Tydzień dla Płodności   

Nie przegap swojej szansy!
Umów się na pierwszą wizytę u lekarza specjalisty za 1zł.
Tylko do 23 listopada   
SPRAWDŹ
X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Rodzaje śluzu w cyklu - śluz płodny, śluz niepłodny, śluz przed okresem

Jakie są rodzaje śluzu w cyklu i jak je rozpoznać?

 
Śluz, zarówno jego ilość, wygląd jak i odczucie zmieniają się w ciągu trwania cyklu według określonego schematu. Zazwyczaj przebiega on w następujący sposób: po zakończeniu miesiączki śluzu jest niewiele i występuje ogólne uczucie suchości w pochwie. Następnie śluz zmienia się kolejno najpierw w lepki, a później w bardziej kremowy. W miarę zbliżającej się owulacji pojawia się go coraz więcej i towarzyszy mu uczucie wilgotności, śluz jest coraz bardziej wodnisty. W dniach okołoowulacyjnych, tych najbardziej płodnych, śluz jest rozciągliwy, przejrzysty, przypominający kurze jajko. Po owulacji śluz zanika i ponownie pojawia się uczucie suchości.
 
Pamiętaj, że opisana kolejność jest jedynie schematem. Nie oznacza to, że Twój organizm będzie zachowywał się dokładnie tak samo. Może zdarzyć się, że niektórych rodzajów śluzu nie zaobserwujesz u siebie w ogóle, bądź schemat jego występowania będzie nieco różnił się z cyklu na cykl.
 
Jakie są rodzaje śluzu w cyklu, które możesz odnotować w aplikacji OvuFriend? 
  • Suchy – brak śluzu. Zapisz śluz jako suchy, jeśli w czasie obserwacji nie dostrzegasz żadnego śluzu.
  • Lepki – zaobserwowany śluz jest kleisty, lepki, gumowaty, raczej gęsty. Nie da się go w ogóle rozciągnąć pomiędzy palcami, szybko się „rwie”. Może być koloru białego lub lekko żółtawego.
  • Kremowy – odnotuj śluz kremowy, jeśli jest on gładki, przypomina lekki balsam do ciała, mleko lub majonez. Jest on zazwyczaj biały, lecz może być również żółtawy. Może być lekko rozciągliwy, ale dość szybko się „rwie”.
  • Wodnisty – śluz przejrzysty, niemalże o konsystencji wody. Daje wyraźnie uczucie wilgoci. Jest on zaliczany do śluzu płodnego. Może rozciągać się pomiędzy palcami.
  • Rozciągliwy – to najbardziej płodny śluz. Jest przejrzysty, bardzo rozciągliwy, w konsystencji przypomina kurze białko. Daje uczucie poślizgu. (Przeczytaj: jak odróżnić śluz płodny od śluzu wynikającego z podniecenia).
Jeśli zaobserwowany przez Ciebie śluz, znajduje się gdzieś pomiędzy opisanymi rodzajami, zapisz ten śluz, który jest najbardziej płodny. Na przykład, jeśli w ciągu dnia zaobserwowałaś zarówno śluz kremowy jak i wodnisty, zapisz ten wodnisty.
 
Pamiętaj - zawsze zapisuj najbardziej płodny śluz zaobserwowany danego dnia.
 

Śluz przed okresem - jak wygląda?

 

Śluz szyjkowy zmienia się w czasie trwania cyklu miesiączkowego (jakie są rodzaje śluzu i jak je rozpoznać?). W drugiej połowie cyklu, rozpoczynającej się po owulacji i trwającej do kolejnej miesiączki, kluczowym hormonem jest progesteron. Pod wpływem działania progesteronu śluz szyjkowy staje się bardziej gęsty i mniej przejrzysty niż w pierwszej połowie cyklu. Śluz przed okresem jest najczęściej gęsty, może być lepki lub kremowy o białym lub delikatnie żółtym zabarwieniu. Śluz przed okresem zmniejsza także swoją ilość, jest go znacznie mniej niż w pierwszej połowie cyklu i niekiedy w tym czasie kobiety skarżą się na suchość pochwy.

Rodzaje śluzu w cyklu: jak odróżnić śluz płodny od spermy?

 
Wiele kobiet ma problemy z odróżnieniem śluzu płodnego od spermy, gdyż wyglądają one bardzo podobnie. Jest to związane ze zbliżoną funkcją jaką pełnią w naszym organizmie, a mianowicie ułatwiają transport plemników do komórki jajowej. Jest jednak kilka sposobów mogących pomóc w rozróżnieniu śluzu płodnego od spermy:
  • śluz płodny jest o wiele bardziej elastyczny niż sperma. Z łatwością rozciąga się pomiędzy palcami, podczas gdy sperma jest słabo rozciągliwa i szybko się rwie. Sperma również dużo szybciej wysycha, podczas gdy śluz płodny długo pozostaje wilgotny.
  • śluz płodny jest śliski i przeźroczysty. Mimo że, sperma sprawia wrażenie że jest śliska, jest również bardziej biała, mętna i nie tak przeźroczysta (klarowna) jak śluz.
  • śluz płodny wolno się wchłania - możesz zrobić łatwy test będąc w toalecie. Jeśli zaobserwujesz śluz na papierze, poczekaj kilka minut. Sperma szybko wniknie w papier, podczas gdy śluz płodny pozostanie na powierzchni.
  • śluz płodny inaczej zachowuje się w wodzie. Jeśli zawiesina zmieni się w kuleczkę i utonie, najprawdopodobniej jest to śluz płodny. Sperma pod wpływem wody szybko rozpuści się.
Pomimo tych wskazówek, odróżnienie śluzu płodnego od spermy nie zawsze jest łatwe, dlatego też podczas obserwacji kieruj się nie tylko tym co widzisz, ale również tym co czujesz. Zastanów się czy masz uczucie ogólnego nawilżenia i mokrości. Słuchaj również swojej intuicji. Jeśli mimo wszystko nie jesteś pewna, aby nie przegapić swojej szansy zaznacz śluz płodny i uważnie sprawdź dodatkowe wskaźniki płodności (np. objawy, nastrój, libido, czy wynik testu owulacyjnego).
 
Czytaj więcej: śluz płodny a owulacja i dni płodne - jak prowadzić obserwacje?

Rodzaje śluzu w cyklu: jak odróżnić śluz płodny od śluzu wynikającego z podniecenia?

Śluz wynikający z podniecenia może wystąpić w każdym dniu cyklu. Pojawia się on na skutek podniecenia seksualnego i może utrzymywać się nawet do kilku godzin po współżyciu bądź zaistniałym podnieceniu. Podobnie jak śluz płodny powoduje on uczucie nawilżenia i śliskości, ale zazwyczaj jest trochę bardziej wodnisty i mniej rozciągliwy od śluzu płodnego.  Ciężko jest dostrzec różnice pomiędzy tymi dwoma śluzami, dlatego też postaraj się nie dokonywać obserwacji śluzu podczas podniecenia seksualnego lub krótko po nim.