Artykuły / Pierwsze objawy ciąży - po czym poznać, że możesz być w ciąży

Pierwsze objawy ciąży - po czym poznać, że możesz być w ciąży

Pierwsze objawy ciąży spędzają sen z powiek co drugiej kobiecie starającej się o ciążę. Nie zmienia tego nawet fakt, że prawdopodobnie każda starająca się o dziecko kobieta wie, że jedynym obiektywnym dowodem na to, że jest w upragnionej ciąży, jest pozytywny wynik testu ciążowego. Żaden inny subiektywny symptom nie jest w stanie jednoznacznie wskazać na ciążę. Pomimo to, starając się o dziecko, często nie potrafimy przestać interpretować każdego, nawet najmniejszego ukłucia w jajniku i nie traktować go jako potencjalnego objawu ciąży. Jakie są objawy ciążę i które z objawów mogą robić nam nadzieję, a które raczej nie i z czym możemy je pomylić? 

Objawy ciąży - po czym poznać, że jesteś w ciąży?

Zapłodnienie a pierwsze objawy ciąży

Zanim jednak kolejny raz przeczytasz listę objawów mogących świadczyć o ciąży warto zrozumieć co tak naprawdę dzieje się po zapłodnieniu w ciele kobiety.  

Aby doszło do zapłodnienia potrzebnych jest dwóch bohaterów: uwolniona w czasie owulacji komórka jajowa oraz tylko jeden spośród milionów ścigających się plemników. Zapłodnienie może nastąpić maksymalnie do około 24 godzin po owulacji, ponieważ tylko tyle przeciętnie jest w stanie przeżyć komórka jajowa. Po wniknięciu plemnika w komórkę jajową (połączenie to może trwać pomiędzy 10 a 30 godzin) rozpoczyna się podział zapłodnionej komórki i jej wędrówka jajowodami do macicy. Podróż ta może trwać od około 3 do 4 dni. Pomimo, że komórka jajowa spotkała się już z plemnikiem i doszło już do zapłodnienia, na tym etapie nie jesteś jeszcze w stanie odczuwać kompletnie żadnych objawów.  

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu 

Najwcześnie objawy ciąży mogą pojawić się dopiero w czasie zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, czyli średnio pomiędzy 6 a 12 dniem po owulacji. W pierwszym tygodniu niewielka ilość kobiet jest w stanie wyczuć delikatne skurcze podobne do tych miesiączkowych. W niektórych przypadkach w tym okresie może również wystąpić jasnoczerwone plamienie.

Dość obiecującym symptomem wczesnej ciąży może być wzrost temperatury ciała po około 7 – 10 dniach po owulacji. Jednak aby dostrzec ten objaw ciąży musisz mierzyć temperaturę ciała od początku cyklu (czytaj więcej Dlaczego warto mierzyć temperaturę podczas starań o ciążę?). W normalnym owulacyjnym wykresie widoczne są dwie fazy temperatur: faza temperatur niższych i faza temperatur wyższych występująca wskutek działania progesteronu po owulacji.  Jeśli kobieta zajdzie w ciążę, czasami na wykresie można dostrzec trzecią fazę wyższych temperatur. Jest ona związana z dodatkowym wzrostem progesteronu pojawiającym się w ciele kobiety w ciąży, na skutek działania hormonu HCG. Wykres na którym można zaobserwować trzy poziomy temperatury nazywa się wykresem trójfazowym i jest dość obiecującym znakiem zwiastującym ciążę.

Od czasu zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy organizm zaczyna wydzielać hormon HCG (gonadotropina kosmówkowa). Hormon HCG przyrasta niezwykle szybko, podwaja on swoją wartość średnio co 48 godzin! (sprawdź swoje przyrosty HCG w Kalkulatorze HCG) To właśnie działanie hormonu HCG powoduje wzrost progesteronu i estrogenu - hormonów odpowiedzialnych za większość wczesnych objawów ciąży.

Pierwsze objawy ciąży - drugi tydzień po zapłodnieniu

Większość subiektywnych objawów ciążowych pojawia się właśnie w terminie spodziewanej miesiączki, kiedy to wartości hormonów ciążowych (HCG, progesteronu i estrogenu) osiągną już podwyższony poziom. Jednak jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki, a kilka dni po implantacji, Twoje ciało może przesyłać Ci sygnały, że coś nadzwyczajnego właśnie się rozpoczęło. Stopień odczuwania pierwszych objawów ciążowych zależy między innymi od tego, kiedy doszło do zagnieżdżenia, czyli od jakiego momentu zaczęły wydzielać się hormony ciążowe, w jakim tempie przyrastają oraz jak wrażliwa na odczuwanie „skutków ubocznych” ich podwyższonego stanu jest kobieta.

