Przygotowanie do ciąży

Kiedy powraca płodność po urodzeniu dziecka?

Płodność po urodzeniu dziecka może wrócić już w około 6 tygodni po porodzie, w szczególności jeśli kobieta nie karmi dziecka piersią. Jeśli kobieta karmi piersią, płodność może wrócić trochę później, często dopiero po zakończeniu laktacji. Niemniej u części kobiet owulacja pojawia się już po kilku tygodniach, pomimo karmienia piersią. Pamiętaj, że cykl rozpoczyna się od owulacji (nie od krwawienia miesiączkowego), zatem w pierwszym cyklu nie będziesz wiedziała, że Twoja płodność już powróciła. 

Czy powinnam odczekać ze staraniem się o dziecko, jeśli przez dłuższy czas brałam tabletki antykoncepcyjne? Kiedy powraca płodność po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Przeciętnie całkowita płodność kobiety powraca do normalności do trzech miesięcy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Jest to jednak bardzo indywidualna sprawa, bowiem niektóre kobiety potrzebują nawet do około 6 miesięcy na wyrównanie cykli, inne zaś zachodzą w ciążę natychmiast po przestaniu brania tabletek. Wielu lekarzy zaleca odczekanie od miesiąca do trzech przed podjęciem starań o dziecko. Jeśli jednak zajdziesz w ciążę tuż po odstawieniu tabletek, nie przejmuj się, nie są znane żadne negatywne skutki (tj. wady wrodzone płodu) związane z zajściem w ciążę zbyt szybko po zaprzestaniu brania tabletek antykoncepcyjnych.  

Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt OvuFriend: "Opracowanie nowych w skali światowej rozwiązań w obszarze uczenia maszynowego wspierających w planowaniu rodziny i pokonywaniu problemu niepłodności" współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do OvuFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)