Ciepło, ale nie za ciepło, czyli jak ubrać dziecko zimą?
Zimowa pogoda bywa bardzo zmienna. Potrafi zaskoczyć mrozem, śniegiem, deszczem i wiatrem. Czasami zdarzają się słoneczne dni, ale trzeba pamiętać, że to nadal najzimniejsza pora roku. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jaka zimowa garderoba będzie odpowiednia dla ich pociechy, zapewniając jej zarówno komfort cieplny, jak i – w przypadku dzieci nieco starszych, które chodzą już samodzielnie – pełną swobodę ruchów.
Dużo zależy od wieku dziecka i jego aktywności poza domem – tego, czy dziecko podczas spaceru biega, czy tylko leży w wózku. Bardzo ważne jest zabezpieczenie przed wiatrem i mrozem miejsc szczególnie wrażliwych, takich jak głowa, uszy, szyja czy stopy. Najlepiej, aby odzież utrzymała stałą temperaturę ciała malucha.
Powinno być mu ciepło, jednak trzeba pamiętać, że przegrzanie organizmu jest równie niebezpieczne, co jego wychłodzenie. Podczas mroźnych dni sprawdzą się dziecięce kombinezony, dostosowane do wieku i pogody. Dobrze zaopatrzyć się na zimę w więcej niż jeden, biorąc pod uwagę różne modele, fasony czy kolory.
Zimowy spacer – w co ubrać dziecko?
Dawniej zimowe kombinezony dla dzieci były sztywne i nieatrakcyjne wizualnie. Na szczęście te czasy minęły bezpowrotnie. Teraz dziecięce kombinezony są nie tylko komfortowe i funkcjonalne, ale też modne i stylowe. Odpowiednio dobrana kurtka, buty i dodatki pozwolą stworzyć z nimi naprawdę ciekawe stylizacje. Duży wybór kombinezonów zimowych dla dzieci można znaleźć w sklepie MODIVO. Pośród wielu fasonów, kolorów, wzorów i rozmiarów na pewno znajdzie się ten wyjątkowy dla dziewczynki i chłopca.
Idealnie dobrany kombinezon pozwoli na zimowe szaleństwo, nie ograniczając ruchów dziecka. Wysokiej jakości materiał łatwo utrzyma ciepło ciała, nie powodując przegrzania, i zapewni komfort noszenia w najzimniejszy dzień. Kaptur dodatkowo osłoni głowę przed wiatrem, a błyskawiczny suwak umożliwi wygodne zakładanie i zdejmowanie. Warto też nauczyć tej sztuki malucha, aby bez problemu i nerwów mógł np. skorzystać z toalety.
7 porad, jak ubrać dziecko na zmowy spacer
-
Sprawdzonym pomysłem jest ubranie na cebulkę, czyli założenie dziecku kilku cieńszych warstw, które w razie czego można łatwo zdjąć lub założyć w zależności od temperatury. Jako pierwsza warstwa najlepiej sprawdzi się bielizna termoaktywna, która odprowadza wilgoć z ciała, zapobiegając przegrzaniu lub wychłodzeniu. Ma być dopasowana do ciała, ale nie za ciasna, aby nie ograniczać ruchów. Powinna być wykonana z oddychających, antyalergicznych materiałów, takich jak bawełna, wełna, jedwab lub specjalne syntetyki. Jeśli jednak Twoje dziecko nie posiada tego typu odzieży, nic nie szkodzi – warstwowanie wciąż będzie skuteczne, jeśli tylko dobrze przemyślisz dobór ubrań. Lepiej przy tym zrezygnować z dodatkowego swetra na rzecz jeszcze jednej podkoszulki. Sweter można zabrać ze sobą na wszelki wypadek.
-
Zawsze należy dostosowywać ubranie do pogody. Temperatura i warunki pogodowe mogą się zmieniać w ciągu dnia, dlatego warto je sprawdzić przed wyjściem z domu. W śnieżny dzień można włożyć dziecku śniegowce, a w cieplejszy zastąpić je np. ocieplanymi traperami czy kozakami. Jeśli zdecydujemy się na spacer mimo opadów, pamiętajmy o dodatkowym zabezpieczeniu dla malucha, takim jak peleryna czy parasol. Jeżeli natomiast temperatura wynosi poniżej -10°C, lepiej zrezygnować ze spaceru lub skrócić go do minimum.