Najwcześnie objawy ciąży mogące świadczyć o ciąży to wrażliwe na dotyk, czasami nawet bolące piersi. Uczucie wrażliwości piersi może być podobne do tego, które odczuwa wiele kobiet przed zbliżającą się miesiączką, jednak dużo bardziej wyraźne. Odpowiedzialne za to są hormony progesteron i estrogen, które obecne są w organizmie również jeśli nie jesteś w ciąży. Jednak zmiany hormonów zachodzące w Twoim ciele we wczesnej ciąży są duże większe niż w czasie normalnego cyklu.

Kolejnym, pierwszym objawem ciąży wynikającym z podwyższonego poziomu progesteronu we krwi, jest ogólne zmęczenie i senność. Objawy te mogą również normalnie występować po owulacji, ponieważ zawsze po owulacji zwiększa się poziom progesteronu. Jednakże w normalnym cyklu poziom progesteronu jest podwyższony przez około 7 dni, po czym powoli zaczyna spadać. Jeśli jesteś w ciąży poziom progesteronu, zamiast powoli maleć, dość szybko wzrasta, a objawy zmęczenia i senność zamiast zmniejszać, nasilają się.

Typowy objaw ciążowy, czyli mdłości, w przypadku większości kobiet daje o sobie znać dopiero średnio około 4 tygodnie po owulacji. Odpowiedzialny za to jest hormon HCG występujący w tym okresie w bardzo wysokim stężeniu.

W wyniku zmian hormonalnych oraz spowolnienia funkcjonowania systemu trawiennego wiele kobiet na samym początku ciąży odczuwa wzdęcia. Jednakże podobnie jak wiele innych objawów ciążowych, wzdęcia na skutek podwyższonego poziomu progesteronu w drugiej części cyklu mogą występować również przy napięciu przedmiesiączkowym. Czy jesteś w stanie zatem rozróżnić wzdęcie ciążowe od tego występującego normlanie pod koniec cyklu? Prawda jest taka, że raczej nie, aczkolwiek wzdęcie ciążowe będzie zazwyczaj bardziej wyraziste i będzie ono wyraźniej dawało o sobie znać.

Nieco powiązanym z wcześniejszym objawem są zaparcia, na które cierpi dość dużo kobiet w pierwszych tygodniach ciąży. Tutaj również winowajcą jest zwiększony poziom progesteronu.

Ból głowy może być jednym z pierwszych objawów przepowiadających ciążę. Jest on związany ze zmianami hormonalnymi oraz zwiększoną ilością krwi w organizmie kobiety ciężarnej.  Objaw ten nie dotyczy wszystkich kobiet, ale dla niektórych może to być właśnie jeden z pierwszych symptomów ciąży. Nierzadko również w okresie ciąży pojawiają się bóle migrenowe.

Zmiana nastrojów i płaczliwość może wskazywać na to, że w Twoim organizmie rozpoczęła się burza hormonów i być może nowe życie rozpoczęło swój bieg. Oczywiście zmiany nastrojów, podenerwowanie i nadwrażliwe reakcje występują również u części kobiet przed miesiączką, ale jeśli normalnie ich nie dostrzegasz, a w tym cyklu czujesz, że co chwila zbiera Ci się na płacz, może to być dobry znak.

Problem częstego oddawania moczu dotyczy wielu ciężarnych kobiet. Część z oczekujących mam nie odczuwa potrzeby częstszego siusiania aż do ostatnich miesięcy ciąży, a u niektórych staje się problemem prawie natychmiast po zapłodnieniu. Ma to związek ze wzrostem ilości krwi w organizmie ciężarnej kobiety, a co za tym idzie ze wzmożoną pracą nerek.

Wiele ludzi kojarzy kobiety w ciąży z różnymi zachciankami kulinarnymi. Jest to jednak objaw charakterystyczny dla późniejszych tygodni ciąży. Jeśli zatem odczuwasz niepohamowany apetyt na pierogi ze szpinakiem raczej nie interpretuj tego jako wczesny zwiastun ciąży. Jednakże czymś, co może wzbudzić Twoje podejrzenia, będzie nagła poprawa węchu, np. jeśli potrafisz nagle wyczuć nieprzyjemny zapach dobiegający z drugiego końca domu, który nigdy wcześniej Ci nie przeszkadzał. Nie jest do końca zbadane czym spowodowane jest wyostrzenie zmysłu węchu (może to mieć związek z podwyższonym poziomem estrogenu) u kobiet w ciąży, ale wiele przyszłych mam przyznaje, że jednym z pierwszych objawów ciąży był u nich wyczulony węch i to często na konkretne zapachy.

Jeśli od czasu owulacji minęło więcej niż 18 dni, miesiączka jeszcze się nie pojawiła, a Twoja temperatura ciała w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży. Na odpowiedź nie musisz jednak czekać aż tak długo.  Niemalże 100% zapewnieniem tego, że w Twoim ciele rozpoczęło się nowe życie, jest pozytywny wynik testu ciążowego! Nowoczesne, bardzo czułe testy ciążowe są w stanie wykryć ciążę już po kilku dniach od implantacji. Jeszcze wcześniej ciążę wykryje badanie krwi na obecność hormonu HCG - już dwa dni po zagnieżdżeniu się zarodka. Najlepiej jednak poczekać z wykonaniem testu ciążowego do terminu spodziewanej miesiączki, wówczas nie będziesz musiała się zastanawiać czy nie za wcześnie sięgnęłaś po test i czy otrzymany wynik jest wiarygodny. 

