X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

23 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Pomimo tego, że dziecko powoli gromadzi tłuszczyk, skóra wciąż wisi na nim dość luźno. Wszystko za sprawą tego, że skóra rośnie dużo szybciej, niż gromadzi się tłuszcz. Mierzy już nawet 23 cm, a waży ok. 450g. Usta dziecka są wyraźne - potrafi się nawet uśmiechać.

W ciele Twojego dziecka od tego tygodnia zaczyna gromadzić się pigment. Ponadto ważnym wydarzeniem w tym tygodniu jest rozwój trzustki, która jest odpowiedzialna m.in. za produkcję insuliny. Ty natomiast regularnie przybierasz na wadze, a rosnący brzuch może powodować problemy ze snem. Na tym etapie ciąży, lekarze zalecają spać na boku, aby nie hamować dopływu krwi do łożyska. Pomiędzy nogi możesz włożyć poduszkę, która pozwoli na optymalne rozłożenie ciężaru ciała.

Z Twoich piersi może wyciekać gęsta wydzielina tzw. siara.

21-24 TYDZIEŃ CIĄŻY (SZÓSTY MIESIĄC)

Z Pamiętnika Mamy

Już drugi tydzień czuję zmęczenie. Byłam u lekarza, mam lekką niedokrwistość. Lekarka wspomniała, że na tym etapie ciąży to dość częste. Zapotrzebowanie na żelazo jest teraz duże. A dziecko dostaje „jeść” jako pierwsze, to ja stoję w kolejce, jeśli wystarczy jeszcze dla mnie to mam, jeśli nie to trudno. Najpierw zjada bąbelek. Tak wymyśliła to sobie natura.

Zaczęłam już poszukiwania szkoły rodzenia. Czytałam, że dobry czas na rozpoczęcie szkoły rodzenia to około 28 tydzień ciąży. Szkół jest dość sporo, chciałabym aby oprócz porodu, dużo czasu było poświęcone dziecku i karmieniu piersią. Kupiłam sobie nawet książkę o karmieniu. Bardzo chciałabym móc karmić piersią. A ponoć tego trzeba się nauczyć – zarówno mama jak i dziecko. Klucz to szybko po porodzie przystawić dziecko do piersi, bo noworodek jest pobudzony jeszcze do dwóch godzin po, a potem zasypia zmęczony nowymi wrażeniami. I może spać długo, nawet kilka godzin. Poród to również dla dziecka ogromne przeżycie i duży wysiłek. Autorka książki napisała, żeby skorzystać z tego czasu ożywienia dziecka po narodzinach i przystawić go do piersi, żeby ten pierwszy kontakt był jeszcze przed pierwszym zaśnięciem dziecka. Dobrze też mieć kogoś doświadczonego kto pomoże prawidłowo przystawić dziecko do piersi. Dziecko powinno chwycić całą brodawkę głęboko, a nie tylko jej czubek. Nieprawidłowy chwyt może szybko poranić piersi i zniechęcić matkę do karmienia piersią. Ech, brzmi to wszystko logiczne, ale czy będzie proste to się okaże.