Walentynkowa promocja w OvuFriend!

Aktywuj abonament Premium w OvuFriend od dziś do 24 lutego a otrzymasz od nas prezent:

Skorzystaj z okazji - jesteśmy przekonani że Ci się spodoba! W każdym momencie możesz zrezygnować. Sprawdź tabelę, co zyskasz w Premium TUTAJ

Jesteśmy dla Ciebie i szybko odpowiadamy na każde Twoje pytanie: [email protected]!

Promocja trwa do 24 lutego 2020 roku.

Aktywuj abonament Zamknij

Wyznaczanie dni płodnych i owulacji

Czy temperatura jest wiarygodnym źródłem potwierdzenia wystąpienia owulacji?

Tak. Jest to związane z gospodarką hormonalną organizmu i z faktem, ze po owulacji (zazwyczaj jeden dzień po) zaczyna działać hormon progesteron, który odpowiedzialny jest za wzrost temperatury ciała.  Zmiana poziomu temperatur spowodowana działaniem progesteronu potwierdza wystąpienie owulacji i rozpoczęcie fazy wyższych temperatur, które utrzymują się aż do kolejnej miesiączki (sprawdź, czy OvuFriend wyznaczy Ci owulację). Jeśli natomiast do owulacji nie dojdzie, wówczas progesteron nie zostanie uwolniony, a tym samym skok temperatury nie zostanie odnotowany (W jaki sposób dochodzi do owulacji? Co wówczas dzieje się z moim ciałem?).

Czy testy owulacyjne są wiarygodnym źródłem potwierdzenia wystąpienia owulacji?

Nie. Powszechnie dostępne testy owulacyjne (testy LH, elektroniczne monitory, mikroskopy śliny) mogą być bardzo skuteczne w wykrywaniu dni płodnych, ale nie są w stanie stwierdzić czy do owulacji faktycznie doszło. Nie potwierdzają one bowiem wystąpienia owulacji, lecz informują tylko, że ciało przygotowuje się do niej. Testy te wykrywają w ciele kobiety wzrost poziomu hormonu LH, czyli rozpoznają nadchodzącą owulację, a nie jej występowanie. Niekoniecznie jednak wysoki poziom hormonu LH oznacza, że do owulacji dojdzie. W wyjątkowych sytuacjach zdarza się bowiem, że organizm przygotowuje się do owulacji (produkuje hormony, które powodują pojawienie się oznak płodności tj. płodnego śluzu, płodnej pozycji szyjki macicy, bądź pozytywnego wyniku testu owulacyjnego) lecz w ostateczności do owulacji nie dochodzi (np. z powodu stresu czy choroby). W takiej sytuacji tylko pomiar temperatury wykaże, że do owulacji nie doszło (jajeczko nie zostanie uwolnione, progesteron nie zacznie działać i temperatura ciała nie wzrośnie). Dlatego też, jeśli chcesz mieć pewność, że owulacja faktycznie wystąpiła, nawet jeśli robisz testy owulacyjne postaraj się również mierzyć temperaturę (Czy temperatura jest wiarygodnym źródłem potwierdzenia wystąpienia owulacji?).

Czym jest Detektor Płodności OvuFriend?

Detektor płodności to miejsce, które na podstawie wpisanych przez Ciebie obserwacji (śluzu szyjkowego, pozycji szyjki macicy i testów owulacyjnych) i Twoich statystyk z poprzednich cykli, każdego dnia analizuje i rozpoznaje status Twoich dni płodnych (sprawdź swój dzisiejszy status dni płodnych). Codziennie Detektor pokaże Ci jedno z trzech kolorów światła:

  • światło zielone (dzień płodny) – oznacza to, że jesteś w najpłodniejszej fazie cyklu. Aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę, kontynuuj współżycie do momentu potwierdzenia owulacji na wykresie.
  • światło pomarańczowe (dzień przypuszczalnie płodny) – oznacza, że niektóre wskaźniki płodności sugerują, że możesz być płodna. 
  • światło czerwone (dzień niepłodny) – informuje, że żadne z Twoich wskaźników nie sugerują dni płodnych.

