X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

10 najczęstszych obaw kobiet w ciąży, czyli czego boją się kobiety w ciąży

1. Boję się, że poronię

To jeden z najczęstszych lęków kobiet w ciąży. Pomimo, że około 20% ciąż kończy się poronieniem, staje się to zazwyczaj na samym początku ciąży, w wielu przypadkach zanim jeszcze kobieta zorientuje się, że w ogóle jest w ciąży. Zatem rzeczywisty procent poronień jest dużo mniejszy. W momencie, gdy lekarz ujrzy już bijące serduszko płodu na USG (6-8 tydzień ciąży), ryzyko poronienia spada do zaledwie kilku procent. Ponadto warto wiedzieć, że w większości przypadków do poronienia dochodzi z powodu aberracji chromosomowej płodu czyli błędów genetycznych powstałych podczas zapłodnienia, na które nie masz zupełnie wpływu.

Nasza rada: Myśl pozytywnie, a dodatkowo rób wszystko, aby zminimalizować ryzyko w obszarze na który masz wpływ, tj. bezwzględnie nie pal, nie pij alkoholu i najlepiej ogranicz kawę do jednej filiżanki na dzień. W pierwszym trymestrze postaraj się również bardziej „oszczędzać”, np. ćwiczenia w ciąży rozpocznij od 12 tygodnia ciąży, zamiast od samego początku i zadbaj o to, żeby porządnie się wysypiać.


2. Ciąża zrujnuje moje ciało i już nigdy nie wrócę do wagi sprzed ciąży

W dużej mierze zależy to od Ciebie. To czy uda Ci się odzyskać wagę, sylwetkę i kondycję skóry sprzed ciąży wymaga od Ciebie pewnej samodyscypliny.

Nasza rada: Przede wszystkim postaraj się nie przytyć więcej niż normy zalecany dla Ciebie (czytaj więcej: Czym jest wykres wagi?). W ciąży powinnaś postawić na jakość nie ilość jedzenia. Jednak badania pokazują, że samo dbanie o dietę nie pomaga zachować dobrej formy i szybciej wrócić do sylwetki po ciąży. Potrzebny jest również regularny ruch. Codziennie postaraj się zapewnić sobie jakiś ruch, np. szybki marsz, gimnastykę dla kobiet w ciąży lub po prostu zmobilizuj się do samodzielnych domowych ćwiczeń. Liczy się regularność ćwiczeń, a nie ich intensywność. Dodatkowo zadbaj również o odpowiednie nawilżanie skóry – rób to przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Pamiętaj, wszystko jest w Twoich rękach - tak, tak wygodnie byłoby zrzucić wszystko na geny i różnego rodzaju predyspozycje - ciąża dla Twojego ciała może być pewnym wyzwaniem, jednak ostatecznie to od Ciebie w dużej mierze zależy efekt końcowy.


3. Moje dziecko urodzi się chore

Ryzyko tego, że Twoje dziecko urodzi się chore jest niewielkie, zaledwie około 4% wszystkich dzieci rodzi się z jakąś wadą, wliczone są tutaj wady zarówno małe (np. niewielkie wady serca, które mijają samoistnie po porodzie) jak i te duże (np. zespół Downa lub Edwardsa).

Nasza rada: postaraj się myśleć pozytywnie, wykonywać wszystkie zalecane przez lekarza badania prenatalne oraz koniecznie bierz kwas foliowy, który zapobiega niektórym ciężkim wadom rozwojowym płodu (najlepiej zacząć suplementację kwasem foliowym jeszcze przed zajściem w ciążę). Nie bój się rozmawiać o swoich obawach z lekarzem i jeśli pomoże Ci to zachować spokój, rozważ rozszerzenie diagnostyki prenatalnej w ciąży (czytaj więcej: Badania prenatalne w ciąży).


4. Moje życie seksualne legnie w gruzach w czasie ciąży i po porodzie

Ciąża to okres wzlotów i upadków w aktywności seksualnej kobiety. Okresami utrudniającymi bliskość może być sam początek ciąży (złe samopoczucie, mdłości, zmęczenie i inne wczesne uciążliwe objawy ciąży) i sam koniec ciąży (ociężałość, zmęczenie, narastający lęk przed porodem). Jednak zdecydowanie dłuższy okres w ciąży, hormony ciążowe oraz zwiększony przepływ krwi do macicy działają pobudzająco na kobietę. Zatem prawda jest taka, że w ciąży kobieta może wręcz odczuwać zwiększone libido i partnerzy mogą na nowo odkryć siebie. Po porodzie znów nadchodzi okres wyciszenia w sferze seksualnej (skupienie na dziecku i czas połogu), który warto zaakceptować i otwarcie o tym rozmawiać.

