Relacja pomiędzy stresem a niepłodnością może mieć zarówno związek przyczynowy (tj. stres jest przyczyną niepłodności) jak i skutkowy (tj. niepłodność jest przyczyną stresu). Jednak niezależnie od podłoża stresu (czy został on wywołany problemami życia codziennego czy też nieudanymi próbami zajścia w ciążę) intensywne napięcie psychiczne może mieć bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu człowieka.
Długotrwały, silny stres zaburza gospodarkę hormonalną w ciele kobiety. Podczas stresu przysadka mózgowa produkuje zwiększoną ilość prolaktyny, co może prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego (na przykład nieregularnych cykli, braku miesiączki lub zaniku owulacji). Stres może również opóźniać wystąpienie owulacji w cyklu. Może on również zaburzać produkcję śluzu szykowego, blokować jego produkcję bądź wręcz przeciwnie powodować więcej niż jeden okres występowania śluzu płodnego w cyklu, w momencie gdy ciało przygotowuje się do owulacji, która na skutek stresu odsuwa się w czasie. W takiej sytuacji para powinna kontynuować współżycie, aż do momentu gdy OvuFriend zaznaczy owulację na wykresie (skok temperatury potwierdzi wystąpienie owulacji).
Jeśli kobieta nie prowadzi kalendarza owulacji, estymacja dni płodnych jedynie w oparciu o obserwację śluzu płodnego lub wykonywanie testów owulacyjnych może okazać się zawodna (Dlaczego testy owulacyjne bywają zawodne?). Prowadzić to może do niewłaściwego planowanie współżycia, a zatem do kolejnych nieudanych prób zajścia w ciążę, które tylko intensyfikują przeżywany już stres.
Dobrą wiadomością jest to, że badania potwierdzają, iż klasyczne, proste techniki redukcji stresu (np. ćwiczenia oddechowe, joga, terapie psychologiczne) często bardzo skutecznie pomagają w wyrównaniu równowagi hormonalnej organizmu i tym samym przywracają cykle miesiączkowe do normalnego funkcjonowania, ułatwiając zajście w ciążę (Stres podczas starania się o dziecko. Jak z nim walczyć?).