X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

25 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Twój maluch jest teraz wielkości małej lalki! Mierzy ok. 34 cm, a waży ok. 700g. Obecnie trwa intensywny rozwój jego kory mózgowej. Bardzo często kobiety na tym etapie skarżą się na suchość oczu. Oczy mogą być wrażliwe na światło, a także powodować uczucie swędzenia. Warto w takiej sytuacji nawilżać oczy delikatnymi kropelkami.

Kolejnym normalnym objawem może być poczucie, że trudniej Ci się oddycha. Wszystko dlatego, że Twoja macica jest z każdym dniem coraz większa, przez co wywiera nacisk na przeponę, która wspomaga oddychanie. Ponadto drogi oddechowe w ciąży ulegają zwężeniu! Oprócz tego, że oddycha się trudniej, mogą pojawić się problemy z nocnym chrapaniem. Nie ma jednak powodów do niepokoju - po ciąży wszystko wróci do normy.

25-28 TYDZIEŃ CIĄŻY (7 MIESIĄC)

Z Pamiętnika Mamy

Aktywność Bąbelka zdecydowanie wzrosła! Jesteś trochę szalony. Dajesz mi popalić, głównie jak ja chcę odpocząć. Kładę się wieczorem do łóżka, a Ty zaczynasz do mnie pukać. Właściwie to jest to już prawdziwe walenie, a nie grzeczne pukanie. Czasem to nawet jest troszkę bolesne. W szczególności jak mi „pukniesz” w żebra.

W tym tygodniu po raz pierwszy poczułam, że masz…czkawkę! Niesamowite uczucie! Mój brzuszek rytmicznie skakał do góry. Połykasz sobie płyn owodniowy, ćwiczysz w ten sposób oddychanie. Ostatnio dość źle śpię. Nad ranem budzą mnie skurcze mięśni. Najczęściej w łydkach. Dziś nawet obudziłam wrzaskami Twojego tatę.

Mam wrażenie, że za mało piję wody. Nie jestem w stanie wypić tyle ile polecają w ciąży – ok. 8 szklanek wody. Wypijam może 4-5. Tak na oko. Muszę się zmobilizować, żeby o tym pamiętać. Odwodnienie sprzyja skurczom macicy, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. A ja coraz częściej czuję, że mój brzuch jakby drętwieje. Skurcze Braxota-Hicksa pojawiają się prawie codziennie. Lekarz zalecił częściej odpoczywać i jeśli czuję, że brzuch mi drętwieje napić się wody i położyć się na lewym boku.