Nasza rada: Postaraj się zminimalizować ryzyko negatywnych skutków ciąży i porodu na mięśnie dna macicy i stan krocza, które wpływają na późniejszą satysfakcję seksualną. Dlatego w czasie ciąży regularnie ćwicz mięśnie kegla (czytaj więcej: Czym są mięśnie Kegla?) oraz od około 34 tygodnia ciąży rozpocznij masaż krocza, aby przygotować krocze do porodu i zminimalizować ryzyko jego pęknięcia (czytaj więcej: W jaki sposób i dlaczego warto przygotować krocze do porodu?).


5. Stres doprowadzi do poronienia lub przedwczesnego porodu

Pomimo, że hormony stresu przedostają się do łożyska, większość badań pokazuje, że stres dnia codziennego (np. stres w pracy, napięty harmonogram, uciążliwy klient czy niewielka kłótnia z przyjaciółką) nie doprowadzą do poronienia czy przedwczesnego porodu. Jedynie duży, traumatyczny stres (np. nagła śmierć w rodzinie lub rozwód) mogą przyczyniać się do przedwczesnego porodu lub do niskiej wagi urodzeniowej dziecka.  W takich sytuacjach faktycznie z powodu Twojego potężnego stresu do dziecka trafia mniej tlenu i składników odżywczych.

Nasza rada: Jeśli wiesz, że jesteś szczególnie wrażliwa na stres, szybko się denerwujesz i bierzesz wszystko do siebie, w ciąży postaraj się unikać sytuacji stresowych (jeśli to w ogóle możliwe) lub zrób wszystko żeby później je odreagować. Po wyjątkowo stresującym dniu, postaraj się dać ujście negatywnym emocjom oraz zrobić dla siebie coś miłego – na przykład pisz pamiętnik, który pomoże Ci zrozumieć swoje emocje i połóż się wcześniej do łóżka z dobrą, pozytywną książką w ręku.


6. W ciąży przestanę być atrakcyjna dla mojego partnera

Nic bardziej błędnego! Wiele kobiet w ciąży za sprawą podwyższonego poziomu estrogenu rozkwita. W ciąży Twoja skóra może stać się bardziej promienista niż przed ciążą.  Ogólna kondycja skóry często znaczenia się poprawia, tym bardziej jeśli na przykład dotychczas zmagałaś się z trądzikiem. Podobnie włosy zazwyczaj w ciąży stają się dużo gęstsze, grubsze i bardziej błyszczące. Dodatkowo wiele mężczyzn docenia bardziej okrągłe kształty swojej drugiej połowy, w szczególności większe i zazwyczaj twardsze (jędrniejsze) w czasie ciąży piersi.

Nasza rada: Zacznij od siebie i postaraj się najpierw sama siebie zaakceptować. Pamiętaj, hormony ciążowe sprawiają, że kobieta w ciąży staje się jeszcze bardziej kobieca, a dodatkowo jeśli zadbasz o siebie i sama dla siebie poczujesz się atrakcyjna, z pewnością Twój partner również to dostrzeże i doceni.


7. Seks w ciąży zaszkodzi dziecku

Nie. Współżycie w żaden sposób nie zaszkodzi dziecku w trakcie ciąży o prawidłowym przebiegu (niezagrożonej). Płód jest doskonale chroniony przez pęcherz płodowy, mięśnie macicy, zamkniętą i twardą szyjkę macicy oraz czop śluzowy, który stanowi barierę dla infekcji i zarazków.

Nasza rada: Ciesz się seksem i bliskością z partnerem aż do samego końca ciąży, do momentu odejścia wód płodowych. Jeśli jednak lekarz zaleci wstrzemięźliwość, postaraj się ściśle tego przestrzegać.


8. Poród będzie bolesnym, traumatycznym przeżyciem

Obawa przed bólem porodowym jest rzeczą zupełnie naturalną. Wynika ona głównie z lęku przed nieznanym oraz naszych wyobrażeń o tym co może zdarzyć się podczas porodu (nierzadko zbudowanych na podstawie zasłyszanych, mrożących krew w żyłach historiach porodowych innych kobiet).

Poród w dzisiejszych czasach bardzo rzadko jest już traumatycznym przeżyciem (nie kieruj się zatem opowieściami swojej mamy, że omal nie umarła podczas porodu…) i w zaskakująco dużym stopniu zależy od Ciebie. Możesz, a wręcz powinnaś mieć wpływ na to w jaki sposób chciałabyś go przeżyć. Poświęć zatem trochę czasu, aby solidnie przygotować się do tej niepowtarzalnej chwili, jaką jest poród Twojego dziecka.

Pamiętaj jednak, że nie oznacza to, że jesteś w stanie dokładnie przewidzieć i zaplanować każdej minuty porodu, bo każdy poród jest inny, ale na wiele jego aspektów możesz mieć realny wpływ.

Nasza rada: Po pierwsze postaraj się spisać jakie są Twoje największe lęki dotyczące porodu. Następnie porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem. Postaraj się znaleźć rozwiązanie na większość z nich, tzw. wyjście awaryjne co robić jeśli zdarzy się sytuacja, której się obawiasz. Przykładowo jeśli najbardziej lękasz się bólu porodowego upewnij się, że w szpitalu którym planujesz rodzić anestezjolog jest dostępny przez 24h  na dobę oraz, że jeśli będziesz potrzebować skuteczne znieczulenie, zostanie Ci podane.

