X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Śluz płodny a owulacja i dni płodne - jak prowadzić obserwacje?

Na rynku dostępnych jest wiele pomocy w wyznaczaniu dni płodnych: testy owulacyjne, mikroskopy śliny czy monitory owulacji. Większość z nich działa na podobnej zasadzie – rozpoznaje zmianę hormonów w ciele kobiety i na tej podstawie wskazuje dni płodne. Czy wiesz, że jedno z takich „narzędzi” masz już w sobie? Jest ono niesłychanie łatwe w użyciu, bardzo skuteczne i na dodatek darmowe – jest to twój śluz płodny, który pojawia się w czasie dni płodnych, czyli przed wystąpieniem owulacji. Zanim więc sięgniesz po dodatkowe pomoce, wypróbuj coś, co już masz (dowiedz się, w jaki sposób OvuFriend Ci w tym pomoże?). Śluz szyjkowy jest niesamowitą skarbnicą wiedzy na temat Twojej płodności, ponieważ gdy nadchodzą dni płodne śluz zmienia swoją konsystencje i ilość. Obserwacja śluzu jest łatwa, a skutecznie pomoże Ci wybrać dni, w których Twoje szanse na ciążę są największe!

 

Śluz szyjkowy co to właściwie jest i jak wygląda?

Śluz szyjkowy jest to bezwonna wydzielina, produkowana przez gruczoły w pochwie. Najwięcej śluzu występuje w okolicach szyjki macicy, część śluzu spływa na zewnątrz i osadza się na bieliźnie. Wówczas bardzo łatwo go zaobserwować. Śluz pełni bardzo istotną rolę w procesie zachodzenia w ciążę. Może on umożliwić lub utrudnić zajście w ciążę. A co jeśli nie widzisz u siebie śluzu płodnego

Najbardziej korzystny dla zajścia w ciążę jest śluz płodny, pomaga on nie tylko w transporcie plemników do macicy, ale również dba o idealne dla nich warunki podczas oczekiwania na komórkę jajową. Naturalne środowisko pochwy jest kwaśne i nieprzyjazne dla plemników. Śluz płodny ma właściwości, które sprawiają że plemniki mogą „czekać” na uwolnioną podczas owulacji komórkę jajową nawet 4-5 dni- w jaki sposób dochodzi do owulacji?. Jest to śluz, który jest rozciągliwy, przeźroczysty, wyglądem przypomina kurze białko. Występuje on w dniach bezpośrednio poprzedzających owulację, wtedy warto rozpocząć regularne współżycie i kontynuować aż do zniknięcia śluzu płodnego.

Wpływ na ilość i jakość śluzu w pochwie mają hormony w ciele kobiety, a przede wszystkim estrogen. Im wyższy poziom estrogenu, tym więcej śluzu, który sprzyja zajściu w ciążę.

 

Śluz po miesiączce

Na początku cyklu, tuż po miesiączce estrogen jest na bardzo niskim poziomie, dlatego śluzu jest mało, jest on lepki, a kobieta odczuwa wyraźną suchość w pochwie. Jeśli kobieta sprawdza położenie szyjki macicy to można zauważyć, że szyjka macicy przed okresem znajduje się bardzo nisko- w jaki sposób dokonywać obserwacji szyjki macicy?. Oznacza to okres niepłodności kobiety. 

 

Owulacja - śluz przed owulacją – śluz płodny

W miarę zbliżania się owulacji, poziom estrogenu gwałtownie rośnie i tym samym śluzu robi się coraz więcej. Jego konsystencja staje się bardziej rozciągliwa, przejrzysta, występuje wyraźne uczucie wilgotności w pochwie. Śluz płodny jest przyjazny plemnikom, sprzyja zachodzeniu w ciążę- jakie są naturalne sposoby zwiększania śluzu płodnego?. Owulacja najczęściej występuje w dniu, w którym zaobserwujesz ostatnie oznaki śluzu płodnego. Niekoniecznie jest to dzień, w którym śluzu jest najwięcej. Jednak u różnych kobiet może to trochę inaczej przebiegać.

 

Śluz po owulacji i śluz w ciąży

Po wystąpieniu owulacji śluz szybko wysycha, ponownie jest go niewiele, nie jest już rozciągliwy, może być kremowy lub ponownie lepki. 

Wiele kobiet czekając na test ciążowy zastanawia się, czy śluz w ciąży zmienia się i czy są w stanie rozpoznać na podstawie zmian w śluzie, że doszło do zapłodnienia? Czy śluz wygląda inaczej, czy jest go więcej / mniej w czasie ciąży, jest bardziej kremowy? Wiele kobiet przyznaje, że zauważyła że śluz po zapłodnieniu stał się bardziej kremowy (przypominający balsam do ciała) i było go więcej (jakie inne objawy mogą wskazywać na wczesną ciążę). Nie ma niestety na to jednoznacznych badań, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wynik testu ciążowego.

 

Obserwacja śluzu

Gdy już wiesz jak zmienia się śluz szyjkowy na przestrzeni cyklu, jego obserwacja jest już bardzo łatwa. Podczas obserwacji zwróć uwagę na ilość śluzu i jego wygląd. Zastanów się również, jakie jest Twoje ogólne uczucie w pochwie (nawilżenie / suchość). 