Dodatkowo w Detektorze Płodności znajduje się tabela, w której przed owulacją znajdziesz wskaźniki, które w dniu bieżącym wskazują na rozpoznany status Twojej płodności. Na przykład jeśli w tabeli przy „Statystyce” w kolumnie „Wskazuje na płodność?” widnieje „Tak” oznacza to, że według danych z Twoich wcześniejszych cykli, średnio w tym dniu cyklu występowała owulacja, zatem istnieje spore prawdopodobieństwo, że termin Twojej owulacji w tym cyklu przypadnie w tym okresie.

Ponadto po wystąpieniu owulacji, Detektor Płodności poinformuje Cię o dacie jej wystąpienia i wskaźnikach płodności, które potwierdziły tę interpretację (Kiedy OvuFriend zaznaczy owulacje na moim wykresie?).

Kiedy OvuFriend zaznaczy owulacje na moim wykresie?

Przy wyznaczaniu owulacji OvuFriend bierze pod uwagę szereg wskaźników oraz statystyk (również Twoje wcześniejsze dane i wykresy) analizuje je oraz porównuje z tysiącem innych podobnych cykli.

Warunkiem niezbędnym do wyznaczenia owulacji potwierdzonej (zaznaczonej na wykresie linią ciągłą) jest podtrzymany skok temperatury oraz jeden dodatkowy wskaźnik płodności wskazujący na możliwość wystąpienia owulacji w danym dniu (Czy temperatura jest wiarygodnym źródłem potwierdzenia wystąpienia owulacji?). Należy jednak pamiętać, że każda sytuacja jest wyjątkowa, dlatego liczba czynników potrzebnych do wyznaczenia owulacji różni się od wykresu do wykresu.  Listę czynników, które potwierdziły wystąpienie owulacji na Twoim wykresie, znajdziesz w Oknie Detektora Płodności.

Jeśli nie mierzysz temperatury, a wykonujesz testy owulacyjne OvuFriend wyznaczy na Twoim wykresie jedynie owulację niepotwierdzoną, czyli taką do której nie możesz mieć pewności, że wystąpiła (testy owulacyjne informują, że ciało przygotowuje się do owulacji, ale nie potwierdzają jej faktycznego nadejścia). 

W jaki sposób OvuFriend zaznaczy owulację na moim wykresie? Czy rodzaj linii (przerywana/ciągła) ma znaczenie?

W OvuFriend owulacja na Twoim wykresie może zostać zaznaczona linią ciągłą lub przerywaną.

Jeśli owulacja zaznaczona jest na wykresie linią ciągłą oznacza to, że nie ma żadnych wątpliwości co do terminu wystąpienia owulacji, gdyż została ona potwierdzona przez dostateczną ilość wskaźników płodności. Na przykład oprócz skoku temperatury w dniach okołoowulacyjnych wystąpił dodatkowo śluz płodny.

Może się zdarzyć, że OvuFriend zaznaczy na Twoim wykresie owulację linią przerywaną (owulacja niepotwierdzona) co oznacza, że niedostateczna ilość wskaźników potwierdziła jej wystąpienie lub wystąpił czynnik który zakłócił tę interpretację. Na przykład, pomimo odnotowania skoku temperatury, wystąpiła niepłodna pozycja szyjki macicy lub negatywny test owulacyjny. W takiej sytuacji OvuFriend może podejrzewać, że owulacja wystąpiła (temperatura na to wskazuje), ale nie może jej potwierdzić (inne czynniki zaprzeczają tej interpretacji).  

OvuFriend zaznaczył owulację na moim wykresie linią przerywaną, co to oznacza?