Jeśli jesteś w ciąży, już w kilka dni po upływie przewidywanego terminu miesiączki oznaki ciąży staną się bardziej wyraźne i za sprawą szalejących w Twoim ciele hormonów zapewne ciężko będzie Ci ich nie zauważyć. Poziom hormonów ciążowych rośnie wraz z rozwojem ciąży i osiąga wartość szczytową pomiędzy 8 a 10 tygodniem ciąży, wówczas objawy ciąży są najintensywniejsze i najbardziej odczuwalne.

Pamiętaj, że jeśli zażywasz jakiekolwiek leki (przede wszystkim progesteron i estrogen) objawy, które normalnie mogłyby świadczyć o ciąży, u Ciebie mogą być spowodowane zażywaną, dodatkową dawką hormonów. Biorąc jakiekolwiek leki postaraj się zatem nie interpretować sygnałów wysyłanych przez swoje ciało, ponieważ nie jesteś w stanie przewidzieć, które objawy są spowodowane lekami, a które faktycznie mogą zwiastować ciążę. Niektóre leki mogą również zakłamywać wynik domowego testu ciążowego, dlatego w takiej sytuacji najlepszym sprawdzianem na to czy jesteś w ciąży, jest wykonanie laboratoryjnego badania krwi i powtórzenie go 48 godzin później, aby upewnić się że wykryty poziom hormonu HCG przyrasta prawidłowo.

Jesteś w ciąży? Wypróbuj Inteligentny Kalendarz Ciąży BellyBestFriend.pl 

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
oliwka 29 marca 2016, 23:13

moje pierwsze objawy to faktycznie wrażliwe piersi, ale nie skojarzyłam tego z ciążą, bo w sumie zawsze przed okresem miałam. Ale u mnie taki charakterystyczny objaw to częste oddawanie moczu - tego nie miałam nigdy wczesniej

Poznaj swoje dni płodne!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Owulacji:

* oznacza obowiązkowe pola
Zainteresują Cię również:

Kwas foliowy - wpływ na płodność i rozwój płodu

Kwas foliowy to witamina z grupy B, o której żadna starająca się o ciążę kobieta, nie powinna zapominać! Kwas foliowy ma ogromny wpływ na rozwój płodu, prawidłowy przebieg ciąży, ale i również płodność kobiety! Dodatkowo przeczytaj dlaczego suplementacja kwasu foliowego zalecana jest czasem również dla mężczyzn.    czytaj dalej

Ciąża pozamaciczna - utracone szczęście

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) zdarza się raz na 90-100 przypadków ciąży. Jest to ciąża, która zamiast w macicy rozwija się poza nią. Objawy ciąży pozamacicznej nie są jednoznaczne. Trudno ją czasem rozpoznać, bo na początku objawy są podobne do ciąży o prawidłowym przebiegu. Na późniejszym etapie pojawia się ból podbrzusza, krwawienie oraz brak prawidłowego przyrostu hormonu hCG.  czytaj dalej

Owulacja – klucz do zajścia w ciążę

Większość kobiet wie, że owulacja to czas, w którym możliwe jest zajście w ciążę. Ale kiedy dokładnie ona występuje, jak ją rozpoznać lub co może na nią wpływać nie dla wszystkich jest oczywiste. Kilka faktów na ten temat oraz parę prostych instrukcji jak obserwować swoje ciało pomoże Ci wielokrotnie zwiększyć szanse zajścia w ciążę. czytaj dalej

„Nie mogę zajść w ciążę!” – najczęstsze problemy z płodnością u kobiet

Czy zastanawiałaś się kiedy powinnaś zacząć martwić się, jeśli pomimo waszych starań nie możesz zajść w ciążę? Czy lepiej cierpliwie czekać, czy może gdy nadejdą pierwsze obawy, od razu skonsultować się z lekarzem? Przeczytaj jakie są niepokojące objawy, których nie powinnaś ignorować i jakie są potencjalne rozwiązania zwiększające szanse na zajście w ciążę. czytaj dalej

Co utrudnia zajście w ciążę? - 7 rzeczy, które mogą wydłużyć starania o dziecko

Na pierwszy rzut oka poczęcie dziecka wydaje się proste – wystarczy kochać się i potem tylko czekać na brak miesiączki. Dla potwierdzenia zrobić test ciążowy i załatwione! W rzeczywistości często wygląda to nieco inaczej. Dla wielu par podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny i pojawienie się pozytywnego testu ciążowego nie następuje w tym samym miesiącu, kwartale bądź roku. Dlaczego? Przeczytaj, co może utrudniać zajście w ciążę!   czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do OvuFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK