X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Kalkulator HCG

Wypełnij formularz:

KROK1
Podaj datę i godzinę pierwszego badania:
, godz. : : Dzień po owulacji:
Podaj wynik pierwszego badania:
KROK2
Podaj datę i godzinę drugiego badania:
, godz. :
Podaj wynik drugiego badania:
OBLICZ

Informacje

Hormon hCG (Beta- hCG) inaczej gonadotropina kosmówkowa lub hormon ciąży pełni kluczową funkcję we wczesnej ciąży. Jest to hormon dzięki któremu dowiesz się że jesteś w ciąży! Hormon hCG jest bowiem wykrywany przez testy ciążowe - zarówno te domowe (testy z moczu) jak i laboratoryjne (testy z krwi).
Ciało kobiety zaczyna produkować hormon hCG już na bardzo wczesnym etapie ciąży, zaledwie po kilkudziesięciu godzinach od implantacji zapłodnionego zarodka w macicy (czytaj więcej czym jest implantacja zarodka?). Dzieje się to zazwyczaj około 7-10 dni po zapłodnieniu (owulacji). Początkowo hormon hCG można wykryć tylko za pomocą testu krwi. Każda wartość powyżej 5 mIU/ml oznacza ciążę, choć jednoznacznie potwierdza ją wynik powyżej 25 mIU/ml. Za pomocą badania poziomu hormonu hCG można nie tylko wykryć wczesną ciążę, ale również oszacować jej wczesny rozwój. W 85% prawidłowo rozwijających się wczesnych ciąż poziom hormonu hCG podwoi się w przeciągu 48-72 godzin. Aby więc sprawdzić jak rozwija się ciąża na bardzo wczesnym etapie,  należy zrobić dwa badania krwi, jedno a potem drugie najlepiej dokładnie po 48 godzinach od pierwszego.
W naszym kalkulatorze HCG możesz zinterpretować swoje wyniki krwi. Jest to bardzo proste i trwa kilka sekund.

FAQ


Na co pozwala kalkulator?

Kalkulator pozwala sprawdzić czy ciąża na bardzo wczesnym etapie rozwija się prawidłowo czy jej rozwój nie został zatrzymany (w takiej sytuacji hormon hCG nie wzrasta lub rośnie zbyt wolno). Otrzymasz pełną interpretację zmian w przyroście hormonu HCG oraz ocenę jego poziomu w odniesieniu do danego dnia po owulacji.  


Jak go obsłużyć?

Bardzo łatwo! Wpisz datę, dokładną godzinę i wynik pierwszego badania krwi oraz następnie wpisz te same informacje dla drugiego badania krwi oraz jego wynik. Przy pierwszym badaniu uzupełnij również w którym dniu po owulacji byłaś robiąc to badanie. Pamiętaj godzina badań jest bardzo ważna, musisz ją zapamiętać robiąc pierwsze i drugie badanie.


Jak interpretować jego wyniki?

Jako wynik otrzymasz informację co ile godzin podwaja się Twój poziom hormonu hCG, interpretację tego przyrostu (poniżej normy, w normie lub powyżej normy) oraz wykres przedstawiający Twój wynik w widełkach norm wartości dla danego dnia po owulacji.  Innymi słowy możesz sprawdzić na wykresie czy poziom hormonu hCG na dany dzień po owulacji jest w wartościach średnich (oznacza to, że większość kobiet w tym czasie ma podobny poziom tego hormonu we krwi), nadzwyczaj wysokich (masz dużo więcej tego hormonu na dany dzień po owulacji niż większość kobiet) lub wyjątkowo niski (oznacza to że większość kobiet w tym dniu po owulacji ma już wyższy poziom hormonu hCG od Ciebie).
Pamiętaj jednak, że ważniejszy od wartości absolutnej (jak wysoki jest poziom na dany dzień po owulacji) jest przyrost hormonu. Jeśli przyrost jest w normie lub powyżej istnieje duże prawdopodobieństwo że ciąża na tym etapie rozwija się prawidłowo. Jeśli Twój wynik przyrostu hormonu jest poniżej normy może to oznacza kilka rzeczy:

  • Czasem również zdrowo rozwijające się ciążę mają niższy poziom przyrostu hormon hCG i nie oznacza to nic złego. Zazwyczaj kolejne badanie pokaże już prawidłowy przyrost – dlatego jeśli wynik jest poniżej normy, warto nie panikować tylko powtórzyć badanie za kolejne kilka dni.
  • Często (jednak nie zawsze! Patrz punkt pierwszy) przyrost hormonu hCG oznacza nieprawidłowo rozwijającą się ciążę lub etap wczesnego poronienia.
  • Ciążę pozamaciczną – występuje ona wówczas gdy zapłodniona komórka jajowa zaczyna rozwijać się poza macicą. Taka ciąża niestety nie ma szans na przetrwanie, może być też niebezpieczna dla życia i zdrowia matki.