X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Faza lutealna - czym jest i dlaczego warto ją obserwować?

Co to jest faza lutealna?

Faza lutealna jest to okres rozpoczynający się od pierwszego dnia po owulacji do końca cyklu (czyli dzień przed kolejną miesiączką). W aplikacji OvuFriend po wykryciu owulacji każdego dnia naliczają się tzw. DPO (Dni Po Owulacji), suma tych dni to właśnie długość Twojej fazy lutealnej. Prawidłowa długość fazy lutealnej waha się od 10 do 16 dni, przeciętnie jest to 14 dni. Jej długość jest raczej stała, nie zmienia się z cyklu na cykl. System OvuFriend przeanalizuje Twoje cykle miesiączkowe i wskaże Ci typową długość Twojej fazy lutealnej. Znając długość swojej fazy lutealnej jesteś w stanie dokładnie wyliczyć kiedy po owulacji możesz spodziewać się kolejnej miesiączki, a jeśli starasz się o dziecko, tym samym możesz dowiedzieć się, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? 

Czy faza lutealna w każdym cyklu powinna mieć równą długość?

Długość fazy lutealnej (co to jest faza lutealna?) zazwyczaj jest stała lub waha się zaledwie o jeden, dwa dni. Dotyczy to również cykli nieregularnych, co oznacza że nawet jeśli długość trwania Twojego cyklu zmienia się z cyklu na cykl, czas od owulacji do kolejnej miesiączki zazwyczaj jest stały. Czyli na przykład jeśli średnia długość Twojej fazy lutealnej wynosi 13 dni, to jeśli Twój cykl w maju miał 26 dni to owulacja najprawdopodobniej wystąpiła około 13 dnia cyklu (26-13), podobnie jeśli w czerwcu Twój cykl wydłużył się i wynosił 35 dni, to można przypuszczać że owulacja była około 22 dnia cyklu (35-13). Oczywiście są to jedynie orientacyjne wartości, więc jeśli chcesz mieć pewność, czy owulacja w ogóle miała miejsce i jeśli tak to kiedy, polegaj na bardziej wiarygodnych sposobach, np. na wyznaczaniu owulacji przez  OvuFriend - tutaj możesz pobrać aplikację z GooglePlay lub AppStore. 

Co to jest i co oznacza krótka faza lutealna?

Prawidłowa faza lutealna trwa pomiędzy 10 a 16 dni (Co to jest faza lutealna?). Faza lutealna, która jest krótsza niż 10 dni może stanowić problem podczas starań o dziecko, gdyż może utrudniać pomyślną implantację zarodka w macicy. Jeśli długość Twojej fazy lutealnej przez kilka cykli jest krótsza niż 10 dni, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. 
 
Jeśli prowadzisz obserwacje w kalendarzu dni płodnych OvuFriend, w “Statystykach” w zakładce 4. "Przegląd i Prognoza Cykli", możesz sprawdzić, jaka jest typowa długość Twojej fazy lutealnej, a tym samym, czy ma ona prawidłową długość, czy jest poza normą i wymaga konsultacji z lekarzem. 

Czym jest “zbyt długa faza lutealna”?

Faza lutealna to okres w cyklu miesiączkowym, który zaczyna się po owulacji i trwa do kolejnej miesiączki. Przeciętna długość fazy lutealnej mieści się w przedziale od 10 do 16 dni i zazwyczaj ma ona stałą długość z cyklu na cykl. Za długa faza lutealna to taka, która trwa powyżej 16 dni. Dlaczego faza lutealna się wydłuża? Częstymi przyczynami jest stres, zbyt duży wysiłek fizyczny, restrykcyjna dieta, czy nagła zmiana wagi. Jeśli jednak żadne z tych czynników nie wystąpiły/nie występują, a długość fazy lutealnej jest poza normą, warto skonsultować się z lekarzem i poszukać przyczyny zbyt długiej fazy lutealnej. Zaburzenia w długości fazy lutealnej mogą być przyczyną nieregularnych miesiączek, trudności z zajściem w ciążę, czy występowania poronień na wczesnym etapie.