X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

18 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Najbardziej wyczekiwany i wyjątkowy moment całej ciąży właśnie nadchodzi: odczuwanie ruchów dziecka! Początkowo możesz czuć lekkie łaskotanie bądź głaskanie, które z czasem zacznie przybierać na sile. Najczęściej maluch jest aktywny, kiedy Ty odpoczywasz.

Ponieważ większość narządów Twojego dziecka jest już w pełni rozwinięta, tempo rozwoju zwalnia. Zmysły Twojego dziecka są wyczulone - głośny, nagły hałas może go nawet wystraszyć.

Maluch mierzy ok. 14 - 18 cm i waży ok. 200g. 

Ty na pewno jesteś wyczulona na swoje dolegliwości i zapewne czasami trudno Ci odróżnić te typowe i niegroźne, od tych niepokojących. W związku z tym mamy dla Ciebie kilka porad - kliknij tutaj.

17-20 TYDZIEŃ CIĄŻY (PIĄTY MIESIĄC)

Z Pamiętnika Mamy

W tym tygodniu po raz pierwszy słyszałam bicie serca dziecka. Piękne uczucie! Zaczęłam też mówić do mojego dziecka…sprawia mi to frajdę. Opowiadam bąbelkowi o wszystkim - jak podlewam ogród czy sprzątam w domu. Przeczytałam zresztą że dziecko mnie już słyszy!

Mój brzuch jest już coraz bardziej widoczny. Przytyłam już 5 kg. Sprawdzałam i jest to akurat, nie za dużo a nie za mało. Tak trzymać! Czuję się dobrze. Nawet trochę sexy – moje piersi są pełne i większe. Mam też zdecydowanie większą ochotę na sex. Wyczytałam, że jest to związane z hormonami. Podobno ma być jeszcze lepiej za kilka tygodni, nie tylko libido ma się zwiększyć ale również odczucia mają się wzmocnić. Jest to związane ze zwiększoną objętością krwi w ciele, w tym narządach płciowych, a to wzmacnia doznania. Brzmi dobrze!

Niestety ból wiązadeł jest coraz silniejszy, czuję naciąganie w szczególności jak gwałtownie wykonam jakiś ruch. Ból wtedy jest dość silny.