X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

9 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

W dalszym ciągu w Twoim ciele zachodzą ogromne zmiany hormonalne. Pamiętaj o kremach z filtrem UV, ponieważ właśnie poprzez działanie hormonów, Twoja skóra inaczej reaguje na słońce. Mogą wystąpić u Ciebie przebarwienia skórne (chloasma)- tzw. plamy ciążowe. Również bardzo częstą dolegliwością w tym okresie są zawroty głowy, które są spowodowane obniżającym się ciśnieniem krwi. Na obrazie USG widoczne są ruchy dziecka, których Ty oczywiście jeszcze nie możesz poczuć.

To tydzień, kiedy u Twojego maleństwa widoczne stają się paluszki. W dalszym ciągu intensywnie rozwijają się wszystkie układy. Bicie serca Twojego dziecka osiąga teraz najszybsze tempo (nawet do 180 uderzeń na minutę!) - od teraz będzie z każdym tygodniem spadać, by pod koniec ciąży osiągnąć tempo rzędu 125-150 uderzeń. Twoje dziecko w 9. tygodniu ciąży mierzy ok. 2,2 - 3 cm! 

Jaką wodę warto wybierać w ciąży?

Z Pamiętnika Mamy

Ten tydzień jest naprawdę ciężki. Mdłości mam okropne. Fuj! Najgorzej jest popołudniami. Spotkałam ostatnio moją koleżankę, która jest w ciąży mniej więcej w tym samym tygodniu co ja i jej zupełnie nie męczą mdłości. Nic a nic. Nawet mdło jej nie jest. Gdzie ta sprawiedliwość na tym świecie? Czy ja pisałam, że bym chciała mieć objawy, żeby poczuć że jestem w ciąży? Już poczułam. Dziękuję. Więcej nie chcę. Czuję się fatalnie. Zmęczona. Mdło. Rozdrażniona. Są dni w których jest bardzo dobrze. Ale wtedy z kolei muszę przyznać, że trochę martwię się czy coś się nie stało z dzieckiem. Trudno dogodzić kobiecie w ciąży…