Czasami OvuFriend może zaznaczyć owulacje na Twoim wykresie linią przerywaną co oznacza, że do owulacji mogło dojść, ale jej wystąpienie nie jest pewne (poinformuje Cię o tym Detektor Płodności). Zdarzy się tak wówczas, gdy niedostateczna ilość wskaźników płodności potwierdzi owulację bądź wystąpią zjawiska, które zakłócą jasną interpretację wykresu. W Detektorze Płodności w tabeli możesz sprawdzić, które wskaźniki płodności potwierdzają, a które zaprzeczają wystąpieniu owulacji w wyznaczonym terminie.  Na przykład jeśli w tabeli przy statystyce i śluzie szyjkowym w kolumnie „Potwierdza owulację?” widnieje „Nie” oznacza to, że termin wyznaczonej owulacji przypadł poza przewidywanym terminem wystąpienia owulacji oraz dodatkowo w tym czasie odnotowałaś niepłodny śluz szyjkowy lub śluz płodny wystąpił po owulacji (co mogłoby wskazywać na inny termin wystąpienia owulacji). 

Jakie mogą być dodatkowe oznaki nadchodzącej owulacji?

Oprócz trzech głównych wskaźników płodności (temperatury, śluzu szyjkowegoszyjki macicy), niektóre kobiety odczuwają dodatkowe oznaki nadchodzącej owulacji.  Są one uznawane za symptomy dodatkowe (drugorzędne), ponieważ nie każda kobieta ich doświadcza.  Tymi drugorzędnymi oznakami płodności mogą być:

  • plamienie okołoowulacyjne;
  • ból lub kłucie w jajnikach (może wystąpić tuż przed, po lub w trakcie owulacji);
  • zwiększony popęd płciowy (wiele kobiet odczuwa wyraźnie większą ochotę na seks w okresie owulacyjnym);
  • wzdęcia w podbrzuszu (uczucie pełności i przejedzenia);
  • wrażliwe piersi.

Dodatkowo wiele kobiet obserwuje swoje własne oznaki zbliżającej się owulacji, które są charakterystyczne tylko dla nich i powtarzają się z cyklu na cykl (rozpocznij obserwacje cyklu). Oczywiście, podobnie jak wiele kobiet, wcale nie musisz odczuwać żadnych dodatkowych symptomów, jest to zupełnie normalne!  Jeśli jednak obserwujesz je u siebie, dobrym pomysłem może być zapisywanie ich na wykresie w OvuFriend w zakładce „Objawy” bądź jeśli wolisz w „Notatkach”. Będzie to dla Ciebie dodatkowa wskazówka pomocna przy planowaniu współżycia, a tym samym maksymalizowaniu szans na zajście w ciążę. 

Dlaczego testy owulacyjne bywają zawodne?

Testy owulacyjne są doskonałym narzędziem wspierającym wykrywanie owulacji, ale nie potwierdzają jej wystąpienia (przeczytaj, który ze wskaźników może potwierdzić owulację). Większość testów owulacyjnych dostępnych na rynku wykrywa poziom hormonu LH, który wzrasta w ciele kobiety tuż przed owulacją (hormon ten odpowiedzialny jest za uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa). Test owulacyjny pokaże wynik pozytywny w momencie kiedy poziom LH osiągnie przyjętą wartość maksymalną. Wówczas po około dniu po szczytowej wartości LH (pozytywnym teście owulacyjnym) dochodzi do owulacji. Może się jednak zdarzyć, że mimo że ciało przygotowuje się do jajeczkowania oraz mimo tego, że hormon LH został uwolniony (test pokazał wynik pozytywny) w ostatnim momencie z jakiegoś powodu ciało rozmyśli się i do owulacji nie dojdzie lub zostanie ona przesunięta w czasie. W związku z tym, zalecane jest aby kontynuować współżycie aż do momentu skoku temperatury i potwierdzenia owulacji na wykresie.

Istnieje również druga sytuacja w której testy owulacyjne mogą wprowadzić Cię w błąd, tj. owulacja wystąpiła pomimo że otrzymałaś negatywny test owulacyjny. Może zdarzyć się to wówczas gdy okres wartości szczytowej LH w ciele jest na tyle krótki, że przeoczysz poziom maksymalny wykrywalny przez testy owulacyjne. Na przykład jeśli wykonasz test wcześnie rano, a zaraz potem poziom LH zacznie wzrastać osiągając wartość szczytową za kilka godzin, może zdarzyć się, że w momencie jak na drugi dzień rano zrobisz kolejny test, poziom LH będzie już po swojej wartości szczytowej i ponownie pokaże wynik negatywny. W ten sposób pomimo, że testy owulacyjne dały wynik negatywny, szczyt LH nastąpił i do owulacji doszło.  Aby minimalizować ryzyko przeoczenia szczytu LH, który zazwyczaj zaczyna rosnąć wcześnie rano i może nie zostać wykryty w pierwszym porannym moczu, postaraj się  wykonywać testy owulacyjne około południa. Dodatkowo zawsze staraj się mierzyć temperaturę, jeśli stosujesz się do prostych zasad pomiaru nigdy nie wprowadzi Cię ona w błąd (Czy temperatura jest wiarygodnym źródłem potwierdzenia wystąpienia owulacji?).

