X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Przygotowanie do porodu - o czym warto pamiętać?

Poród jest wyjątkowym przeżyciem dla każdej kobiety. Niezależnie od tego, czy na myśl o porodzie czujesz lęk i niepewność, czy przyjemne podekscytowanie - możesz przygotować się do tego niezwykłego wydarzenia! Co zrobić, aby ostatnie chwile przed porodem wykorzystać produktywnie? Czy możesz mieć wpływ na przebieg porodu? I przede wszystkim, czy poprzez wcześniejsze przygotowania możesz sprawić, że poród przebiegnie szybciej i sprawniej?

 
Odpowiedź brzmi: tak!  Do porodu można i warto się przygotować, wskazane jest nawet zrobienie jego planu. Coraz więcej kobiet ciężarnych decyduje się na wcześniejsze przygotowanie planu porodu. Musisz jednak pamiętać, że nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć, dlatego zostaw sobie margines elastyczności. Twoim marzeniem jest poród naturalny? Postaraj się zrobić wszystko, aby jak najlepiej przygotować się do porodu siłami natury. Nie wykluczaj jednak opcji urodzenia dziecka przez cesarskie cięcie (w trakcie porodu może pojawić się taka konieczność ze względu na wskazania medyczne). Takie elastyczne podejście to świetny sposób na przygotowanie nie tylko ciała, ale i umysłu do porodu. Założenie, że wszystko może się zdarzyć jest bardzo zdrowe i paradoksalnie może zwiększać Twoje poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją. Na czym konkretnie polega elastyczne podejście do porodu? Na tym, że planujesz i maksymalizujesz szanse na zrealizowanie planu porodu, ale jednocześnie dopuszczasz i akceptujesz myśl, że w trakcie coś może pójść inaczej i odbiegać od Twoich wstępnych założeń. Jeśli odpowiednio wcześniej pomyślisz o przygotowaniach, Twoja świadomość będzie większa, a Ty poczujesz się spokojniej z myślą, że zrobiłaś wszystko, aby jak najlepiej przygotować się do porodu. 
 

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej! 

 
Odpowiednia aktywność fizyczna jest w stanie przygotować Twoje ciało do porodu. Sprawne ciało i dobra kondycja mogą sprawić, że poród będzie lżejszy, przebiegnie szybciej, a po wszystkim łatwiej Ci będzie wrócić do formy. Aktywność fizyczna może być doskonałym antidotum na wiele ciążowych dolegliwości np. na bóle pleców, zaparcia, wzdęcia, czy inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Umiarkowane ćwiczenia w czasie ciąży mogą być pomocne w utrzymaniu prawidłowego przyrostu wagi w ciąży, co jest bardzo istotne dla Twojego zdrowia oraz rozwoju i zdrowia Twojego dziecka. 
Jakie aktywności będą odpowiednie dla Ciebie? Świetnie sprawdzi się joga, pływanie, długie spacery, czy specjalne zajęcia fitness przeznaczone dla ciężarnych (np. zdrowy kręgosłup). Ponadto nie zapominaj o ćwiczeniach mięśni dna macicy tzw. mięśni Kegla. Wzmacnianie mięśni Kegla sprawia, że są one bardziej ukrwione i elastyczne, co może zapobiegać późniejszym przykrym dolegliwościom związanym np. z nietrzymaniem moczu. 
 
 

Sprawdź pozycje porodowe! 

 
Wypróbuj wcześniej pozycje porodowe i sprawdź, w której czujesz się najlepiej i przede wszystkim, w której jest Ci najwygodniej. Wg prawa kobieta może samodzielnie w trakcie porodu decydować o pozycji, w której urodzi dziecko. Z badań wynika, że najwięcej kobiet w dalszym ciągu rodzi w pozycji leżącej, czyli najmniej fizjologicznej pozycji porodowej. Wynika to najczęściej z faktu, że lekarze chcą monitorować wszystkie parametry, poprzez podłączanie do KTG. A jak wiadomo podłączanie do KTG, często uniemożliwia ruch... Dlatego warto wcześniej sprawdzić inne pozycje porodowe i porozmawiać na ten temat z lekarzem lub położną. Wypróbuj siedzenie na piłce, krześle, czy zwykłe kucanie. Możesz również klęczeć, bądź leżeć na boku z uniesioną nogą.
 

Nie zapominaj o masażu krocza! 


Masaż krocza to bardzo ważny punkt w trakcie przygotowań do porodu. Może znacznie zmniejszyć ryzyko pęknięcia, rozerwania, czy nacięcia krocza w ostatniej fazie akcji porodowej. Masaż sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i rozciągliwa. Wykonywanie masażu warto rozpocząć już po 34. tygodniu ciąży, najlepiej po kąpieli, gdy skóra jest miękka, rozpulchniona i zrelaksowana. Na czym dokładnie polega masaż? Jak wykonać go poprawnie? Włóż obydwa kciuki (nawilżone olejkiem) do pochwy na głębokość około 2-3 cm, delikatnie naciśnij w dół i lekko na boki dolną ściankę pochwy (tą pomiędzy odbytem a wejście do pochwy). Przytrzymaj około 2 minuty, tak aby czuć ciśnienie, rozciąganie tych okolic. Oddychaj wolno i głęboko, jednocześnie postaraj się zrelaksować mięśnie. Następnie rozpocznij delikatne, powolne masowanie dolnej ścianki pochwy w tą i z powrotem, na kształt litery U (od godz. 3 do 9 i z powrotem) przez około 3 minuty. Masaż krocza w ostatnich tygodniach ciąży warto robić codziennie przez około 10 minut.
 

