X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Pytania do eksperta - Diagnostyka i leczenie niepłodności Nietypowy wzrost TSH po zwiększeniu dawki Euthyroxu

Nietypowy wzrost TSH po zwiększeniu dawki Euthyroxu

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • ka_tarzyna Autorytet
    Postów: 1324 615

    Wysłany: 23 stycznia 2015, 19:19

      /  Zgłoś
    Witam,
    mam problem z interpretacją wyników badań TSH. A niestey z endokrynologiem będę mogła to skonsultować dopiero pod koniec marca….
    Przed staraniami lekarz zalecił mi obniżenie poziomu TSH do około 1,23.
    Przy dawce Euthyroxu N 25 miałam TSH 1,934 (norma 0,550-4,780), po zwiększeniu dawki do 0,5 tab. Euthyrox N75 TSH obniżyło się do 1,794 (norma 0,550-4,780). Następnie endokrynolog zalecił jeszcze zwiększenie dawki do 1 tabl. Euthyrox N50. Od około miesiąca przyjmuję zwiększoną dawkę leku. Po wykonaniu badań TSH niestety wyniki zamiast się zmniejszyć to wzrosły. Wykonałam kilka pomiarów (aby wykluczyć ewentualny błąd laboratorium) i uzyskałam następujące wyniki (przy okazji miałam oznaczane też inne hormony):
    12.01.2015:
    TSH – 3,179 (norma 0,550-4,780)
    Progesteron – 13,83 (norma f. lutealna 3,34-24,56)
    Prolaktyna – 38,71 (norma 2,8-29,3)
    13.01.2015
    TSH – 2,870 (norma 0,270-4,200)
    Progesteron – 11,36 (norma f. lutealna 3,28-38,63)
    Prolaktyna – 34,770 (norma 1,39-24,20)
    22.01.2015
    TSH – 2,210 (norma 0,270-4,200)
    FT3 – 2,470 (norma 2,00-4,400)
    FT4 - 1,45 (norma 0,93-1,70)
    Progesteron - 0,603 (norma f. folikularna 0,27-2,61)
    Prolaktyna – 30,440 (norma 1,39-24,20)
    FSH – 8,380 (norma f. folikularna 4-13)
    LH – 7,729 (norma f. folikularna 1-18)
    Estradiol – 37,390 (norma f. folikularna 39-189)
    Jak mogę interpretować wzrost poziomu TSH przy przyjmowanej większej dawce leku? Czy to normalne? Może leki się gorzej wchłaniają (chociaż nie zmieniłam warunków przyjmowania – na czczo)?
    Czy na ten wynik ma wpływ podwyższona prolaktyna?
    Czy podwyższoną prolaktynę należy już leczyć lekami syntetycznymi, czy można spróbować skorygować czymś ziołowym (np. Castagnus), homeopatycznym?
    Czy minimalnie za niski poziom estradiolu należy leczyć?
    Jaki wpływ na zajście w ciążę mogą mieć powyższe wyniki w korelacji ze sobą?
    Dodam iż staramy się o dziecko już około 5 miesięcy.

    Anatolka, justa1234, Blondik, Mysia 15, Caroline, mik82, Lili87, Lucy77, dżona, strumyk, Aga1977, agaaa~ lubią tę wiadomość

    gg643e5ei3b53o9s.png
    bl9cgu1rq4wedujs.png

    07.2019 drugi naturalsik :-)
    10.2017 naturalsik :-)
    Mam 4❄️
    4 IUI, 2IVF, 2 transfery, 3 poronienia
    AMH 1,3, nasienie zmienne, fragmentacja 38%
  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk Ekspert

    Wysłany: 11 marca 2015, 09:47

      /  Zgłoś
    Odpowiadając po kolei na Pani pytania:
    - Jak mogę interpretować wzrost poziomu TSH przy przyjmowanej większej dawce leku?
    Jego poziom może się jeszcze wahać.
    - Czy to normalne? Może leki się gorzej wchłaniają (chociaż nie zmieniłam warunków przyjmowania – na czczo)?
    Zazwyczaj leki powinno przyjmować się rano na czczo na minimum 30 minut przed jedzeniem. Wówczas wchłanianie powinno być prawidłowe.
    - Czy na ten wynik ma wpływ podwyższona prolaktyna?
    W Pani przypadku prolaktyna jest nieznacznie podwyższona i prawdopodobnie nie stanowi to przyczyny problemu
    - Czy podwyższoną prolaktynę należy już leczyć lekami syntetycznymi, czy można spróbować skorygować czymś ziołowym (np. Castagnus), homeopatycznym?
    Jeżeli cykle są regularne, raczej nie ma wskazań do podejmowania dodatkowych działań mających na celu obniżenie poziomu prolaktyny.
    - Czy minimalnie za niski poziom estradiolu należy leczyć?
    Jaki wpływ na zajście w ciążę mogą mieć powyższe wyniki w korelacji ze sobą?
    Dodam iż staramy się o dziecko już około 5 miesięcy.

    Szanowna Pani, aby odpowiedzieć na Pani pytania, konieczna jest przeprowadzenie badań, wywiadu i przeanalizowanie szerszego kontekstu wyników. Jeśli chciałaby się Pani skonsultować, w Klinice we Wrocławiu jest obecnie możliwość odbycia bezpłatnej wizyty.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 marca 2015, 09:47

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Niedoczynność tarczycy podczas starania o dziecko

Tarczyca to niewielki gruczoł umiejscowiony na szyi człowieka, który wytwarza hormony i ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dlaczego tak często obniża płodność kobiety? Jak rozpoznać najczęstsze choroby tarczycy: niedoczynność i nadczynność? Przeczytaj w eksperckim artykule w całości poświęconym tarczycy! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Wysoki testosteron u kobiet - przyczyny, objawy, leczenie

Jakie mogą być przyczyny podwyższonego testosteronu w kobiecym organizmie? Jakie są najczęstsze objawy wysokiego testosteronu u kobiet? Jak wygląda diagnoza i leczenie? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Starania o ciążę a badanie AMH - 6 rzeczy, o których warto wiedzieć

Badanie AMH może bardzo dużo powiedzieć o kobiecej płodności... Kiedy warto je wykonać? Jakich informacji może dostarczyć? Jakie są normy AMH i jak przebiega badanie? Poznaj 6 faktów o badaniu AMH!

CZYTAJ WIĘCEJ