X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

36 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Dziecko tak naprawdę może przyjść na świat w każdej chwili- waży ok. 2750 g i mierzy ok. 48 cm. Jeśli Twój maluszek nie przekręcił się główką w dół do tej pory, prawdopodobnie już tego nie zrobi. Około 5% dzieci nie przekręca się do prawidłowej pozycji porodowej (tzw. położenie podłużne główkowe), czyli główka dziecka znajduje się w miednicy matki. Jeśli dziecko pozostanie ułożone miednicą do dołu (tzw. położenie miednicowe zupełne, miednicowe niezupełne, kolankowe lub stópkowe), poród siłami natury może być utrudniony i może być niebezpieczny dla dziecka, dlatego w większości przypadków lekarz zaleci poród przez cesarskie cięcie. 

Ty w tych ostatnich tygodniach możesz odczuć ogromny przypływ energii, który określany jest jako "syndrom wicia gniazda". Niech zatem Twój partner nie będzie zdziwiony, gdy nagle nabierzesz ochoty na mycie okien i sprzątanie szafek. Jak we wszystkim, zachowaj jednak zdrowy umiar! W Twoim stanie nie trudno o kontuzję. Macica wywiera duży nacisk na Twój pęcherz, a to wiąże się z częstymi wizytami w toalecie. Jeśli jeszcze nie miałaś obrzęków, to bardzo prawdopodobne, że wystąpią one właśnie teraz. Staraj się często leżeć z uniesionymi nogami, by poprawić krążenie.

33-36 TYDZIEŃ CIĄŻY

Z Pamiętnika Mamy

Mój mąż zaobserwował ciekawą rzecz - zaczęłam natrętnie i z wielką pasją wić sobie gniazdko. Chyba podświadomie przygotowuję się do porodu. Zaczęłam notorycznie sprzątać, porządkować, organizować i sortować. Kręcę się po domu i cały czas coś porządkuję, przestawiam, nawet prasuję (normalnie nie cierpię tego robić!).

Po uświadomieniu sobie, że do porodu pozostało niewiele czasu, spakowałam torbę do szpitala. Spakowałam rzeczy dla mnie, dla dziecka i na poród. Sprawdziłam co w szpitalu w którym będą rodzić, radzą zabrać ze sobą na poród. Nie we wszystkich szpitalach jest to samo dostępne dla kobiet i dziecka po porodzie. Dodatkowo koleżanka, która akurat mnie odwiedziła doradziła, żebym oprócz pięknych białych koszul nocnych, które spakowałam do szpitalnej torby, wzięła również nieco praktyczniejsze koszule w kolorowe ciapki na których nie widać plam. Kobieta po porodzie dużo i intensywnie krwawi, macica oczyszcza się i kurczy. Przy sporym krwawieniu białe koszule będą mniej praktycznie niż te kolorowe…  Posłucham i zamieniłam!

Spakowałam również wszystkie kosmetyki, krem kojący na piersi, krem na rozstępy  - po porodzie gdy brzuch będzie się kurczył trzeba również się smarować, bo rozstępy powstają nie tylko gdy skóra się rozciąga, ale również gdy intensywnie się kurczy.

Dla Bąbelka spakowałam piżamki, bodziaki, czapeczki, rękawiczki, skarpetki i coś cieplejszego na powrót do domu. W sumie wyszło mi sporo rzeczy…Na poród wzięłam mój ulubiony olejek do masażu, wygodną rozpinaną koszulę, przyjemną motywującą mnie muzykę i termofor umożliwiający okłady ciepłe i zimne. Zebrałam też już w jedno miejsce wszystkie dokumenty wymagane na poród.