X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

16 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Możesz zaobserwować, że Twoje sutki nabrały ciemniejszej barwy - pojawiły się na nich guzki, zwane guzkami Montgomery’ego. Od tego tygodnia możesz odczuwać mniejsze parcie na pęcherz, ponieważ zmienia się umiejscowienie macicy. Niektóre kobiety (zwłaszcza te, które wcześniej rodziły) czują na tym etapie delikatne łaskotanie w brzuchu.

Twój maluszek zaczyna się świadomie ruszać. W Twoim ciele rozwija się nowe życie, jesteś świadoma zmian, które nadciągają w Twoim życiu. To zupełnie normalne, że czasami czujesz się niepewnie, masz wątpliwości lub po prostu odczuwasz strach. A jakie są najczęstsze obawy kobiet w ciąży i jak sobie z nimi radzić? Kliknij tutaj.

Twoje dziecko na tym etapie ciąży może mierzyć nawet 12 cm i ważyć ok. 100g! 

13-16 TYDZIEŃ CIĄŻY (CZWARTY MIESIĄC)

Z Pamiętnika Mamy

W tym tygodniu podjęliśmy ważną i dość przełomową decyzję – nie chcemy jednak znać płci dziecka. Chcemy dowiedzieć się o tym przy porodzie. Będziesz naszym bąbelkiem a imię otrzymasz po narodzinach. Mam nadzieję, że wytrzymamy do narodzin. Jest to dość kłopotliwe, bo musimy przypominać lekarzowi podczas badania, żeby nam nie ujawnił płci. Lekarz na tym etapie może już ponoć podejrzeć czy to chłopiec czy dziewczynka. Mam dalej przeczucie, że będzie to chłopiec.

Czuję niesamowity przypływ energii. Mogłabym teraz góry przenosić. W pracy robię wszystko dwa razy szybciej, a po powrocie do domu mam ochotę na długi spacer i mogę siedzieć w nocy do późna. A powinnam się w ciąży wysypiać. Tylko co robić jeśli nie chce mi się spać? Podoba mi się ten czas w ciąży.

Brzuszek mam już coraz bardziej widoczny. W pracy wiedzą już o tym, że jestem w ciąży. Powiedziałam szefowi i całemu zespołowi w tym tygodniu. Wszyscy przyjęli to bardzo sympatycznie, pogratulowali mi ciąży. Wiem, że w ciąży mam prawo do zwolnienia płatnego w 100%. Zwolnienia nie musi nawet wypisywać lekarz prowadzący ciążę, może to zrobić każdy inny lekarz ważne aby tylko napisał, że pacjentka jest w ciąży. Na razie mam dużo energii, nie planuję brać zwolnienia. Ale warto znać swoje prawa.