Po drugie postaraj się wyszukiwać i czytać pozytywne historie porodowe i co ważniejsze korzystać z nich, czyli zastanowić się co Ty możesz zrobić, aby mieć podobne, piękne doświadczenie porodowe. W jaki sposób zaplanować swój poród, aby był taki jak byś chciała. Poświęć trochę czasu, aby zrobić plan porodu, a co najważniejsze upewnić się u lekarza, położnej lub w szpitalu, w którym będziesz rodzić, że jest on możliwy do realizacji.


9. Karmienie piersią popsuje wygląd moich piersi

To dość częsty mit oraz obawa wielu kobiet w ciąży. Prawda jest taka, że jeśli cokolwiek przyczyni się do pogorszenia wyglądu Twoich piersi to sam fakt bycia w ciąży, wiek oraz przybranie zbyt wielu kilogramów w ciąży (zbyt duże wahania wagi), a nie samo karmienie piersią.  

Nasza rada: Jeśli obawiasz się o wygląd piersi postaraj się nie przytyć w ciąży więcej niż zalecane normy dla Ciebie (czytaj więcej: czym jest wykres wagi w BellyBestFriend). Zadbaj również o odpowiednie nawilżenie i uelastycznienie skóry piersi od samego początku ciąży. Codziennie rano i wieczorem postaraj się wmasować w skórę piersi silnie nawilżający krem (nie musi to być wcale super drogi krem wielofunkcyjny: ujędrniający, podnoszący piersi itp., wystarczy żeby krem dobrze nawilżał skórę piersi).

Podczas kąpieli stosuj na piersi naprzemienne strumienie zimnej i ciepłej wody, zawsze kończ polewanie piersi zimną wodą. Dodatkowo wzmocnij mięśnie podtrzymujące biust ćwiczeniami, na przykład codziennie rano zrób trzy serie prostych ćwiczeń: stań wyprostowana złóż ręce jak do modlitwy (trzymaj łokcie wysoko, aby tworzyły kąt prosty z tułowiem) i dociskaj tak jakbyś próbowała ścisnąć coś w dłoniach. Wytrzymaj chwilę i rozluźnij. Powinnaś poczuć napinanie mięśni w klatce piersiowej.

Bardzo ważną rzeczą jest również odpowiednio dobrany biustonosz – nie może być on ani za mały, ani za duży. Powinien on dobrze podtrzymywać piersi.

Podczas pielęgnacji piersi w ciąży, postaraj się nie stymulować nadmiernie okolicy sutków, silny masaż może bowiem wywołać skurcze macicy.


10. Z powodu niewielkiego rozmiaru piersi nie będę w stanie wykarmić dziecka

Nieprawda! Mleko nie jest gromadzone w piersiach, większość jest na bieżąco produkowana. Wielkość piersi nie ma zatem żadnego wpływu na ilość, a tym bardziej na jakość pokarmu.

Nasza rada: Aby pomóc laktacji, pij dużo płynów i odpowiednio często przystawiaj dziecko do piersi, aby stymulować produkcję mleka. 

 


Autor: dr hab. med. Iwona Szymusik specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

 
Oceń ten artykuł:
(0)

Zainteresują Cię również:

4 składniki diety wspierające owulację!

Problemy z owulacją są bardzo częstą przyczyną trudności z zajściem w ciążę. Dowiedz się, jak za pomocą diety możesz wesprzeć jajeczkowanie! Poznaj, które składniki diety mogą pozytywnie wpływać na owulację, a które mogą przyczyniać się do niepłodności owulacyjnej. Poznaj propozycje propłodnościowych posiłków od Ani i Zosi z Akademii Płodności! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Metody leczenia endometriozy - techniki leczenia, skuteczność, koszty

Endometrioza jest w dalszym ciągu bardzo tajemniczą chorobą. Nic dziwnego, że zarówno diagnostyka, jak i leczenie nie należą do łatwych. Jakie metody stosuje się w zależności od postaci endometriozy? Na czym polegają? Czy są one skuteczne? Jakie czynniki zwiększają szanse na powodzenie leczenia operacyjnego? Czy leczenie endometriozy jest drogie? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Endometrioza – zagadkowa choroba powodująca niepłodność

Jeżeli dokuczają Ci silne bóle brzucha przed oraz w trakcie miesiączki, odczuwasz ból przy współżyciu, nie możesz zajść w ciążę - objawy te mogą wskazywać na endometriozę, tajemniczą chorobę, która może powodować niepłodność. Ale nie mając powyższych objawów, mając regularne, niebolesne miesiączki może okazać się, że ta sama choroba powoduje u ciebie problemy z płodnością. Dlaczego?

CZYTAJ WIĘCEJ