X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

8 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Już prawdopodobnie czujesz, że wszystko się zmienia. Z powodu zwiększonej objętości krwi, zwiększa się wydolność serca, a co za tym idzie wszystkie narządy są lepiej ukrwione. Możesz częściej oddawać mocz, a także szybciej się męczyć.

Chociaż nie widać jeszcze ciążowego brzuszka, ubrania mogą robić się za ciasne. Warto już teraz zacząć kontrolować przyrost wagi - optymalnie przez okres całej ciąży - powinnaś przytyć od 11 do 15 kg. Nieprawidłowe przybieranie w ciąży może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, łącznie z przedwczesnym porodem. W związku z tym warto kontrolować swój przyrost np. na wykresie wagi BellyBestFriend.

Twoje maleństwo ma już 2 cm długości. Serduszko bije z zawrotną prędkością 150 - 170 uderzeń na minutę. Na USG widoczne są już poszczególne części ciała: główka (znacznie większa od reszty ciała), tułów, a także zalążki rączek i nóżek.

5-8 TYDZIEŃ CIĄŻY (2 MIESIĄC)

Z Pamiętnika Mamy

Byliśmy na wizycie u lekarza. Serduszko, którego nie było widać w zeszłym tygodniu już jest.  Co za ulga! Piękne serce, bije jak dzwon! Bardzo szybko – 170 uderzeń na minutę! Tam naprawdę jest mały człowiek. Dziwne uczucie... Ktoś we mnie zamieszkał i będzie tam teraz sobie rósł.

Zauważyłam, że zrobiłam się niesamowicie wrażliwa. Wczoraj byłam świadkiem jak pies o mały włos nie wpadł pod samochód. Jechałam do pracy i prawie się popłakałam. Łatwo mnie doprowadzić do łez. Ostatnio popłakałam się czytając książę, była wzruszająca, ale żeby aż tak reagować?! Staram się to ukryć, bo nigdy taka nie byłam. Przecież nie jestem beksą! Ach te hormony, potrafią zmienić człowieka!

Piersi bolą i są nadwrażliwe na dotyk. Pojawiły się na nich lekkie żyłki, ale z drugiej strony piersi bardzo ładne, dużo większe niż zwykle, okrągłe.

Zrobiłam dziś pierwsze zdjęcie swojego brzucha. Postanowiłam, że będę robić takie zdjęcie co 4 tygodnie przez całą ciążę w tych samych ubraniach. Wybrałam takie, żeby zmieścić się w nie również w 40 tygodniu – leginsy i luźna koszulka. Mój zestaw ciążowy do fotografowania.