X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Kalkulator daty porodu

Wypełnij formularz, aby wyznaczyć termin porodu:

KROK1
Wybierz co chciałabyś obliczyć:

KROK2
Wybierz datę:
OBLICZ

Informacje

Dowiedz się kiedy wypada Twój termin porodu.

Pamiętaj, że termin porodu to data orientacyjna. Jest to jedynie punkt odniesienia pozwalający śledzić rozwój ciąży i mniej więcej określić kiedy może dojść do porodu. Mianem dziecka urodzonego „w terminie” lekarze nazywają dziecko urodzone na przestrzeni aż pięciu tygodni, pomiędzy 37 a 42 tygodniem ciąży! Około 10-11% kobiet urodzi przed 37 tygodniem ciąży (czyli przedwcześnie), a aż 80% dzieci urodzi się o czasie, czyli „w terminie” (pomiędzy 37-41 tygodniem ciąży).

Powszechnie przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni. W rzeczywistości trwa ona około 38 tygodni, jednak dodaje się te dwa tygodnie ponieważ za początek ciąży nie uznaje się daty zapłodnienia (owulacji), tylko datę ostatniej miesiączki. Robi się tak dlatego, ponieważ większość kobiet nie jest świadoma kiedy wystąpiła i owulacja, ale większość zna datę rozpoczęcia swojej ostatniej miesiączki. W tej metodzie przyjmuje się, że owulacja przypada na około 14 dzień cyklu, dlatego do 38 tygodni trwania ciąży dodaje się te 2 tygodnie od początku cyklu do owulacji. Metoda ta sprawdza się dość dobrze dla średniej długości cykli (około 28 dniowych), wówczas owulacja faktycznie przypada gdzieś około 14 dnia cyklu. Jeśli jednak cykle są dłuższe, to wówczas dzień owulacji może przypaść nie na 14 dzień cyklu, ale na 30 dzień co powoduje że data porodu jest wyznaczona o dwa tygodnie za wcześnie. W takich przypadkach lepiej sprawdza się metoda wyznaczania daty porodu na podstawie owulacji (część kobiet, w szczególności te które dość długo starały się o dziecko zna datę owulacji) lub datę wyznaczoną przez lekarza na podstawie badania USG. Lekarz dokonuje pomiaru trzech podstawowych parametrów dziecka i w ten sposób szacuje wiek płodu – czytaj więcej).  

FAQ


Na co pozwala kalkulator?

Kalkulator pozwala na obliczenie terminu porodu na podstawie dwóch różnych kryteriów: terminu ostatniej miesiączki oraz terminu ostatniej owulacji. Oprócz informacji o dacie porodu / poczęcia dziecka w wynikach otrzymasz również interesujące ciekawostki:

  • Dzień tygodnia Twojego porodu
  • Nazwiska znanych osób, które urodziły się w tym samym dniu co przewidywana data Twojego porodu.
  • Znak zodiaku przypadający na tę datę i charakterystykę dzieci urodzonych w tym znaku.
  • Rok chiński przypadający na datę Twojego porodu oraz opis cech dziecka urodzonego w tym czasie.
  • Przełomowe daty w życiu Twojego dziecka np. rok w którym pójdzie do przedszkola, szkoły, ukończy szkołę podstawową lub skończy 18 lat.

Dodatkowo dzięki kalkulatorowi możesz też poznać datę poczęcia swojego dziecka!


Jak go obsłużyć?

Aby dowiedzieć się swój termin porodu wystarczy zaznaczyć na jakiej podstawie chciałabyś, aby kalkulator obliczył datę porodu (ostatniej miesiączki lub ostatniej owulacji), a następnie wpisać odpowiednią i nacisnąć guzik „oblicz”. Swój wynik pogłębiony o ciekawostki otrzymasz od razu.


Którą opcje obliczenia daty porodu wybrać?

Najpopularniejszym sposobem obliczania daty porodu jest podanie pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Taki sposób liczenia jest odpowiedni dla kobiet, które mają średniej długości cykle, czyli około 28dniowe. Wówczas termin owulacji i tym samym poczęcia wypada mniej więcej 14 dni po wystąpieniu ostatniej miesiączki.

Jeśli jednak Twoje cykle miesiączkowe są długie (powyżej 35 dni) lub krótkie (poniżej 21 dni) to wówczas lepiej jest wybrać opcję „termin porodu na podstawie dnia ostatniej owulacji”.  Oczywiście zaznaczając tą opcje musisz wiedzieć kiedy wystąpiła Twoja ostatnia owulacja. Dowiesz się o tym obserwując swoje cykle/ciało (czytaj więcej jak to robić) lub monitorując cykl u lekarza ginekologa (czym jest monitoring cyklu u lekarza?).  


Jak intepretować jego wyniki?

Termin porodu który otrzymasz to data orientacyjna. W tym czasie może dojść do porodu ale nie musi. Zaledwie około 5% kobiet rodzi w terminie.  Zakładając Kalendarz Ciąży BellyBestFriend (czego więcej dowiem się o swojej ciąży z Kalendarza Ciąży?) na bieżąco będziesz mogła śledzić szczegółowe informacje o swoim porodzie, ciąży i dziecku np. dowiesz się w jakim czasie możesz już bezpiecznie rodzić, kiedy ciąża będzie uznana za „przenoszoną” lub jaki jest wiek płodu w danym okresie czasu.