Starania o dziecko - zapłodnienie i test ciążowy
Chłopiec czy dziewczynka - w jaki sposób czas współżycia może wpłynąć na zapłodnienie i płeć dziecka?
Jak długo może przeżyć komórka jajowa? Ile czasu jest na zapłodnienie?
Zwykle komórka jajowa może przeżyć do około 12- 24 godzin od owulacji - tyle czasu ma właśnie plemnik na dotarcie do komórki jajowej i na zapłodnienie jej.
Zazwyczaj również im starsza kobieta, tym żywotność komórki jajowej jest krótsza i tym samym pozostaje mniej czasu na zapłodnienie. W takiej sytuacji szczególnie warto prowadzić obserwacje w aplikacji OvuFriend, aby nie przegapić dni, w których Twoje szanse na zajście w ciążę są największe.
Jak długo żyje nasienie?
Żywotność plemników zależy od warunków w których przebywają (przyjazne dla spermy czy nie) oraz od jakości (parametrów) spermy. Teoretycznie „zdrowe” plemniki są w stanie przeżyć w śluzie płodnym maksymalnie do 5 dni. Rzadko jednak zdarza się, że nasienie przeżywa aż do 5 dni, zazwyczaj są to 2-3 dni, a nawet krócej przy braku śluzu płodnego lub problemach z jakością bądź ilością nasienia (sprawdź, jak za pomocą diety można poprawić parametry męskiego nasienia).
Czy mogę poznać na swoim wykresie temperatur, że jestem w ciąży?
- aplikacja OvuFriend wyznaczyła w Twoim cyklu miesiączkowym potwierdzony termin owulacji, współżyłaś w czasie Twoich dni płodnych (w momencie, kiedy Detektor Płodności poinformował Cię o dniach płodnych), w okresie okołoowulacyjnym. OvuFriend ocenił Twój czas współżycia jako bardzo dobry - możesz to sprawdzić w Detektorze Oznak Ciąży.
- temperatura utrzymuje się na wysokim poziomie dłużej niż normalna długość Twojej fazy lutealnej. Jeśli Twoja faza lutealna waha się z cyklu na cykl, to wówczas powyżej najdłuższej zaobserwowanej fazy lutealnej (Co to jest faza lutealna?);
- w Twoim cyklu miesiączkowym wystąpił jednodniowy spadek temperatury w okolicy 7-10 dniu po owulacji, który mógł być powiązany z implantacją zarodka w macicy (czytaj więcej: o zagnieżdżeniu zarodka w macicy),
- w Twoim cyklu miesiączkowym wystąpił drugi skok temperatur w okolicy 7-10 dni po owulacji, utrzymujący się na wyższym poziomie. W rezultacie wykres pokazuje trzy poziomy temperatur: jedną niską sprzed owulacji, drugą wyższą po owulacji i kolejną jeszcze wyższą w okolicy 7-10 dni po owulacji.
Kiedy zrobić test ciążowy?
Dla ułatwienia większość lekarzy zaleca odczekać 14 dni po owulacji przed wykonaniem testu ciążowego.
Jeśli natomiast prowadzisz już kalendarz miesiączkowy i znasz typową długość swojej fazy lutealnej (jest to czas liczony od owulacji do wystąpienia kolejnej miesiączki), możesz wykonać test ciążowy po odczekaniu długości swojej fazy lutealnej. Przykładowo, jeśli czas od owulacji do kolejnej miesiączki to u Ciebie zazwyczaj 12 dni, to 13. dnia możesz wykonać test ciążowy.
Zajrzyj również do Detektora Oznak Ciąży, który znajduje się w 3. zakładce w aplikacji "Analiza Płodności i Zdrowia", poinformuje Cię on kiedy przyjdzie czas na testowanie.