X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Gdzie rodzić - wybór szpitala do porodu

Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, wiele kobiet zastanawia się gdzie rodzić. Miejsce porodu nie jest wyznaczone z góry, każda kobieta (jeśli oczywiście w okolicy jest kilka szpitali) może wybrać sobie w miarę możliwości szpital, w którym chciałaby urodzić. Warto zatem poświęcić kilka chwil na wybór szpitala, w którym chciałabyś urodzić.
 

Zacznij od tego jak chciałabyś, aby wyglądał Twój poród. Pomimo, że porodu nie da się do końca zaplanować (nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z naszymi planami), zastanów się, na czym szczególnie Ci zależy, kto chciałabyś aby był przy porodzie lub czego chciałabyś uniknąć. Ułatwi Ci to wybór miejsca, w którym chciałabyś rodzić, ponieważ w każdym szpitalu panują troszkę inne zasady i na różne rzeczy stawiany jest nacisk.

Przede wszystkim zbierz wiarygodne opinie na temat szpitali w Twojej okolicy. Popytaj znajome, które tam rodziły. Zerknij na opinie i komentarze w Internecie – pamiętaj jednak, że nie wszystko co przeczytasz w Internecie jest zgodne z prawdą.

Gdy już wybierzesz szpital, który spełnia Twoje oczekiwania, postaraj się umówić z kimś kompetentnym na obejrzenie danej placówki (często jest taka możliwość w szkole rodzenia, która współpracuje z danym szpitalem). Być może będziesz mogła nawet obejrzeć salę porodową.
 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zebrać następujące informacje na temat szpitala:

 • ogólne zasady obowiązujące w danym szpitalu podczas porodu i po nim - wysłuchaj uważnie tego, co ma do powiedzenia położna lub inna osoba oprowadzająca po szpitalu,
 • wymagane dokumenty, aktualne badania do przyjęcia do szpitala,
 • możliwe rodzaje porodu w danej placówce np. poród w wannie, na piłce,
 • za jakie konkretnie udogodnienia podczas porodu i po trzeba zapłacić,
 • dostępność anestezjologa w szpitalu 24/7,
 • co powinnaś/możesz/nie możesz wziąć ze sobą do szpitala,
 • na jaką opiekę możesz liczyć po narodzinach dziecka, czy w szpitalu jest doradca laktacyjny (osoba, która wesprze Cię w karmieniu piersią),
 • poziom opieki neonatologicznej w szpitalu (jeśli jesteś w ciąży zagrożonej lub zwiększonego ryzyka, dowiedz się czy jest oddział intensywnej terapii noworodków),
 • iloma na raz rodzącymi kobietami zajmuje się jedna położna,
 • czy po porodzie Twój partner może zostać z Tobą w pokoju? Jakie są zasady przebywania na oddziale Twojej drugiej połowy (w niektórych szpitalach za dodatkową opłatą są dostępne pokoje rodzinne, w których osoba towarzysząca może zostać z Tobą przesz cały pobyt),
 • czy po porodzie dziecko będzie z Tobą w pokoju przez cały czas,
 • jeśli masz zaplanowany poród przez cesarskie cięcie dopytaj, jakie są zasady podczas i po operacji, przykładowo czy partner może być przy narodzinach lub kiedy po porodzie dostaniesz dziecko i kiedy (jeśli planujesz) będziesz mogła rozpocząć karmienie piersią. Wielu specjalistów od laktacji twierdzi, że dobrze jest spróbować przystawić dziecko do piersi do dwóch godzin po porodzie, ponieważ po tym czasie zazwyczaj dziecko zasypia na dłuższy czas i kolejna szansa na rozpoczęcie budowania więzi i karmienia może być dopiero po kilku godzinach.

Jeśli nie będziesz w stanie uzyskać powyższych informacji bezpośrednio od pracowników szpitala, spróbuj porozmawiać o tym z osobami, które rodziły w danym szpitalu lub lekarzem przyjmującym tam porody.


Autor: dr hab. med. Iwona Szymusik specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

 
Oceń ten artykuł:
(0)

Zainteresują Cię również:

Przygotowanie do porodu - o czym warto pamiętać?

Poród to wyjątkowe przeżycie dla każdej kobiety. Czy można się jakoś do niego przygotować? O czym warto pamiętać, kiedy termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Kliknij i przeczytaj nasze sprawdzone sposoby! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Inseminacja (IUI) koszt i wskazania. Jaka jest skuteczność inseminacji?

Inseminacja domaciczna jest zabiegiem mającym na celu, ułatwienie zapłodnienia, poprzez skrócenie drogi, jaką mają do pokonania plemniki do komórki jajowej. Czy warto ją wykonać, jaki jest koszt i przy jakich schorzeniach odnotowuje się najlepsze rezultaty? Przeczytaj również jakie badania należy wykonać przed inseminacją i jak się do niej przygotować. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Owulacja – kiedy owulacja zwiększy szanse na zajście w ciążę

Kiedy owulacja? Większość kobiet wie, że owulacja to czas, w którym możliwe jest zajście w ciążę. Ale kiedy dokładnie ona występuje, jakie są objawy owulacji, jak ją rozpoznać lub co może na nią wpływać nie dla wszystkich jest oczywiste. Kilka faktów na ten temat oraz parę prostych instrukcji jak obserwować swoje ciało pomoże Ci wielokrotnie zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

CZYTAJ WIĘCEJ