dr n.med. Dariusz Mercik
Ekspert
Po 30 roku życia płodność kobiety diametralnie spada. Pojawia się coraz więcej cykli bezowulacyjnych, a więc takich, w których nie występuje potrzebne do zapłodnienia jajeczkowanie. Z wiekiem zwiększa się również liczba nieprawidłowych komórek jajowych. U 30-letniej kobiety mogą one stanowić 40% wszystkich komórek, u 40- letniej – nawet 80%.
Podstawowym badaniem określającym potencjał rozrodczy kobiety jest badanie AMH. AMH pozwala precyzyjnie określić stan płodności kobiety, czyli tzw. rezerwę jajnikową i da odpowiedź na pytanie, jakie są szanse na naturalne zajście w ciążę. Warto wykonać także badanie FSH, LH i estradiolu (badania te wykonuje się między 2 a 3 dniem cyklu). Przyczyn problemów z zajściem w ciąże może być jednak wiele m.in.
nieprawidłowości w obrębie macicy, zaburzenia hormonalne, genetyka.
Jednocześnie należy wiedzieć, że diagnostyka powinna odbywać się równolegle u obojga partnerów. Dlatego Pani partner powinien wykonać badanie nasienia. Ze względu na Pani wiek, długotrwałe starania o dziecko oraz poronienie w przeszłości zalecam wizytę u specjalisty lub wizytę w ośrodku leczenia niepłodności.