X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Mierzenie temperatury podczas starań o dziecko - kiedy owulacja i dni płodne?

Temperatura ciała jest reakcją naszego organizmu na to co się w nim dzieje. Prawie wszyscy wiedzą, że temperatura ciała informuje nas na przykład o tym, że nasz organizm walczy z infekcją. Niewiele osób zaś zdaje sobie sprawę z tego, że temperatura ciała może również dawać zaskakująco dokładne informacje na temat płodności kobiety, np. kiedy jest owulacja, kiedy kobieta ma dni płodne lub czy w cyklu miesiączkowym występują jakieś zaburzenia, które mogą utrudniać zajście w ciążę (skorzystaj z aplikacji OvuFriend)

 

Bazowa temperatura ciała, czyli temperatura ciała w spoczynku, jest wskaźnikiem, który dość wiarygodnie odpowie Ci na pytanie czy owulacja w danym cyklu wystąpiła, czy nie i jeśli tak to kiedy. Przykładowo testy owulacyjne informują jedynie, że ciało przygotowuje się do owulacji, ale nie potwierdzą jej wystąpienia - sprawdź, dlaczego testy owulacyjne bywają zawodne. Dzięki codziennemu pomiarowi temperatury ciała w spoczynku, kobieta może dowiedzieć się, czy owuluje, a nawet wykryć niektóre nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym, które mogą parze utrudniać zajście w ciążę.

Warto jednak już na wstępie zaznaczyć, że w aplikacji OvuFriend codzienny pomiar temperatury nie jest wymagany do wyznaczenia wiarygodnego terminu owulacji (czytaj więcej: możliwości wyznaczania owulacji w OvuFriend), czy analizy cyklu miesiączkowego pod kątem nieprawidłowości.

Owulacja i dni płodne - jak rozpoznać? Kilka ważnych do zapamiętania faktów

Pomimo, że tego nie odczuwamy na przestrzeni cyklu miesiączkowego temperatura ciała zmienia się. Dzieje się tak za sprawą hormonów- w jaki sposób dochodzi do owulacji?. Po owulacji, ciałko żółte czyli pozostałość po pęcherzyku, z którego uwolniona zostaje komórka jajowa po owulacji, zaczyna produkować progesteron. Progesteron jest tzw. hormonem „ciepła”, czyli hormonem powodującym wzrost ciepłoty ciała. Gdy po owulacji jego poziom wzrasta, podnosi się również temperatura ciała kobiety. Jeśli zatem w danym cyklu dojdzie do owulacji, to tuż po niej nastąpi zauważalny skok temperatury. Ale uwaga, sprawa nie jest taka prosta, bo aby ten wzrost zauważyć, kobieta musi od początku cyklu miesiączkowego codziennie mierzyć temperaturę ciała w spoczynku (czyli rano po przebudzeniu się). Tylko w ten sposób będzie w stanie określić poziom temperatur w pierwszej fazie cyklu (czyli przed owulacją). Gdy nastąpi owulacja, kobieta odnotuje bardzo charakterystyczny, zazwyczaj dość gwałtowny skok temperatury, który co ważniejsze utrzyma się na wyższym poziomie, aż do końca cyklu miesiączkowego, czyli do kolejnej miesiączki.
Jeśli uwolniona podczas owulacji komórka jajowa zostanie zapłodniona (kobieta zajdzie w ciążę), temperatura ciała kobiety pozostanie na wyższym poziomie przez dłuższy czas - aż do czasu wykształcenia się łożyska, które to przejmie funkcje podtrzymywania ciąży. Jeśli kobieta nie zajdzie w ciążę, tuż przed wystąpieniem lub w trakcie miesiączki, temperatura ciała ponownie spadnie do poziomu bazowego, przed owulacją.
W cyklu, w którym owulacja nie wystąpi, kobieta nie odnotuje fazy temperatur wyższych – temperatura ciała przez cały cykl utrzyma się na podobnym poziomie, sprawdź, czym może być spowodowany brak owulacji


Ważne jest, aby zapamiętać, że aby z dużym prawdopobieństwem potwierdzić wystąpienie owulacji, skok temperatury musi się utrzymać na wyższym poziomie, aż do końca cyklu. Czasem zdarza się, że kobieta odnotuje pojedyncze skoki temperatury, np. w skutek infekcji lub innych wydarzeń, ale będą to tylko pojedyncze wzrosty, które po kilku dniach spadną, nie utrzymają się do końca cyklu.
Jeśli kobieta owuluje, na wykresie temperatur widoczna jest wyraźna dwufazowość, czyli poziom temperatur niższych przed owulacją i poziom temperatur wyższych po owulacji. 

O czym jeszcze poinformuje nas temperatura?

Oprócz informacji kiedy jest owulacja, mierząc codziennie temperaturę ciała w spoczynku, dowiemy się również jaka jest długość fazy lutealnej, czyli liczba dni od owulacji do kolejnej miesiączki- więcej: co to jest faza lutealna?. Prawidłowa długość fazy lutealnej wynosi około 10-15 dni. Nawet przy nieregularnych cyklach, ma ona stałą długość w każdym cyklu. Znajomość długości fazy lutealnej wbrew pozorom jest bardzo istotną informacją podczas starania się o ciążę, ponieważ jeśli jest ona zbyt krótka lub zbyt długa może skutecznie utrudniać zajście w ciążę. Faza lutealna musi być wystarczająco długa, aby podtrzymać ewentualną ciążę. Dodatkowo znając długość swojej fazy lutealnej, kobieta dokładnie wie, kiedy najwcześniej może sięgnąć po test ciążowy. Pozwala jej to wcześniej dowiedzieć się o ciąży lub szybciej wykryć poronienia występujące na bardzo wczesnym etapie. 

