Zioła – pomagają zajść w ciążę czy szkodzą? Rozmowa z dietetykiem Małgorzatą Gajewczyk Zioła – pomagają zajść w ciążę czy szkodzą? Rozmowa z dietetykiem Małgorzatą Gajewczyk
Jesienne ekstra doładowanie!

Wykup abonament OvuFriend, a otrzymasz od nas prezent!

Przy zakupie abonamentu Premium na:

1 miesiąc – otrzymasz 15 dni w prezencie

3 miesiące – otrzymasz 1 miesiąc w prezencie

12 miesiący – otrzymasz 2 miesiące w prezencie

Pamiętaj, że jeżeli wykupisz abonament Premium w OvuFriend i zajdziesz w ciążę, będziesz mogła wykorzystać swój abonament w BellyBestFriend – niesamowitym, w pełni spersonalizowanym, inteligentnym kalendarzu Twojej ciąży!

Promocja trwa do 31 października 2017.

Wykup abonament Zamknij
Wywiady / Zioła – pomagają zajść w ciążę czy szkodzą? Rozmowa z dietetykiem Małgorzatą Gajewczyk

Zioła – pomagają zajść w ciążę czy szkodzą? Rozmowa z dietetykiem Małgorzatą Gajewczyk

Wiele kobiet aby wspomóc swoją płodność podczas starań o dziecko sięga po zioła. Czy to jest dobry pomysł?

Od zarania dziejów kobiety skutecznie wspierały się ziołami, również podczas starań o ciążę. Zioła to niezwykła mądrość oraz ogromna moc. Zioła zaliczane są do naturalnych metod wspomagania i leczenia organizmu, które są bezpieczniejsze i często skuteczniejsze niż leki i substancje sztucznie wytworzone.

Czy możemy sami sobie trochę poczytać i dobrać dla siebie odpowiednie zioła pod konkretne dolegliwości? Na przykład sprawdzić, które zioła korzystnie wpływają na regulacje cykli i je stosować? 

Niekoniecznie zalecałabym takie postępowanie. Nie jest to bezpieczne. Z ziołami lepiej nie eksperymentować samemu, bo niektóre z nich mają dużą moc i w niewłaściwych proporcjach bądź w niewłaściwym „towarzystwie” innych ziół mogą wyrządzić krzywdę. Najlepiej skierować się do osoby, która ma doświadczenie z ziołami lub po prostu wybierać gotowe mieszanki ziół specjalnie dedykowane dla danej grupy lub pod konkretne dolegliwości. Kompozycja ziół jest wtedy dokładnie opracowywana, co daje pożądany rezultat i pewność, że zioła będą bezpieczne.

Czy jakość ziół w mieszankach ma znaczenie? 

Oczywiście. Jakość surowca, jak w każdym produkcie ma olbrzymi wpływ na skuteczność działania. W ziołach jest podobnie – warunki uprawy mają ogromny wpływ na ich jakość i skuteczność. Na rynku jest niestety sporo niskiej jakości mieszanek, które zawierają nieodpowiednie proporcje, zbyt małą ilość kluczowych składników, aby mogły one pomóc lub ich pochodzenie jest wątpliwe. 

W jaki sposób zatem możemy rozpoznać, że mieszanka którą kupiliśmy jest wysokiej jakości?

Sprawdzajmy producenta i weryfikujmy certyfikaty, które posiada. Zwracajmy uwagę też na to, aby rośliny pochodziły z ekologicznych upraw, bo wtedy mają swoją moc natury: m.in. dobrze rozwinięte systemy odpornościowe, które pozwalają im bronić się przed chorobami. Mocne i odporne rośliny przekazują nam najwięcej. Takiego efektu nie uzyskamy pijąc herbatki ziołowe niesprawdzonej jakości.

Czy zioła mogą być w ogóle skuteczne? Wiele osób jest sceptycznych czy one w ogóle mają odpowiednią moc działania.  

