X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

20 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Oto jest - półmetek Twojej ciąży! To moment, kiedy należy wykonać tzw. USG połówkowe, które ma na celu ocenić budowę płodu (m.in. budowę i strukturę mózgu, budowę serca, położenie żołądka, a także ocenę łożyska i budowę pępowiny). Jeśli chciałabyś przeczytać więcej na temat USG wykonywanego ok. 20 tygodnia ciąży, kliknij tutaj.

Jeśli jeszcze nie poznałaś, a chciałabyś znać płeć swojego dziecka na tym etapie będzie to na pewno możliwe, ponieważ narządy płciowe Twojego dziecka są już w pełni wykształcone.

Twój maluch zaczyna reagować na zmiany płynące z otoczenia np. zmiana oświetlenia, gwałtowne ruchy, a nawet na temperaturę! W 20. tygodniu ciąży ma ok. 16 - 23 cm długości, a waży nawet 300g! 

17-20 TYDZIEŃ CIĄŻY (PIĄTY MIESIĄC)

Z Pamiętnika Mamy

Dotarłam do połowy ciąży! Szybko to minęło. W tym tygodniu byliśmy na ważnym badaniu USG – połówkowym. Lekarz miał bardzo dobry sprzęt USG, dokładnie obejrzał dziecko, pomierzył wszystkie fragmenty jego ciała. Robił to dość długo i przez dłuższą chwilę milczał, co oczywiście nas zaniepokoiło. Jednak na nasze pytanie czy wszystko jest w porządku lekarz odpowiedział, że to ważne badanie i nic nie mówi, bo musi wszystko dobrze obejrzeć i pomierzyć. Odetchnęliśmy z ulgą. Myślałam, że już przestałam się martwić. A jednak wygląda  na to, że niezupełnie… „Bąbelek” wszystko ma na swoim miejscu, rośnie cały i zdrowy. Czuję już wyraźnie jak się rusza. Nie jest to jeszcze bardzo częste i bardzo intensywne. Najczęściej daje o sobie znać gdy zjem coś słodkiego lub gdy chcę odpocząć. Wtedy on harcuje.

Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że mój nos jest jakby zatkany. W nocy przeszkadza mi to w śnie. Raczej nie jestem przeziębiona. Wyczytałam ciekawą rzecz, że może to być objaw…. ciąży! Zwiększona wydzielina w ciele (również w nosie) oraz obrzęk śluzówki powoduje uczucie niedrożnego nosa. Chciałabym użyć jakiś kropelek do nosa, aby go odetkać, ale niestety w ciąży nie można. Krople na katar rozrzedzają  płyny w organizmie (w tym krew), co może być niebezpieczne dla ciąży i płodu.