Walentynkowa promocja w OvuFriend!

Aktywuj abonament Premium w OvuFriend od dziś do 24 lutego a otrzymasz od nas prezent:

Skorzystaj z okazji - jesteśmy przekonani że Ci się spodoba! W każdym momencie możesz zrezygnować. Sprawdź tabelę, co zyskasz w Premium TUTAJ

Jesteśmy dla Ciebie i szybko odpowiadamy na każde Twoje pytanie: [email protected]!

Promocja trwa do 24 lutego 2020 roku.

Aktywuj abonament Zamknij

W oczekiwaniu na testowanie

Jakie są szanse na zapłodnienie podczas każdego cyklu?

Przyjmuje się, że zdrowa para nie mająca problemów z płodnością ma około 20% - 25% szans na zajście w ciążę w każdym cyklu, nawet kochając się codziennie (dowiedz się, jak zwiększyć swoje szanse na ciążę). Jest wiele powodów dlaczego tak się dzieje, włączając w to fakt, że pomimo owulacji niektóre komórki jajowe nie są zdolne do zapłodnienia, bądź niektóre z już zapłodnionych komórek nie są w stanie zagnieździć się bądź dalej rozwijać. Jednakże w przeciągu pierwszego roku starań w ciążę zachodzi aż pomiędzy 80% a 90% par.

Co oznacza termin zagnieżdżenie (implantacja) zarodka, kiedy do niego dochodzi i czy może być odczuwalne?

Implantacja (zagnieżdżenie) zarodka jest to proces w którym zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy. Do zagnieżdżenia dochodzi zazwyczaj po około 7-10 dni od owulacji. Może to również nastąpić kilka dni wcześniej lub później. Zagnieżdżenie zazwyczaj zachodzi bardzo spokojnie i jest słabo bądź w ogóle niezauważalne przez większość kobiet. Objawy, które mogą być znakiem zagnieżdżenia to:

 • lekki ból implantacyjny – czasami kobiety w tym czasie odczuwają lekki ból / skurcze w macicy;
 • plamienie implantacyjne –  mała ilość krwi (zazwyczaj bardzo jasnej) widoczna około 7-10 dni po owulacji;
 • drugi skok (wzrost) temperatur po około 7-10 dniach po owulacji;
 • pojedynczy spadek temperatury ciała , który trwa tylko jeden dzień, występujący również po około 7-10 dniach po owulacji.

Pamiętaj jednak, że mimo iż zaobserwowane objawy mogą wydawać się bardzo obiecujące, jedynym potwierdzeniem ciąży jest pozytywny wynik testu ciążowego (Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy).  

Co to jest plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne jest to lekkie krwawienie lub plamienie, które występuje w wyniku zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Plamienie implantacyjne jest słabe, jasno czerwone bądź brązowe i zazwyczaj występuje około 7-10 dni od owulacji, czyli około tydzień przed termin spodziewanej miesiączki. Jeśli plamienie wystąpi zaledwie kilka dni przed terminem miesiączki, prawdopodobnie jest to początek miesiączki zaczynający się plamieniem,  a nie krwawienie implantacyjne. Plamienie implantacyjne występuje u około 20 – 30% kobiet w ciąży. 

Czy mogę zaobserwować oznaki zagnieżdżenia na moim wykresie?

Są znaki, które możesz (ale nie musisz!) zaobserwować na swoim wykresie temperatur mogących oznaczać zagnieżdżenie (implantację) zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Są to:

 • drugi skok (wzrost) temperatur zaobserwowany po około 7-10 dniach po owulacji,
 • pojedynczy spadek temperatury ciała , który trwa tylko jeden dzień, występujący po około 7-10 dniach po owulacji.

