometrium). Progesteron powstrzymuje również pozostałe jajeczka przed uwolnieniem (bardzo rzadko dochodzi do uwolnienia więcej niż jednego jajeczka w trakcie tego samego cyklu, wówczas dzieje się to do maksymalnie 24 godzin od uwolnienia pierwszego). Na skutek działania progesteronu zmieniają się również wskaźniki płodności: temperatura ciała wzrasta (następuje znaczny skok temperatury), śluz szyjkowy wysycha, a szyjka macicy obniża się i twardnieje.

Czy owulacja zawsze występuję około 14 dnia cyklu?

Nie. Jest to bardzo powszechny mit, który często utrudnia parom zajście w ciążę. Owulacja występuje w 14 dniu cyklu tylko przy idealnym 28 dniowym cyklu. W praktyce wiele kobiet ma cykle dłuższe lub krótsze od tych książkowych. Dlatego ważne jest aby pamiętać, że owulacja nie występuje po 14 dniach od ostatniej miesiączki, tylko średnio około 14 dni PRZED kolejną miesiączką. Związane jest to z długością fazy lutealnej (czytaj więcej Co to jest faza lutealna?), która trwa pomiędzy 10 a 16 dni, średnio 12-14 dni. Na przykład jeśli Twój cykl trwa przeciętnie 35 dni, to wówczas owulacja występuje około 21 dnia cyklu (35 – 14). Jeśli natomiast Twój cykl jest krótszy, powiedzmy 24 dni, wówczas najprawdopodobniej do owulacji dojdzie około 10 dnia cyklu.

Oczywiście są to jedynie przybliżone estymacje. Jeśli chcesz mieć pewność kiedy i czy do owulacji dochodzi oraz kiedy występują Twoje dni płodne warto skorzystać z bardziej  wiarygodnych metod, na przykład śledzić swoje cykle w kalendarzu owulacji OvuFriend lub przeprowadzić monitoring cyklu u lekarza ginekologa.

W jakim tempie rośnie pęcherzyk Graafa?

Pęcherzyk rośnie średnio około 1.5 - 3 mm na dobę.

Jak długo po owulacji komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia?

Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez około 12-24 godzin od owulacji. Wraz z wiekiem kobiety, żywotność komórki jajowej spada. 

Jaki jest rozmiar dojrzałego pęcherzyka Graafa?

Dojrzały pęcherzyk ma zazwyczaj wielkość około 18 – 22 mm. 

Co to jest monitoring cyklu?

Monitoring Cyklu jest to cykl badań przeprowadzanych u lekarza ginekologa w okresie przedowulacyjnym (zazwyczaj co dwa, trzy dni aż do wystąpienia owulacji), aby sprawdzić czy kobieta owuluje. Polega ono na sprawdzeniu za pomocą sprzętu ultrasonograficznego czy w jajnikach dojrzewają komórki jajowe (ile i czy jeden pęcherzyk jest dominujący) i zmierzeniu grubości endometrium (czy jest zdolne do podtrzymania ewentualnej ciąży). Jest to najbardziej wiarygodny sposób na potwierdzenie wystąpienia owulacji. Niestety monitoring cyklu może być wykonywany tylko u lekarza ginekologa, dlatego może on być dość kosztowną metodą wykrywania owulacji. Zanim zdecydujesz się na monitoring cyklu, spróbuj wyznaczyć owulację za pomocą pomiaru temperatury i obserwacji swojego ciała (Czy temperatura jest wiarygodnym źródłem potwierdzenia wystąpienia owulacji).

Jakie hormony wpływają na owulację?

Cztery główne hormony mające wpływ na owulacje, to: FSH (Folitropina), Estrogen, LH (Lutropina) i Progesteron.  

Na samym początku cyklu działa hormon FSH (Folitropina), który stymuluje dojrzewanie pęcherzyków Graafa (jaki jest rozmiar dojrzałego pęcherzyka Graafa?) zawierających komórki jajowe. Następnie po osiągnięciu odpowiedniej wielkości przynajmniej jednego z pęcherzyków organizm zaczyna przygotowywać się do owulacji i uwalnia dwa hormony: estrogen i hormon LH.

Estrogen pojawia się jako pierwszy, a jego podwyższony poziom w organizmie odpowiedzialny jest za zmiany zachodzące w Twoim ciele w związku ze zbliżającą się owulacją, m.in. za zwiększenie ilości i zmianę śluzu szyjkowego na płodny (rozciągliwy lub wodnisty).

Po wzroście estrogenu zaczyna rosnąć poziom hormonu LH. Po osiągnięciu wartości szczytowej hormon LH stymuluje pęcherzyk Graafa do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej.

Jako trzeci, zazwyczaj około jeden dzień po uwolnieniu jajeczka (owulacji) zaczyna działać hormon progesteron. Upraszczając można powiedzieć, że podobnie jak estrogen jest „hormonem śluzu”, progesteron jest „hormonem temperatury”. Progesteron zwiększa bowiem poziom temperatury ciała, co jednoznacznie potwierdza wystąpienie owulacji i rozpoczęcie fazy wyższych temperatur, która utrzymuje się aż do kolejnej miesiączki (sprawdź, czy system potwierdzi owulację u Ciebie).

Co powoduje brak owulacji? Jak często u zdrowej kobiety może wystąpić cykl bezowulacyjny?

Cykl bez owulacji może zdarzyć się każdej zdrowej kobiecie i jeśli występuje nie częściej niż raz, dwa razy w roku najprawdopodobniej nie ma powodów do zmartwień. Ale jeśli mierzysz temperaturę i sprawdzasz pozostałe wskaźniki płodności (np. śluz szyjkowy), a OvuFriend przez kilka cykli nie zaznaczy na Twoim wykresie owulacji lub zaznaczy ją linią przerywaną (OvuFriend zaznaczył owulację na moim wykresie linią przerywaną, co to oznacza?) warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić monitoring cyklu, aby sprawdzić czy owulacja występuje.

Jest wiele powodów wystąpienia cyklu bezowulacyjnego. Najczęstszą przyczyną są zaburzania hormonalne, które mogą być spowodowane silnym emocjonalnym stresem, zbyt intensywnymi ćwiczeniami, skrajnie niewłaściwą dietą, zaburzeniami wywołanymi zespołem policystycznych jajników (dość częsta przyczyna cykli bezowulacyjnych), chorobami tarczycy oraz hiperprolaktynemią. Jaka dokładnie jest przyczyna cykli bezowulacyjnych może stwierdzić tylko lekarz ginekolog po wykonaniu odpowiednich badań (m.in. badania USG oraz badań hormonalnych krwi) i szczegółowym wywiadzie z pacjentką.  Lekarz po zbadaniu przyczyny braku owulacji wyznaczy sposób leczenia. Zazwyczaj odpowiednie leczenie farmakologiczne szybko przywraca równowagę hormonalną w organizmie i tym samym przywraca owulację.

Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt OvuFriend: "Opracowanie nowych w skali światowej rozwiązań w obszarze uczenia maszynowego wspierających w planowaniu rodziny i pokonywaniu problemu niepłodności" współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do OvuFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)