Oto kilka podstawowych zasad obserwacji śluzu:

  1. Obserwację śluzu możesz rozpocząć w każdym dniu cyklu, najlepiej tuż po zakończeniu miesiączki.
  2. Śluz obserwuj codziennie (za wyjątkiem dni, w których występuje miesiączka), co najmniej 3 razy dziennie o różnych porach dnia.
  3. Śluz możesz obserwować zewnętrznie – przecierając papierem lub czystym palcem wejście do pochwy i obserwując, czy znajduje się na nim śluz. Jeśli tak, czy przejawia on cechy śluzu rozciągliwego, czy masz wrażenie poślizgu czy suchości. Sprawdź również czy jesteś w stanie rozciągnąć śluz pomiędzy palcami. Zwróć uwagę na jego ilość i wygląd.
  4. Jeśli nie dostrzegasz śluzu na zewnątrz, sprawdź śluz znajdujący się wewnątrz pochwy. Aby to zrobić, podnieś jedną nogę i oprzyj ją np. o wannę, następnie wsadź czysty palec wskazujący do pochwy, wyjmij go i połącz z kciukiem. W ten sposób łatwo zauważysz czy śluz się rozciąga, jaką ma konsystencję i kolor.
  5. Jeśli w jednym dniu zauważysz kilka różnych rodzajów śluzu, bierz pod uwagę ten najbardziej płodny – w ten sposób nie przegapisz dni płodnych!

Dość łatwo pomylić śluz płodny ze śluzem wynikającym z podniecenia lub ze spermą. Obydwie wydzieliny podobnie jak śluz płodny są rozciągliwe i przejrzyste. Czasem dość łatwo je pomylić. Postaraj się zatem nie sprawdzać śluzu w momentach, gdy czujesz podniecenie. Aby nie pomylić śluzu płodnego ze spermą, dobrze jest po stosunku (około 15-20 minut po) pozbyć się zalegającego nasienia poprzez wyparcie ich na zewnątrz za pomocną mięśni kegla (mięśni dna macicy) w przeciwnym razie sperma może wypływać z pochwy jeszcze około 1-2 dni po współżyciu i zakłamywać obserwację śluzu.

 

Dni płodne - planowanie współżycia

Obserwacja śluzu nie odpowie Ci na pytanie, kiedy dokładnie doszło do owulacji, aby to wiedzieć należy codziennie mierzyć temperaturę ciała, ale z pewnością naprowadzi Cię na informację kiedy stajesz się płodna, czyli kiedy najlepiej podjąć współżycie, aby maksymalizować swoje szanse na ciążę.

 Rodzaj śluzu             

 Status Płodności

 Suchy

 >> Prawdopodobnie niepłodny

 Lepki

 >> Prawdopodobnie niepłodny

 Kremowy

 >> Możliwy płodny

 Wodnisty

 >> Płodny

 Rozciągliwy

 >> Najbardziej płodny

Lekarze radzą, aby pary, które starają się o dziecko, kochały się co drugi dzień przez cały cykl, a po zauważeniu oznak śluzu płodnego robiły to codziennie i kontynuowały aż do momentu, gdy śluzu ponownie zrobi się mało i stanie się lepki (aż do wystąpienia owulacji).

OvuFriend posiada unikalny, nowoczesny mechanizm, który zinterpretuje Twój śluz za Ciebie oraz podpowie Ci kiedy dokładnie rozpocząć współżycie, aby zwiększać swoje szanse na ciążę. Ponadto, aby wyznaczyć Twoje dni płodne weźmie pod uwagę wszystkie inne informacje, które wprowdzisz do Kalendarza takie jak długość i regularność Twoich cykli czy objawy, które odczuwasz w czasie cyklu. Czytaj więcej jak działa Kalendarz Owulacji OvuFriend

Oceń ten artykuł:
(46)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend, konsultacja medyczna dr hab. med. Iwona Szymusik - specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

Zainteresują Cię również:

Warto walczyć o swoje marzenia, czyli historie starań o dziecko zakończone happy endem

O tym jak trudna i wyboista potrafi być droga do macierzyństwa, wiedzą doskonale pary, które od lat bezskutecznie starają się o dziecko. Niekończące się badania, intensywne szukanie przyczyny niepowodzeń, poddawanie się procedurom, ciągła walka, momentami bezsilność, ale też niegasnąca nadzieja... Dzisiaj swoją historią podzieliły się z nami dwie pary, których droga do wymarzonego macierzyństwa nie była łatwa. Karolina i Łukasz oraz Asia i Paweł opowiadają swoje poruszające historie zakończone happy endem! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Ciąża pozamaciczna - czym jest i jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) zdarza się raz na 90-100 przypadków ciąży. Jest to ciąża, która zamiast w macicy rozwija się poza nią. Objawy ciąży pozamacicznej nie są jednoznaczne. Trudno ją czasem rozpoznać, bo na początku objawy są podobne do ciąży o prawidłowym przebiegu. Na późniejszym etapie pojawia się ból podbrzusza, krwawienie oraz brak prawidłowego przyrostu hormonu hCG. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Ranking TOP produktów zwiększających szanse na zajście w ciążę

Wybrane produkty, które mogą zwiększyć szanse na zajście w ciążę, skrócić starania o dziecko i szybciej przybliżyć Cię do wymarzonego celu. 

CZYTAJ WIĘCEJ