Pamiętaj jednak, że są to jedynie dodatkowe wskazówki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo tego, że jesteś w ciąży, ale niestety nie są one wiarygodnymi przesłankami, aby przesądzać o ciąży. Możesz zarówno być w ciąży i ich nie doświadczyć, bądź też zaobserwować u siebie oznaki implantacji i nie być w ciąży. Wiarygodnym sprawdzianem tego czy jesteś w ciąży jest tylko test ciążowy.  

Chłopiec czy dziewczynka - w jaki sposób czas współżycia może wpłynąć na płeć dziecka?

Jeśli należysz do osób, które marzą o konkretnej płci dziecka możesz spróbować tak planować współżycie, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziewczynki lub chłopca. Próby wpływania na płeć bazują na założeniu że, to sperma przesądza o płci dziecka w zależności od tego czy nosi w sobie chromosom X (dziewczynka) czy Y (chłopiec). Jeśli zatem sperma X połączy się z komórkową jajową (posiadającą tylko chromosomy X) to urodzi się dziewczynka, jeśli Y to chłopiec. Plemniki noszące chromosom męski (Y) są zazwyczaj mniejsze, lżejsze, szybsze oraz bardziej wrażliwe i kruche od tych noszących chromosom damski (X), które są raczej większe, cięższe, wolniejsze ale są bardziej wytrzymałe i są w stanie przeżyć dłużej. W związku z tym, jeśli marzysz o chłopcu planuj współżycie jak najbliżej owulacji, tak aby lekkie, szybkie plemniki z chromosomem Y („chłopcy”) dotarły do komórki jajowej jako pierwsze.  Jeśli natomiast myślisz o dziewczynce, kochaj się jak najdalej owulacji, tak aby zapłodnienie wciąż było możliwe, ale aby oczekując na komórkę jajową przetrwały tylko plemniki silniejsze i bardziej żywotne, czyli „dziewczynki”.  

Jak długo może przeżyć komórka jajowa?

Zwykle komórka jajowa może przeżyć do około 12- 24 godzin od owulacji. Zazwyczaj również im starsza kobieta, tym żywotność komórki jajowej jest krótsza.

Jak długo żyje nasienie?

Żywotność plemników zależy od warunków w których przebywają (przyjazne dla spermy czy nie) oraz od jakości (parametrów) spermy. Teoretycznie „zdrowe” plemniki są w stanie przeżyć w śluzie płodnym maksymalnie do 5 dni. Rzadko jednak zdarza się, że nasienie przeżywa aż do 5 dni, zazwyczaj są to 2-3 dni, a nawet krócej przy braku śluzu płodnego lub problemach z jakością bądź ilością nasienia. 

Czym jest i jak działa Detektor Oznak Ciąży?

Detektor Oznak Ciąży jest to miejsce, które uaktywni się po wykryciu owulacji na Twoim wykresie (czytaj więcej: Kiedy OvuFriend zaznaczy owulację na moim wykresie?). Detektor Oznak Ciąży będzie Ci towarzyszył w drugiej fazie Twojego cyklu. Dowiesz się z niego:

 • ile dni po owulacji już minęło;
 • czy objawy, których doświadczasz mogą wskazywać na ciążę. Detektor porówna Twoje objawy z objawami tysiąca innych kobiet i poinformuje Cię ile procent z nich, które w danym dniu po owulacji posiadały podobne objawy do Twoich zaszyły w ciążę. Funkcja ta, uaktywni się w 4 dniu po owulacji w momencie jak odnotujesz na wykresie objawy, które mogą świadczyć o ciąży. Za każdy „ciążowy” objaw otrzymasz punkty. Im więcej punktów uzyskasz tym większe prawdopodobieństwo, że tym razem się udało. Pamiętaj jednak, iż mimo że wynik, który otrzymasz bazuje na badaniach na dużej próbie kobiet, jest to tylko estymacja i potwierdzeniem ciąży może być tylko pozytywny test ciążowy;
 • czy dni w których współżyłaś maksymalizują Twoje szanse na zajście w ciążę. Detektor oceni czas Twojego współżycia pod kątem bliskości z terminem owulacji i częstotliwości współżycia; 
 • kiedy możesz już wykonać test ciążowy i jakie jest prawdopodobieństwo pozytywnego testu ciążowego w danym dniu, jeśli jesteś w ciąży;
 • termin Twojego potencjalnego porodu, jeśli uda Ci się zajść w ciążę w tym cyklu.  

