Tydzień dla Płodności   

Nie przegap swojej szansy!
Umów się na pierwszą wizytę u lekarza specjalisty za 1zł.
Tylko do 14 września   
SPRAWDŹ
X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

7 faktów o karmieniu piersią, o których nie miałaś pojęcia

Karmienie piersią to najlepszy prezent, jaki możesz podarować swojemu dziecku. Mleko matki dostarcza niemowlakowi podstawowych składników budulcowych i bioaktywnych. W jego skład wchodzą m.in. białka, tłuszcze, węglowodany, enzymy, cholesterol, witaminy, sole mineralne i mikroelementy. Ponadto, naturalny pokarm naładowany jest przeciwciałami, które pomagają dziecku w zwalczaniu wirusów i bakterii. Nie bez powodu mleko matki nazywane jest pierwszą i naturalną szczepionką dla dziecka — zapewnia mu zdrowie i odporność. Bogaty skład mleka sprawia, że do 6 miesiąca życia dziecko nie potrzebuje żadnego innego pokarmu. Ta cudowna substancja ma wiele nieoczywistych korzyści, o których mowa poniżej.
 

1. Mleko zmienia się w czasie

 
Skład jakościowy mleka pozostaje stały, natomiast zmianom ulegają proporcje poszczególnych składników nawet w czasie jednej sesji karmienia. W pierwszej fazie karmienia - tuż po przystawieniu dziecka, mleko jest lekkie i wodniste, a dopiero po chwili jego skład staje się bogatszy w tłuszcze. Skład mleka uzależniony jak także od pory dnia, a nawet od pory roku. W upalne dni pokarm jest bardziej wodnisty, aby lepiej gasić pragnienie malucha. W nocy natomiast mleko jest bardziej tłuste i sycące. Wszystko po to, aby maluszek dłużej spał i lepiej przybierał na wadze.
 

2. Pokarm dostosowuje się do zmieniających potrzeb dziecka

 
Kobiety często obawiają się, że im dłużej karmią swoje dziecko, tym jakość produkowanego mleka jest gorsza. Nic bardziej mylnego! Mleko kobiet karmiących ponad rok ma nadal dużą wartość odżywczą, a ponadto wyższą wartość energetyczną w porównaniu do mleka mam karmiących poniżej roku lub mam wcześniaków. To wszystko wynika z faktu, że potrzeby dziecka się zmieniają - zaczyna się poruszać, a w konsekwencji potrzebuje więcej energii. 

 

3. Wielozmysłowa stymulacja dziecka

 
Niemowlę poznaje smak oraz zapach mleka i zaczyna kojarzyć je z osobą mamy. Jej bliskość oraz rytm bicia serca sprawiają, że maluszek czuje się bezpiecznie. Poprzez obserwowanie mimiki twarzy mamy oraz nawiązywanie kontaktu wzrokowego, dziecko uczy się porozumiewania, co stanowi istotny element jego rozwoju. 
 

4. Dopiero skuteczne ssanie stymuluje laktację

Najsilniejszym bodźcem stymulującym produkcję mleka jest skuteczne ssanie, a zatem takie, które prowadzi do opróżnienia piersi. Dopiero właściwie opróżniona pierś może produkować kolejne partie mleka. Aby ten cykl odbywał się właściwie, konieczne jest regularne przystawianie dziecka do piersi (co ok. 2-3 godziny) lub systematyczne odciąganie pokarmu. Jeśli Twoje piersi są podrażnione lub maluszek ma kłopoty z właściwym uchwyceniem brodawki, warto posiłkować się laktatorem. Na rynku dostępne są nawet specjalne trójfazowe urządzenia (np. Neno Camino), które mają za zadanie zwiększyć produkcję mleka w piersiach. Ich innowacyjność polega na wprowadzeniu dodatkowego, trzeciego trybu pracy, który łączy w sobie elementy fazy stymulacji oraz aktywnego poboru pokarmu. Laktator naśladuje wzorzec ssania dziecka, imitując zbliżoną prędkość i siłę poboru. Zaleca się korzystanie z tego trybu pod koniec odciągania pokarmu, aby opróżnić pierś i zwiększyć laktację.

 

5. Lepsza regeneracja macicy po porodzie

 
Udowodniono, że karmienie piersią wpływa na szybsze obkurczanie się macicy po porodzie, co zmniejsza ryzyko utraty krwi oraz prawdopodobieństwo wstąpienia niedoborów żelaza u kobiet. W trakcie karmienia piersią wytwarzana się oksytocyna, która powoduje skracanie włókien mięśniowych macicy, a konsekwencji przyczynia się do szybszego powrotu narządu do stanu sprzed ciąży.
 

6. Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów u kobiet

 
Naturalne karmienie przynosi korzyści nie tylko maluszkom, ale również ich mamom. Zgodnie ze stanowiskiem Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej - karmienie piersią przez okres powyżej 12 miesięcy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika o 28%, a raka piersi z każdym kolejnym rokiem o około 4,3%. Efekt ochronny karmienia piersią został potwierdzony zarówno wśród młodych kobiet (tzw. nowotwory przedmenopauzalne), jak i wśród kobiet po okresie menopauzy. Wniosek płynący z badań jest prosty: im dłużej karmisz, tym lepiej dla Twojego zdrowia. Nie zważaj zatem na nieprzychylne komentarze otoczenia - karm dziecko tak długo, jak to tylko możliwe.
 

7. EKO karmienie

 
Karmienie piersią wspiera środowisko jest niewyczerpalnym źródłem pożywienia, a ponadto nie generuje dodatkowych odpadów.  Mleko jest zawsze świeże, ciepłe i gotowe do spożycia. To proste i naturalne rozwiązanie, które jest korzystne także z ekonomicznego punktu widzenia.
 
 
Oceń ten artykuł:
(0)

Zainteresują Cię również:

Endometrioza a starania o ciążę - poruszające historie trzech kobiet

Endometrioza jest na tyle niezbadaną jeszcze do końca chorobą, że postawienie prawidłowej diagnozy może zająć lata... A właściwa diagnoza i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia, to najważniejsza kwestia szczególnie w przypadku kobiet, które starają się o dziecko. Trzy kobiety podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami w drodze do diagnozy endometriozy i upragnionego macierzyństwa. Przeczytaj historie, które dodają skrzydeł i nadziei, że pomimo trudów będzie dobrze! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Warto walczyć o swoje marzenia, czyli historie starań o dziecko zakończone happy endem

O tym jak trudna i wyboista potrafi być droga do macierzyństwa, wiedzą doskonale pary, które od lat bezskutecznie starają się o dziecko. Niekończące się badania, intensywne szukanie przyczyny niepowodzeń, poddawanie się procedurom, ciągła walka, momentami bezsilność, ale też niegasnąca nadzieja... Dzisiaj swoją historią podzieliły się z nami dwie pary, których droga do wymarzonego macierzyństwa nie była łatwa. Karolina i Łukasz oraz Asia i Paweł opowiadają swoje poruszające historie zakończone happy endem! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Smog - czy smog w Polsce może obniżać płodność?

Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie. To niestety przykry fakt. Jesteśmy świadomi, że smog negatywnie wpływa na nasz organizm - płuca, serce. Ale czy może również upośledzać naszą płodność? Czy może dodatkowo obniżać parametry nasienia? Czy możemy mądrze się przed tym zabezpieczać, czy to już histeria? Zadaliśmy to pytanie ekspertom, przeczytaj co usłyszeliśmy!  

CZYTAJ WIĘCEJ