Owulacja - w jaki sposób dochodzi do owulacji? Co wówczas dzieje się z moim ciałem?
Na początku cyklu pod wpływem działania hormonu FSH (folitropina) w każdym jajniku zaczyna dojrzewać około 15-20 pęcherzyków Graafa zawierających komórki jajowe. Pęcherzyki produkują hormon estrogen potrzebny do wystąpienia owulacji (jajeczkowania). Owulacja następuje wówczas, gdy największy z pęcherzyków (zazwyczaj tylko jeden, mający wielkość około 18-22 mm) uwalnia komórkę jajową z jednego z dwóch jajników.
Zazwyczaj od początku cyklu do owulacji mijają około 14 dni, ale może to być również od 8 dni do miesiąca lub nawet dłużej. Czas trwania dojrzewania komórki jajowej i przygotowania ciała do owulacji zależy głównie od tego jak szybko Twoje ciało osiągnie odpowiedni poziom estrogenu. Dostatecznie wysoki poziom estrogenu wyzwala hormon LH, który zwykle w ciągu jednego do dwóch dni po osiągnięciu szczytowego poziomu uwalnia komórkę jajową z pęcherzyka (następuje owulacja).
Uwolniona komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez około 12-18 godzin od jajeczkowania. W tym czasie pęknięty, pusty pęcherzyk obumiera i zamienia się w ciałko żółte, które zaczyna wydzielać kolejny hormon - progesteron. Ciałko żółte żyje około 10-16 dni, średnio 12. Tyle też trwa czas od owulacji do kolejnej miesiączki (tzw. faza lutealna). Jeśli faza lutealna trwa mniej niż ok. 10 dni, a para stara się zajść w ciążę może stanowić to problem (czytaj więcej: Co to jest i co oznacza krótka faza lutealna?). Progesteron, który jest uwalniany przez ciałko żółte pełni bardzo ważną funkcję pomagając w zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka (wpływa na jakość endometrium). Progesteron powstrzymuje również pozostałe jajeczka przed uwolnieniem (bardzo rzadko dochodzi do uwolnienia więcej niż jednego jajeczka w trakcie tego samego cyklu, wówczas dzieje się to do maksymalnie 24 godzin od uwolnienia pierwszego). Na skutek działania progesteronu zmieniają się również wskaźniki płodności: temperatura ciała wzrasta (następuje znaczny skok temperatury), śluz szyjkowy wysycha, a szyjka macicy obniża się i twardnieje.