Czy OvuFriend wyznaczy owulację na moim wykresie jeśli nie mierzę temperatury?

Tak. Jeśli nie mierzysz temperatury a wykonujesz testy owulacyjne OvuFriend również wyznaczy na Twoim wykresie owulację, ale będzie to tzw. owulacja niepotwierdzona. Zaznaczona będzie ona linią przerywaną. Oznacza to, że owulacja ta nie została potwierdzona pomiarem temperatury, który jako jedyny wskaźnik płodności może potwierdzić wystąpienie owulacji (przeczytaj, dlaczego warto mierzyć temperaturę). Inne wskaźniki (tj. testy owulacyjne, śluz szyjkowy czy szyjka macicy) mogą jedynie zapowiadać nadejście owulacji, do której w rezultacie np. z powodu stresu czy zmiany trybu życia może wcale nie dojść.  Dlatego jeśli nie mierzysz temperatury OvuFriend zaznaczy przypuszczalny termin wystąpienia owulacji, ale owulacja będzie zaznaczona linią przerywaną a nie ciągłą. 

Testy owulacyjne - jak działają, kiedy robić?

 
Testy owulacyjne wykrywają obecność hormonu LH w kobiecym moczu, a dokładniej: szczytowe stężenie hormonu tzw. “pik LH”. Jest to sygnał, że kobiecy organizm przygotowuje się do owulacji. Test owulacyjny jest pozytywny, jeśli dwie kreski są identyczne (takie same zabarwienie, intensywność koloru). Jeśli jedna z kresek jest jaśniejsza od drugiej - wynik testu jest negatywny. Po uzyskaniu pozytywnego testu owulacyjnego przyjmuje się, że owulacja może nastąpić w ciągu 24-36h. 
 
Wykonywanie testów owulacyjnych najlepiej rozpocząć 2-3 dni przed spodziewanym terminem owulacji lub w momencie pojawienia się pierwszych oznak śluzu płodnego (zwiększona ilość, śluz staje się bardziej rozciągliwy). Jest to bardzo ważna kwestia, aby w odpowiednim momencie rozpocząć wykonywanie testów owulacyjnych (nie za wcześnie, ani nie za późno) i tym samym zaobserwować, kiedy hormon LH osiąga swoje szczytowe stężenie. 
 
Jeśli prowadzisz obserwacje w kalendarzu OvuFriend i przykładowo Twoja owulacja najczęściej występuje w 15 dniu cyklu, wówczas testy owulacyjne warto wykonywać od 11-12 dnia cyklu (czyli 2-3 dni przed spodziewaną owulacją). Jeśli jednak nigdy nie prowadziłaś obserwacji i nie wiesz, w którym dniu cyklu owulujesz, wykonaj następujące obliczenie. Od całkowitej długości swojego cyklu odejmij 14 dni, a następnie dołóż 2-3 dni zapasu przed owulacją na rozpoczęcie wykonywania testów. Przykładowo jeśli Twoje cykle są 30 dniowe: 30-14=16 (prawdopodobny termin wystąpienia owulacji). Jeśli 16. dzień cyklu jest potencjalnym dniem wystąpienia owulacji, wykonywanie testów zacznij od 13-14 dnia cyklu. Czytaj więcej: testy owulacyjne.
 

Dlaczego po wpisaniu kilku temperatur system usunął z mojego wykresu wcześniej zaznaczoną owulację, wyznaczoną na podstawie testów owulacyjnych?