W ziołach zawarte są cenne minerały, witaminy a także związki – substancje czynne, które mogą skutecznie pomagać przy wielu dolegliwościach. Zioła potrafią mieć olbrzymią moc działania, dlatego jeszcze raz powtarzam z ziołami należy uważać i nie dobierać ich na własną rękę. Zioła są skuteczne jeśli są odpowiednio dobrane, starannie wyselekcjonowane, są odpowiedniej jakości, w optymalnej dawce i sprzyjającej kompozycji.

Badania dowodzą, że w wielu przypadkach przy stosowaniu wspomagająco mieszanek ziołowych, efekty zamierzone były lepsze od grupy badanych osób, które nie stosowały ziół. Można tu przytoczyć m.in. badanie z roku 2014 (J Tradit Chin Med. 2014 Jun;34(3):267-73.), kobiet w wieku do 42 lat, mających problemy z zajściem w ciążę. Okazało się że po zastosowaniu odpowiednich mieszanek ziół, grubość endometrium zwiększyła się, co poprawiło płodność kobiet w grupie badanej do 58%.

Jakich ziół powinny się wystrzegać kobiety starające się o dziecko lub będące we wczesnej ciąży?

Zioła niewskazane dla tych grup, których należy się na pewno wystrzegać to: rozmaryn, tymianek, aloes, chmiel, żeńszeń czy cząber – mogą one prowadzić do poronienia, wywoływać przedwczesne skurcze, stymulować produkcję estrogenów.

Należy również pamiętać, że w przypadku leczenia niepłodności należy zawsze poinformować lub najlepiej zapytać lekarza czy stosowane przez nas zioła nie wchodzą w interakcje z przyjmowanymi lekami.

W jakich sytuacjach lub na jakie przykładowe dolegliwości zioła mogą wesprzeć kobiety starające się zajść w ciążę? 

Zioła wpływają na płodność kobiecą przede wszystkim poprzez odpowiednią regulację gospodarki hormonalnej. Dzięki temu mogą oddziaływać pozytywnie na cykle menstruacyjne, na tworzenie się i dojrzewanie komórek jajowych, zagnieżdżenie zarodka czy utrzymanie ciąży. Mogą także działać relaksująco, odprężająco czy zwiększając libido – co nie pozostaje bez znaczenia w trakcie starań o ciążę.

Dziękuję za rozmowę.

 


Małgorzata Gajewczyk - dietetyk, doradca żywieniowy, założycielka Akademii Zdrowego Żywienia. Od kilkunastu lat zajmuje się tematyką żywienia i żywności, jest autorką kilku książek o zdrowym żywieniu. Prowadzi kuracje dla dorosłych i dzieci, podczas których skupia się głównie na trwałej zmianie ich nawyków żywieniowych. Jej programy żywieniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ dzięki nim pokazuje, że będąc na diecie odchudzającej można jeść smacznie, niemonotonnie i dużo. Pomaga także osobom chorym, dla których dieta staje się lekarstwem i pomaga w eliminowaniu dolegliwości, chorób i problemów zdrowotnych.

Czy spodobał Ci się ten wywiad? Poprzedni wywiad | Następny wywiad

Poznaj swoje dni płodne!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Owulacji:

* oznacza obowiązkowe pola
Zainteresują Cię również:

Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?- rozmowa z Anną Krawczak ze Stowarzyszenia "Nasz Bocian"

Staracie się o dziecko już od jakiegoś czasu i czujesz, że nadszedł czas na wizytę u lekarza? Zanim udasz się na pierwszą wizytę sprawdź w jaki sposób wybrać odpowiednie miejsce. Stowarzyszenie na rzecz leczenia niepłodności "Nasz Bocian" wspólnie z Ośrodkiem Studiów nad Płodnością Człowieka opracowało praktyczny poradnik “Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności" czytaj dalej

Seks w czasie przedłużających się starań o dziecko – jak zachować namiętność i spontaniczność?

Czy przedłużające się starania o ciążę i leczenie niepłodności jest zagrożeniem dla udanego życia intymnego? Co robić, aby uniknąć problemów z namiętnością i jak ze sobą rozmawiać, gdy one już wystąpią? Na nasze pytania odpowiada lekarz psychiatra, seksuolog i psychoterapeuta  dr hab. med. Michał Lew-Starowicz.  czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do OvuFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK