Szyjka macicy jest dodatkowym wskaźnikiem płodności, który może dostarczyć wielu cennych informacji o nadchodzącej owulacji (w jaki sposób dochodzi do owulacji?). W miarę zbliżania się owulacji szyjka macicy unosi się, otwiera i staje się bardziej miękka. Po owulacji ponownie opada nisko, zamyka się i twardnieje.
Dokonywanie obserwacji szyjki macicy jest relatywnie proste, należy tylko przestrzegać kilku zasad:
-
rozpocznij sprawdzanie szyjki macicy dzień po zakończeniu miesiączki;
-
zawsze przed obserwacją porządnie umyj ręce;
-
sprawdzaj szyjkę codziennie, mniej więcej o tej samej porze (na przykład rano lub wieczorem po wzięciu prysznica), gdyż szyjka macicy może zmieniać pozycję w ciągu dnia, np. często szyjka jest wyżej rano, a niżej wieczorem;
-
sprawdzaj szyjkę macicy zawsze w tej samej pozycji, gdyż zmiana pozycji wpływa na ocenę jej wysokości. Dla wielu kobiet wygodną pozycją jest pozycja stojąca z jedną nogą opartą o wannę lub krzesło bądź pozycja kucająca. Którąkolwiek pozycję wybierzesz nie zmieniaj jej.
-
aby dokonać obserwacji szyjki macicy włóż do pochwy środkowy palec i zwróć uwagę na jej wysokość, twardość i stopień otwarcia (Jakie pozycje i postać może przybierać szyjka macicy? Jak zapisywać jej obserwację w kalendarzu miesiączkowym OvuFriend? ).
Przy okazji sprawdzania szyjki macicy, możesz również zwrócić uwagę na śluz obecny wewnątrz pochwy (czy śluz jest obecny? czy jest wilgotny, śliski?). Sprawdzanie szyjki macicy zazwyczaj wymaga trochę czasu, aby nabrać wprawy i wyczucia. Może Ci zająć kilka cykli, żeby dostrzec różnice pomiędzy jej wysokością, miękkością i otwartością. Jeśli nie jesteś w stanie określić wszystkich pozycji, wystarczy że wpiszesz tą, którą potrafisz (na przykład jeśli nie potrafisz ocenić otwarcia szyjki macicy, a wyczuwasz zmianę jej wysokości, wystarczy że wpiszesz tylko jej wysokość).