X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Pytania do eksperta - Diagnostyka i leczenie niepłodności badanie fragmentacji DNA plemników metodą TUNEL

badanie fragmentacji DNA plemników metodą TUNEL

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • mik82 Autorytet
    Postów: 4529 4848

    Wysłany: 5 stycznia 2015, 09:17

      /  Zgłoś
    Witam Panie doktorze
    Wielokrotnie proponuje Pan kobietom na tym forum badanie fragmentacji DNA plemników metodą TUNEL (także ja miałam od Pana takie zalecenie przy pytaniu o niepłodność wtórną). Chciałabym zapytać co takie badanie może wnieść? Jeśli mam jedno zdrowe dziecko z tym samym partnerem i drugie poronione przez wadę genetyczną to co mi daje takie badanie skoro wiem, że dziecko zdrowe mogę mieć? Jaki jest więc sens tego badania i co można zrobić jeżeli wyjdzie ono nieprawidłowo?

    Anastazja85, Milady, kapturnica, Anatolka, momo1009, dżona, justa1234, Honey, koala, wisienka, BATTINKA, Mimbla, magic1, Maciejka, MagSz, tulipanna, Beata.D, freya, taśta, solania lubią tę wiadomość

    wrzesień 2008 - Mikołaj <3
    Starania od 12.2012
    maj 2014 - córeczka 16 tc [*]
    maj 2015 - cb
    grudzień 2016 - cb
    201709292743.png
  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk Ekspert

    Wysłany: 20 stycznia 2015, 20:39

      /  Zgłoś
    Badanie fragmentacji DNA pokazuje nam uszkodzenia w materiale genetycznym plemników. Nie są one związane z mutacjami genetycznymi czy innymi wadami wrodzonymi występującymi u mężczyzny. Uszkodzenia materiału genetycznego w plemnikach mogą wynikać ze stanów zapalnych obecnych lub przeszłych, a także ogólnego stanu zdrowia. Są to problemy nabyte, nie można więc ich wykluczyć, na podstawie faktu, że posiadacie Państwo zdrowe dziecko.
    Uszkodzenia w materiale DNA plemników wiążą się z dużym ryzykiem niemożności zajścia w ciążę, poronień i urodzenia chorego dziecka. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, jesteśmy w stanie odseparować plemniki zdrowe od chorych i tylko takie zastosować w Państwa leczeniu.

    Metoda TUNEL jest dokładniejsza niż stosowana czasem metoda HALO, ponieważ obrazuje rzeczywiste pęknięcia łańcucha DNA (metoda HALO pokazuje jedynie dynamikę wiązania się łańcucha DNA z histonami i protaminą).

    mik82, Anatolka, islanegra, Anna255, małaszarobura, Tamalka lubią tę wiadomość

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Zespół Policystycznych Jajników – objawy PCOS, leczenie podczas starania o dziecko

Zespół Policystycznych Jajników również znane jako PCOS lub Policystyczne Jajniki, to jedno z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych u kobiet. Jakie są objawy PCOS? Jak wygląda proces diagnozy i leczenia? I najważniejsze jak PCOS wpływa na płodność i starania o dziecko. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Trudne rozmowy w związku - jak rozmawiać z partnerem o problemach z płodnością i zachęcić do pierwszej wspólnej wizyty w klinice.

Bezskuteczne starania o dziecko i problemy z płodnością są dużym wyzwaniem w życiu każdej pary. Nie jest to regułą, ale bardzo często to kobiety wcześniej uświadamiają sobie problem, czują, że "coś jest nie tak", chcą rozpocząć diagnostykę... Jak rozmawiać o problemach z płodnością w związku? Kiedy warto zdecydować się na pierwszą wizytę i jak zachęcić do niej partnera? 

CZYTAJ WIĘCEJ

8 rzeczy, które warto wiedzieć o diagnostyce endometriozy

Diagnoza endometriozy niekiedy trwa latami... Wszystko za sprawą niespecyficznych objawów, które daje to schorzenie. A jak wiadomo - im szybsza diagnoza, tym większa szansa na podjęcie efektywnego leczenia. Przeczytaj najważniejsze i najbardziej kluczowe rzeczy o diagnostyce endometriozy. 

CZYTAJ WIĘCEJ