Histeroskopia jest uznawana za jedną z najdokładniejszych metod w diagnostyce chorób macicy, ale także diagnostyce i leczeniu niepłodności. Czym właściwie jest histeroskopia? Na czym polega ta metoda i jakie są najczęstsze wskazania do histeroskopii?
Histeroskopia jako metoda diagnostyczna
Histeroskopia to metoda diagnostyczna, która polega na oglądaniu macicy, błony śluzowej, a także ujść macicznych jajowodów w bardzo dużym powiększeniu. Zabieg jest wykonywany specjalistycznym narzędziem - histeroskopem. Jest to długi i bardzo cienki element, który wprowadza się przez pochwę i kanał szyjki macicy do jamy macicy. Histeroskop dodatkowo jest wyposażony w specjalny przyrząd do pobierania fragmentów tkanek przekazywanych w następnym etapie do badań histopatologicznych. Na jego podstawie lekarz może podjąć decyzję o ewentualnym leczeniu. Rękojeść histeroskopu wyposażona jest również w specjalne pokrętła, za pomocą których lekarz może regulować natężenie dopływającego do macicy światła. Cały zabieg przeprowadza się pod kontrolą kamerki, która jest zamontowana na końcówce histeroskopu. Tym samym obraz wnętrza macicy jest wyświetlany na ekranie, dzięki czemu lekarz może bardzo dokładnie ocenić jej stan.
Histeroskopia - wskazania do zabiegu
Najczęstsze wskazania do zabiegu histeroskopii to:
-
występowanie nieprawidłowych plamień i krwawień z dróg rodnych np. zbyt długie i zbyt obfite miesiączki, krwawienia śródcykliczne, krwawienia u kobiet po menopauzie,
-
diagnostyka endometriozy,
-
diagnostyka stanów przednowotworowych,
-
diagnostyka nowotworów błony śluzowej macicy,
-
podejrzenie przerwania ciągłości ścian macicy.
Histeroskopia wykrywa polipy macicy, polipy endometrialne oraz mięśniaki podśluzówkowe z dokładnością na poziomie 92 i 82%. W przypadku wykrywania nowotworu endometrium (rak trzonu macicy), czułość badania waha się w granicach 80%. Jest to również metoda, która pozwala na usuwanie ciał obcych z wnętrza macicy, w tym nieprawidłowo założonych wkładek wewnątrzmacicznych.
Histeroskopia - kiedy wykonać zabieg?
Histeroskopię wykonuje się tuż po zakończeniu miesiączki, przed owulacją. Wówczas błona śluzowa macicy jest jeszcze wystarczająco cienka. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut, jest wykonywany na czczo. Wykonuje się go w krótkim znieczuleniu ogólnym (podawanym dożylnie), dlatego jest zupełnie bezbolesny. Podczas zabiegu pacjentka jest w pozycji ginekologicznej. Zanim lekarz przystąpi do oceny jamy macicy, wypełnia ją solą fizjologiczną, aby poszczególne struktury były lepiej widoczne (w niektórych ośrodkach do rozprężenia jamy macicy stosuje się też dwutlenek węgla).
Ze względu na to, że podczas zabiegu histeroskopii jest stosowane znieczulenie ogólne, po zabiegu nie powinno się prowadzić samochodu, kobieta powinna ograniczyć aktywność fizyczną oraz zrezygnować z podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Czym się różni histeroskopia diagnostyczna od histeroskopii zabiegowej?
Nierzadko histeroskopia diagnostyczna łączy się z histeroskopią zabiegową. Wówczas wykryta nieprawidłowość jest od razu usuwana (histeroskopia zabiegowa) i przekazywana do badań histopatologicznych. Za pomocą histeroskopu i dołączonych do niego mikronarzędzi (szczypczyków, nożyków itp.) wycina się wspomniane polipy endometrialne, polipy szyjki macicy oraz mięśniaki podśluzówkowe, usuwa zrosty wewnątrzmaciczne i wady wrodzone macicy (np. obecną przegrodę). Wszystkie z ww. nieprawidłowości mogą być bezpośrednią przyczyną problemów z poczęciem dziecka.
Histeroskopia - przeciwwskazania i skutki uboczne
Histeroskopia jest bezpiecznym zabiegiem, o ile jest wykonywana przez doświadczonego specjalistę. Istnieje mało przeciwwskazań do wykonywania zabiegu. Zabiegu nie wykonuje się przede wszystkim, gdy pacjentka jest w ciąży. Innym przeciwwskazaniem jest obecność stanu zapalnego w obrębie macicy. Lekarz może również nie zdecydować się na wykonanie histeroskopii, jeśli u pacjentki występują obfite krwawienia z dróg rodnych, zostało stwierdzone uszkodzenie ściany macicy lub u pacjentki wystąpiły powikłania po wcześniej wykonanej histeroskopii.
Jakie mogą być skutki uboczne histeroskopii? Jednym z najczęstszych są niewielkie krwawienia lub bóle podbrzusza, które mogą pojawić się bezpośrednio po zabiegu i utrzymywać się przez kilka następnych dni. Jeśli jednak dolegliwości nasilają się, występuje silny ból brzucha, gorączka, krwawienie nie ustępuje lub dodatkowo zwiększa się jego obfitość, kobieta powinna zgłosić się do specjalisty.