Śluz, zarówno jego ilość, wygląd jak i odczucie zmieniają się w ciągu trwania cyklu według określonego schematu. Zazwyczaj przebiega on w następujący sposób: po zakończeniu miesiączki śluzu jest niewiele i występuje ogólne uczucie suchości w pochwie. Następnie śluz zmienia się kolejno najpierw w lepki, a później w bardziej kremowy. W miarę zbliżającej się owulacji pojawia się go coraz więcej i towarzyszy mu uczucie wilgotności, śluz jest coraz bardziej wodnisty. W dniach okołoowulacyjnych, tych najbardziej płodnych, śluz jest rozciągliwy, przejrzysty, przypominający kurze jajko. Po owulacji śluz zanika i ponownie pojawia się uczucie suchości.

Pamiętaj, że opisana kolejność jest jedynie schematem. Nie oznacza to, że Twój organizm będzie zachowywał się dokładnie tak samo. Może zdarzyć się, że niektórych rodzajów śluzu nie zaobserwujesz u siebie w ogóle, bądź schemat jego występowania będzie nieco różnił się z cyklu na cykl.

Zapisując śluz w OvuFriend masz do wyboru pięć rodzajów śluzu. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka każdego z nich.

  • Suchy – brak śluzu. Zapisz śluz jako suchy, jeśli w czasie obserwacji nie dostrzegasz żadnego śluzu.
  • Lepki – zaobserwowany śluz jest kleisty, lepki, gumowaty, raczej gęsty. Nie da się go w ogóle rozciągnąć pomiędzy palcami, szybko się „rwie”.  Może być koloru białego lub lekko żółtawego.
  • Kremowy – odnotuj śluz kremowy, jeśli jest on gładki, przypomina lekki balsam do ciała, mleko lub majonez. Jest on zazwyczaj biały, lecz może być również żółtawy. Może być lekko rozciągliwy, ale dość szybko się „rwie”.
  • Wodnisty – śluz przejrzysty, niemalże o konsystencji wody. Daje wyraźnie uczucie wilgoci. Jest on zaliczany do śluzu płodnego. Może rozciągać się pomiędzy palcami. 
  • Rozciągliwy – to najbardziej płodny śluz. Jest przejrzysty, bardzo rozciągliwy, w konsystencji przypomina kurze białko. Daje uczucie poślizgu. (Przeczytaj: Jak odróżnić śluz płodny od śluzu wynikającego z podniecenia).

Jeśli zaobserwowany przez Ciebie śluz, znajduje się gdzieś pomiędzy opisanymi rodzajami, zapisz ten śluz, który jest najbardziej płodny. Na przykład, jeśli w ciągu dnia zaobserwowałaś zarówno śluz kremowy jak i wodnisty, zapisz ten wodnisty.

Pamiętaj, zawsze rejestruj najbardziej płodny śluz zaobserwowany danego dnia.