Histeroskopia skuteczna metoda diagnostyki i leczenia niepłodności

Histeroskopia ma niezwykle długą historię. Jej początki sięgają roku 1869, kiedy to Pantaleoni jako pierwszy użył endoskopu do uwidocznienia jamy macicy u 65-letniej kobiety. W kolejnych latach histeroskopię powoli udoskonalano. Obecnie uznaje się ją za jedną z najdokładniejszych metod w diagnostyce chorób macicy oraz złoty standard w rozpoznawaniu przyczyn niepłodności. Co jeszcze warto wiedzieć o histeroskopii?
 

Histeroskopia – czyli macica w powiększeniu

 
Histeroskopia pozwala na oglądanie macicy, endometrium oraz ujść macicznych jajowodów w bardzo dużym powiększeniu. Jest to możliwe dzięki długiemu, cienkiemu elementowi zwanemu histeroskopem z podłączoną do jego końca kamerą. Element ten wprowadza się  przez pochwę i kanał szyjki macicy do jamy macicy. Rękojeść histeroskopu wyposażona jest również w specjalne pokrętła, za pomocą których lekarz może regulować natężenie dopływającego do macicy światła. Obraz wnętrza macicy jest wyświetlany na ekranie, dzięki czemu lekarz może bardzo dokładnie ocenić jej stan. Histeroskop dodatkowo wyposażony jest w specjalny przyrząd do pobierania fragmentów tkanek przekazywanych potem do badania histopatologicznego. Na jego podstawie lekarz może podjąć decyzję o ewentualnym leczeniu.
 
 
 

Polipy macicy, zrosty, mięśniaki, wydłużające się starania o dziecko – najczęstsze wskazania do histeroskopii

 
Po histeroskopię najczęściej sięga się, aby znaleźć przyczynę nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych (przedłużających się lub zbyt obfitych, krwawień międzymiesiączkowych i pomenopauzalnych). Wykonuje się ją u kobiet po nawykowych poronieniach i z zaburzeniami płodności. Ponadto znajduje ona również zastosowanie w diagnostyce endometriozy, stanów przednowotworowych i nowotworów endometrium oraz przy podejrzeniu przerwania ciągłości ścian macicy. Wreszcie, histeroskopię wykorzystuje się do usuwania ciał obcych z wnętrza macicy, w tym nieprawidłowo założonych wkładek wewnątrzmacicznych. Histeroskopia wykrywa polipy macicy, endometrialne oraz mięśniaki podśluzówkowe z dokładnością na poziomie 92 i 82%.  W przypadku wykrywania nowotworu endometrium (rak trzonu macicy), czułość badania waha się w granicach 80%.
 

Histeroskopia diagnostyczna a histeroskopia zabiegowa

 
Nierzadko histeroskopia diagnostyczna łączy się z histeroskopią zabiegową. Wówczas wykryta nieprawidłowość jest od razu usuwana (histeroskopia zabiegowa) i przekazywana do badań histopatologicznych. Za pomocą histeroskopu i dołączonych do niego mikronarzędzi (szczypczyków, nożyków itp.) wycina się wspomniane polipy endometrialne, polipy szyjki macicy oraz mięśniaki podśluzówkowe, usuwa zrosty wewnątrzmaciczne i wady wrodzone macicy (np. obecną przegrodę). Wszystkie z ww. nieprawidłowości mogą być bezpośrednią przyczyną problemów z poczęciem dziecka.
 

Histeroskopia - kiedy wykonać zabieg?

 
Histeroskopię wykonuje się tuż po miesiączce, a przed owulacją, kiedy błona śluzowa macicy jest jeszcze wystarczająco cienka. Sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut i jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w krótkim znieczuleniu ogólnym, podawanym dożylnie. Z tego też powodu na zabieg musimy przyjść na czczo. Histeroskopię wykonuje się w pozycji ginekologicznej. Zanim lekarz przystąpi do oceny jamy macicy, wypełnia ją solą fizjologiczną, aby poszczególne struktury były lepiej widoczne (w niektórych ośrodkach do rozprężenia jamy macicy stosuje się też dwutlenek węgla).
 

Histeroskopia - jakie mogą być skutki uboczne?

 
Bezpośrednio po histeroskopii może wystąpić niewielkie krwawienie z dróg rodnych oraz bóle podbrzusza. Dolegliwości te mogą utrzymywać się przez kilka dni po zabiegu. W razie nasilenia objawów – silnego bólu brzucha, obfitego krwawienia, gorączki - kobieta powinna niezwłocznie udać się do lekarza. Ponieważ histeroskopię wykonuję się w znieczuleniu ogólnym, po zabiegu nie należy prowadzić samochodu, niewskazany jest również wysiłek fizyczny oraz podnoszenie ciężkich przedmiotów.
 
 

Histeroskopia - przeciwwskazania 

 
Histeroskopia to zabieg bezpieczny, pod warunkiem, że wykonuje ją doświadczony operator. Dlatego też lista przeciwskazań do histeroskopii nie jest zbyt długa. Zabiegu na pewno nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz w tracie trwającego stanu zapalnego w obrębie narządów rodnych. Kolejnym przeciwskazaniem będą obfite krwawienia z macicy, stwierdzone uszkodzenie ściany macicy czy wystąpienie powikłań po wykonanej wcześniej histeroskopii.
 
Oceń ten artykuł:
(8)

AUTOR:

dr n. med. Katarzyna Olszak Wąsik - specjalista ginekolog – położnik. Od kilku lat zawodowo związana z Kliniką Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Asystent w Klinice Ginekologii Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.

Zainteresują Cię również:

Starania o dziecko i ciąża po poronieniu - prawdziwe historie ♡

"Prawdziwe historie kobiet starających się o dziecko" - opowieść o Karolinie, która doświadczyła bolesnej straty w 21. tygodniu ciąży... Jak sama mówi: wszystko układało się idealnie, nic nie wskazywało na to, że coś może być nie tak. "Starania o dziecko i ciąża po poronieniu" -  o bólu, bezsilności, traumie, ale również o pięknym odrodzeniu, niegasnącej nadziei i szczęśliwym zakończeniu. 

CZYTAJ WIĘCEJ

4 Problemy z zajściem w ciążę, które możesz wykryć z pomocą OvuFriend!

Kalendarz owulacji kojarzy Ci się tylko z wyznaczaniem dni płodnych i terminu owulacji? Jego możliwości są dużo większe! Aplikacja może być pomocna w wykrywaniu problemów związanych z płodnością na bardzo wczesnym etapie. O jakich problemach mowa? Co możesz wykryć z pomocą kalendarza? Kliknij i przeczytaj!   

CZYTAJ WIĘCEJ

"Nie mogę zajść w ciążę" - moja historia starania o dziecko

"Prawdziwe historie kobiet starających się o dziecko". Opowieść o kobiecie, która nie traci nadziei... "Nie mogę zajść w ciążę, ale nie tracimy nadziei..." - nieplodna_optymistka opowiada o swoich staraniach, drodze do macierzyństwa, leczeniu niepłodności i niegasnącej wierze w to, że się uda! 

CZYTAJ WIĘCEJ
Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt OvuFriend: "Opracowanie nowych w skali światowej rozwiązań w obszarze uczenia maszynowego wspierających w planowaniu rodziny i pokonywaniu problemu niepłodności" współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do OvuFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)