Mierzenie temperatury daje możliwość wcześniejszego wykrycia niektórych, dość częstych nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym, na przykład braku owulacji, zbyt wczesnej owulacji, zbyt późno występującej w cyklu owulacji,  zbyt długiej lub krótkiej długości fazy lutealnej.

Korzystając z aplikacji OvuFriend, kobieta nie musi nic samodzielnie analizować. System na bieżąco analizuje wszystkie wpisywane informacje. Jeśli wykryje jakieś nieprawidłowości np. wspomniane wyżej problemy z długością fazy lutealnej, poinformuje o tym. OvuFriend na podstawie wpisywanych codziennie obserwacji wykrywa owulację, sugeruje najlepszy czas na współżycie oraz monitoruje poprawność cykli miesiączkowych. Po wystąpieniu owulacji OvuFriend ocenia czas współżycia pod względem trafności z czasem owulacji oraz szacuje szanse na zapłodnienie w danym cyklu.

Tego typu informacje mają ogromną wartość dla par starających się o ciążę. Pary mogą w łatwy i naturalny sposób wykryć nieprawidłowści na bardzo wczesnym etapie starania o ciążę i przede wszystkim dużo lepiej dopasować czas współżycia do czasu wystąpienia owulacji.

 

Mierzenie temperatury - najważniejsze zasady pomiaru  

Aby mierzenie temperatury było wiarygodnym żródłem informacji o dniach płodnych i owulacji, należy stosować się do kilku bardzo prostych zasad:

  • Mierzenie temperatury należy rozpocząć tuż po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.
  • Temperaturę należy mierzyć zawsze o tej samej godzinie, rano w łóżku, po co najmniej 4 godzinach nieprzerwanego snu, przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności.
  • Pomiaru należy dokonywać zawsze w tym samym miejscu ciała np. w ustach.
  • Należy używać termometru dokładnego z dwoma miejscami po przecinku. Może to być zwykły termometr elektroniczny, pod warunkiem, że jest on dokładny, albo specjalny termometr owulacyjny. Termometr owulacyjny możesz kupić w każdej aptece. 
  • Po zmierzeniu temperatury należy ją zapisać. OvuFriend to narzędzie, które pomoże Ci w interpretacji Twoich temperatur – dokona pełnej analizy, poinformuje Cię kiedy są dni płodne i kiedy jest owulacja, zaznaczy ją na Twoim wykresie i przedstawi pełną analizę cyklu miesiączkowego.

Mierzenie temperatury dla celów poznania dni płodnych jest łatwiejsze niż wiele osób sądzi, a daje ogromne możliwości zdobycia wiedzy o swoim ciele i swojej płodności - przeczytaj, jakie czynniki mogą zakłócić wiarygodność pomiaru. Świadomość rytmu swojego ciała jest inwestycją w zdrowie i lepsze zrozumienie procesów, jakie w nas zachodzą. 

Oceń ten artykuł:
(34)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend, konsultacja medyczna - dr hab. med. Iwona Szymusik - specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

julka_kulka 2.03.2016, 23:09
Bardzo cenne poraady :) ja na początku bardzo sceptycznie do tego podchodziłam, nie chciało mi sie wierzyć, że tempka może pokazać kiedy dochodzi do owulacji. Na poczatku mierzyłam od niechcenia, ale jak zaczelam się stosowac do tych wszystkich rad (o tej samej porze, pierwsza czynnosć itd) - to nparwde na wykresie bardzo przejrzyscie zaczely wygladac dni plodne i owulka
Emily89 7.03.2017, 14:39
Myślę, że warto dodać, że pomiar temperatury robimy w miejscu, gdzie termometr ma kontakt ze śluzówką, czyli w ustach, w pochwie lub w odbycie. Nie pod pachą, nie przy stopie, nie między palcami :D

Zainteresują Cię również:

Ciąża po 40 - jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę

Czy starania o ciążę po 40 roku życia różnią się? Na co zwrócić uwagę i jak zwiększyć swoje szanse? Przeczytaj 5 sprawdzonych sposobów na zwiększenie szans na zajście w ciążę po 40 roku życia. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Suchość pochwy - najczęstsze przyczyny, objawy i leczenie

Suchość pochwy to wstydliwa dolegliwość, która dotyka wielu kobiet. Kiedy się pojawia? Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z odpowiednim nawilżeniem pochwy? Czy suchość pochwy można leczyć? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Płodność i zdrowie w posiłkach - co jeść w okresie przesilenia zimowego?

Wiadomo nie od dziś, że to co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i płodność. Co jednak zrobić, kiedy dostępność świeżych i sezonowych produktów jest ograniczona? Po jakie produkty sięgać zimą, aby dostarczać organizmowi kluczowych składników dla zdrowia i płodności? 

CZYTAJ WIĘCEJ