Odpowiednio wcześniej wybierz szpital! 

 
Decyzję dotyczącą szpitala, w którym chciałabyś urodzić swoje dziecko warto podjąć odpowiednio wcześniej. Może to zwiększyć Twoje poczucie bezpieczeństwa - dokładnie będziesz wiedziała, gdzie udać się, gdy rozpocznie się akcja porodowa. Jeśli do wyboru masz kilka placówek w okolicy, warto udać się do każdej z nich i zapoznać się z panującymi zasadami. Zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy - dowiedz się, na jakim poziomie jest opieka neonatologiczna (dla noworodków) w szpitalu, jakimi udogodnieniami dla rodzących dysponuje szpital oraz za co ewentualnie będziesz musiała dodatkowo zapłacić. Warto pomyśleć o bardzo praktycznej rzeczy, jaką jest wybór najkrótszej drogi do szpitala. Ponadto w ostatnich tygodniach ciąży, pilnujecie, aby auto było zawsze zatankowane (jeśli oczywiście planujecie dotrzeć do szpitala samochodem). Jeśli decydujecie się na inny środek transportu np. taxi, zawsze miej przy sobie numer telefonu. Tutaj możesz przeczytać więcej, na co zwrócić uwagę podczas wyboru szpitala.
 

Przygotuj torbę na porodówkę!

 
Oczywiście możesz u siebie zaobserwować objawy zbliżającego się porodu - jednak tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy rozpocznie się właściwa akcja porodowa. Dlatego warto odpowiednio wcześniej przygotować torbę z rzeczami, które chciałbyś zabrać ze sobą do szpitala. 

Zwiększaj świadomość i wiedzę przez całą ciążę! 

 
Zdrowe i świadome przeżywanie ciąży, zdobywanie wiedzy i czerpanie doświadczeń od innych kobiet jest bardzo ważną składową właściwego przygotowania się do porodu. Wiedza na temat tego, co może Cię czekać, odpowiednie przygotowanie i oswojenie się z sytuacją, sprawia, że Twoje poczucie kontroli jest dużo większe. Sposobów jest wiele- możesz porozmawiać z lekarzem prowadzącym lub położną w szpitalu- personel powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości. Możesz porozmawiać z zaufaną osobą, która poród ma za sobą: mamą, siostrą, czy przyjaciółką. Pamiętaj, że każdy poród jest inny i w dużym stopniu zależy od indywidualnych predyspozycji, jednak warto posłuchać o doświadczeniach innych i porozmawiać o swoich rozterkach. Ważna rada: staraj się wybierać do rozmów osoby o pozytywnym nastawieniu, takie które przekażą Ci konkretne, merytoryczne wskazówki, czy podpowiedzi. Nie chodzi przecież o to, aby zwiększać Twoje poczucie lęku- chodzi o poszerzanie wiedzy i świadomości!  
 
Dobrym pomysłem jest korzystanie z trybu ciążowego w aplikacji OvuFriend (pobierz bezpłatnie z GooglePlay lub AppStore). Aplikacja pozwala na większą kontrolę zdrowia, monitorowanie objawów, a także wyłapywanie ewentualnych nieprawidłowości, które następnie szybko można skonsultować z lekarzem prowadzącym.

 

Oceń ten artykuł:
(1)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend

Zainteresują Cię również:

Problemy z płodnością, brak owulacji? 3 przepisy na koktajle wspierające owulację.

Sprawdź jak pyszne i łatwe do zrobienia koktajle, mogą wesprzeć Twoje starania o ciążę. Działaj kompleksowo i wspieraj swoje starania w naturalny sposób. Poznaj 3 propozycje przepisów na pyszne koktajle propłodnościowe. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Obrotowy fotelik tyłem - bezpieczeństwo i funkcjonalność

Fotelik obrotowy to wygoda i bezpieczeństwo w jednym – dzięki funkcji obracania ułatwia wkładanie i wyjmowanie dziecka z samochodu, a także pozwala na łatwe ustawienie tyłem do kierunku jazdy, co jest najbezpieczniejszą pozycją dla najmłodszych pasażerów. Jakie ma jeszcze korzyści?

CZYTAJ WIĘCEJ

Super produkty na okres ciąży, czyli 9 produktów szczególnie polecanych dla kobiet w ciąży

Zapoznaj się z produktami, które są wyjątkowo cenne dla rozwijającego się maleństwa i Twojego nadwyrężonego ciążą organizmu. Postaraj się, aby takie produkty jak kasze, żurawina i migdały w okresie ciąży na stałe zagościły w Twoim menu.

CZYTAJ WIĘCEJ