-
Garderobę należy dopasować do wieku i aktywności dziecka. Biegający maluch jest bardziej narażony na przegrzanie niż niemowlę „spacerujące” w wózku. Dla dzieci, które jeszcze nie chodzą, najlepszym rozwiązaniem jest wspomniane w punkcie 1. ubieranie na cebulkę. Nie zapominajmy o dodatkowych kocykach do wózka. W przypadku starszych dzieci, które chodzą i biegają, wierzchnia warstwa powinna być ciepła i wodoodporna, a jednocześnie nieograniczająca ruchów. Z kolei dzieci, które uprawiają sporty zimowe, takie jak narciarstwo, łyżwiarstwo czy snowboard, należy ubrać je w specjalną odzież sportową, dopasowaną do danej dyscypliny.
-
Głowa, uszy, szyja, plecy, brzuch i stopy to miejsca, które powinny być szczególnie chronione przed zimnem. Czapka, szalik i ciepłe skarpety to absolutny zimowy niezbędnik. Takie dodatki powinny być wykonane z materiałów izolujących ciepło, takich jak wełna, polar lub flanela. Dobrze, żeby rękawiczki były również wodoodporne. Dla aktywnych dzieci świetnym rozwiązaniem są rękawiczki z antypoślizgowym materiałem na wewnętrznej stronie, które zapewniają bezpieczny chwyt.
-
W przypadku wszędobylskiego odkrywcy dobrze jest mieć pod ręką dodatkową parę rękawiczek, skarpet, a nawet butów. Jest to szczególnie ważne podczas długiego spaceru i niepewnej pogody lub po prostu jeśli dziecko chce bawić się w śniegu, rzucać śnieżkami lub robić bałwana. Przemoczone rękawiczki czy skarpetki mogą powodować odmrożenia, podrażnienia, a nawet infekcje skóry. Dlatego warto wziąć ze sobą zapasową parę, którą można szybko wymienić w razie potrzeby.
-
Przy wyborze zimowej odzieży dla dziecka warto postawić na jakość. Dobry materiał powinien być oddychający, a jednocześnie chronić przed wiatrem, nieprzemakalny i utrzymujący właściwą temperaturę ciała. Można postawić na naturalne tkaniny, np. wełnę lub flanelę, lub specjalne materiały syntetyczne zapewniające odpowiednią izolację, wiatroszczelność i wodoodporność. Należy pamiętać, że ubrania dziecięce na zimę, tak samo zresztą jak odzież całoroczna, muszą być bezpieczne dla skóry dziecka, a więc spełniać normy bezpieczeństwa i być wolne od substancji szkodliwych, takich jak pestycydy czy toksyczne barwniki
- W mroźne dni sprawdzi się wygodny kombinezon. To bardzo praktyczne rozwiązanie, nie tylko dla niemowlęcia. Zapewnia on lepszą ochronę przed zimnem, wilgocią i wiatrem niż zestaw kurtka i spodnie. Starsze dzieci podczas zabawy na dworze mogą przypadkowo odsłonić plecy czy łydki. Kombinezon zakrywa całe ciało dziecka i nie wpuszcza śniegu do środka. Jeśli dobrze go dobierzemy, jest również wygodny i nie ogranicza ruchów dziecka.
Zima to piękna pora roku, która zachęca do wyjścia na świeże powietrze i podziwiania białego krajobrazu. Oznacza jednak także niskie temperatury, wiatr i śnieg, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i komfortu dziecka. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio ubrać malucha na spacer w mroźny dzień, zapewniając mu ciepło, ochronę i swobodę ruchów. Powyższych 7 zasad powinno pomóc każdemu rodzicowi tak skompletować garderobę swojej pociechy, by mogła w pełni skorzystać z zimowych atrakcji.