Pamiętaj, że im więcej informacji wpiszesz w kalendarzu (w zakładce "Obserwacje" oraz "Objawy"), tym lepiej OvuFriend będzie w stanie oszacować Twoje szanse na poczęcie w danym cyklu.

Czy mogę poznać na swoim wykresie, że jestem w ciąży?

Wykresy zakończone ciążą mogą posiadać pewne charakterystyczne cechy, które często występują w „szczęśliwych” cyklach. Twój wykres może wyglądać obiecująco jeśli:

 • Twój wykres jednoznacznie wskazuje na to, że owulacja odbyła się. OvuFriend zaznaczył potwierdzoną owulację (zaznaczył ją linią ciągłą);
 • współżyłaś w czasie Twoich dni płodnych (w momencie jak Detektor Płodności poinformował Cię o dniach płodnych), w okresie okołoowulacyjnym. OvuFriend ocenił Twój czas współżycia jako bardzo dobry;
 • temperatura utrzymuje się na wysokim poziomie dłużej niż normalna długość Twojej fazy lutealnej. Jeśli Twoja faza lutealna waha się z cyklu na cykl, to wówczas powyżej najdłuższej zaobserwowanej fazy lutealnej (Co to jest faza lutealna?);
 • wykres pokazuje jednodniowy spadek temperatury w okolicy 7-10 dniu po owulacji;
 • wykres pokazuje drugi skok temperatur w okolicy 7-10 dni po owulacji, utrzymujący się na wyższym poziomie. W rezultacie wykres pokazuje trzy poziomy temperatur: jedną niską z przed owulacji, drugą wyższą po owulacji i kolejną jeszcze wyższą w okolicy 7-10 dni po owulacji.

Powyższe charakterystyki są jedynie obiecującymi wskazówkami, które mogą (ale wcale nie muszą!) świadczyć o ciąży. Mimo, że zwiększają one nadzieję, że do zapłodnienia doszło, to równie dobrze możesz być w ciąży, a mimo to Twoje temperatury mogą zachowywać się zupełnie normalnie. Pamiętaj jedynie pozytywny test ciążowy jest wiarygodnym potwierdzeniem ciąży.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Dla ułatwienia większość lekarzy zaleca odczekać 14 dni po owulacji przed wykonaniem testu ciążowego (sprawdź, kiedy masz owulację). Jeśli natomiast prowadzisz kalendarz owulacji i znasz długości Twoich faz lutealnych (możesz to sprawdzić w OvuFriend w „Przegląd wcześniejszych cykli”), możesz wykonać test ciążowy po odczekaniu długości najdłuższej z zaobserwowanych faz lutealnych. Zajrzyj również do Detektora Oznak Ciąży, poinformuje Cię on kiedy przyjdzie czas na testowanie.

Moja temperatura spadła poniżej poziomu wysokich temperatur, a ja wciąż nie mam miesiączki, czy mogę jeszcze być w ciąży?

Spadek jednej temperatury zazwyczaj jeszcze nic nie oznacza, ważny jest jaki jest trend temperatur. Jeśli natomiast termin spodziewanej miesiączki jest już bardzo blisko, a więcej niż jedna temperatura spadła, prawdopodobnie miesiączka jest już blisko i wkrótce nadejdzie.  

Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt OvuFriend: "Opracowanie nowych w skali światowej rozwiązań w obszarze uczenia maszynowego wspierających w planowaniu rodziny i pokonywaniu problemu niepłodności" współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do OvuFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)