X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Starania o dziecko - implantacja zarodka

Co oznacza termin zagnieżdżenie (implantacja) zarodka, kiedy do niego dochodzi i czy może być odczuwalne?

 
Implantacja (zagnieżdżenie) zarodka jest to proces w którym zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy. Do zagnieżdżenia dochodzi zazwyczaj po około 7-10 dni od owulacji. Może to również nastąpić kilka dni wcześniej lub później. Zagnieżdżenie zarodka zazwyczaj zachodzi bardzo spokojnie i jest słabo bądź w ogóle niezauważalne przez większość kobiet. Objawy, które mogą być znakiem zagnieżdżenia to:
  • lekki ból implantacyjny – czasami kobiety w tym czasie odczuwają lekki ból / skurcze w macicy;
  • plamienie implantacyjne –  mała ilość krwi (zazwyczaj bardzo jasnej) widoczna około 7-10 dni po owulacji;
  • jeśli mierzysz temperaturę - drugi skok (wzrost) temperatur po około 7-10 dniach po owulacji;
  • jeśli mierzysz temperaturę - pojedynczy spadek temperatury ciała , który trwa tylko jeden dzień, występujący również po około 7-10 dniach po owulacji.
Pamiętaj jednak, że mimo iż zaobserwowane objawy mogą wydawać się bardzo obiecujące, jedynym potwierdzeniem ciąży jest pozytywny wynik testu ciążowego (Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy).  

Co to jest plamienie implantacyjne?

 
Plamienie implantacyjne jest to lekkie krwawienie lub plamienie, które występuje w wyniku zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Plamienie implantacyjne jest słabe, jasno czerwone bądź brązowe i zazwyczaj występuje około 7-10 dni od owulacji, czyli około tydzień przed termin spodziewanej miesiączki. Jeśli plamienie wystąpi zaledwie kilka dni przed terminem miesiączki, prawdopodobnie jest to początek miesiączki zaczynający się plamieniem,  a nie krwawienie implantacyjne. Plamienie implantacyjne występuje u około 20 – 30% kobiet w ciąży. 
 

Implantacja zarodka - czy mogę zaobserwować oznaki zagnieżdżenia na moim wykresie temperatur?

 
Jeśli mierzysz temperaturę, są znaki, które możesz (ale nie musisz!) zaobserwować na swoim wykresie temperatur mogących oznaczać zagnieżdżenie (implantację) zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Są to:
  • drugi skok (wzrost) temperatur zaobserwowany po około 7-10 dniach po owulacji,
  • pojedynczy spadek temperatury ciała , który trwa tylko jeden dzień, występujący po około 7-10 dniach po owulacji.
Pamiętaj jednak, że są to jedynie dodatkowe wskazówki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo tego, że jesteś w ciąży, ale niestety nie są one wiarygodnymi przesłankami, aby przesądzać o ciąży. Możesz zarówno być w ciąży i ich nie doświadczyć, bądź też zaobserwować u siebie oznaki implantacji i nie być w ciąży. Wiarygodnym sprawdzianem tego, czy jesteś w ciąży jest tylko test ciążowy. Dowiedz się, kiedy najlepiej go wykonać.