W OvuFriend termin wystąpienia owulacji może zostać wyznaczony w dwojaki sposób: poprzez interpretację codziennych pomiarów temperatury ciała (Czy temperatura jest wiarygodnym źródłem potwierdzenia owulacji?) lub poprzez interpretację wyników testów owulacyjnych (Czy testy owulacyjne są wiarygodnym źródłem potwierdzenia wystąpienia owulacji?). Oczywiście system podczas wyznaczania owulacji bierze pod uwagę również wiele innych wskaźników (np. śluz lub statystyki Twoim cykli), ale podstawą do wyznaczenia owulacji może być jedynie pomiar temperatury lub testy owulacyjne.

Wyznaczanie owulacji na podstawie porannej temperatury ciała jest dużo wiarygodniejsze niż na podstawie testów owulacyjnych, dlatego Twój przypuszczalny termin wystąpienia owulacji na podstawie testów owulacyjnych system wyznaczy tylko wtedy gdy nie mierzysz temperatury ciała. Jeśli zaś w danym cyklu dokonasz przynajmniej kilku pomiarów temperatury (dokładnie więcej niż 3 pomiarów) system automatycznie przestawi się na wyznaczanie owulacji na podstawie temperatury i tym samym anuluje wcześniejszą interpretację wyznaczenia owulacji tylko na podstawie testów owulacyjnych. Jeśli będziesz kontynuować pomiar temperatury system na nowo wyznaczy termin Twojej owulacji biorąc pod uwagę zarówno pomiary temperatury, wyniki testów owulacyjnych jak inne dostarczone przez Ciebie informacje.

Zatem podsumowując i odpowiadając na Twoje pytanie system usunął wcześniej wyznaczony termin owulacji na podstawie testów owulacyjnych ponieważ wpisałaś więcej niż trzy pomiary temperatur. System przestawił się na zaawansowane wyznaczanie owulacji.  Jeśli chciałabyś pozostać przy wyznaczaniu owulacji tylko na podstawie testów owulacyjnych, wykasuj wpisane w tym cyklu temperatury.

Czym jest kalkulator dni płodnych?

Kalkulator dni płodnych to narzędzie, które w łatwy i szybki sposób oszacuje kolejny termin Twojej miesiączki, dni płodnych i owulacji. Wystarczy, że odpowiesz na proste pytania dotyczące terminu Twojej ostatniej miesiączki i średniej długości cyklu, a otrzymasz szacunkowy termin Twoich dni płodnych, owulacji i miesiączki na kolejne trzy miesiące. Jeśli wiesz, możesz również wpisać średnią długość Twojej fazy lutealnej, czyli długości drugiej fazy Twojego cyklu (liczby dni od owulacji do kolejnej miesiączki). Jeśli nie znasz tej wartości, nie przejmuj się i zostaw to pole puste, system uzupełni to dla Ciebie. 

Pamiętaj, że Twój wynik jest tylko przybliżonym terminem, który bazuje na podanych przez Ciebie uśrednionych danych. Faktem jest, że cykl kobiety jest zmienny - jest wrażliwy na czynniki zewnętrzne takie jak stres, zmiana diety, wysiłek fizyczny itp, - dlatego kalkulator powinien być stosowany tylko w wyjątkowych sytuacjach, jeśli potrzebujesz szybko wiedzieć kiedy mniej więcej spodziewać się dni płodnych. Jeśli starasz się zajść w ciążę od kilku miesięcy lub Twoje cykle bywają nieregularne warto skorzystać z bardziej skutecznych narzędzi wyznaczania dni płodnych i owulacji, tj. Kalendarza Owulacji OvuFriend. Wymaga on codziennego uzupełniania danych o Twoim ciele i objawach, ale jego skuteczność jest nieporównywalnie większa. Kalendarz Owulacji OvuFriend dostarczy Ci również wiele dodatkowych informacji o Twojej płodności, cyklach i szansach na zajście w ciążę. 

Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt OvuFriend: "Opracowanie nowych w skali światowej rozwiązań w obszarze uczenia maszynowego wspierających w planowaniu rodziny i pokonywaniu problemu niepłodności" współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do OvuFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)