Miesiączka - co warto wiedzieć?

Czym jest miesiączka?

 
Miesiączka zwana również menstruacją to proces, w którym dochodzi do złuszczenia błony śluzowej macicy. W trakcie fazy lutealnej (po owulacji) błona śluzowa pod wpływem hormonów rozrasta się i staje się nabrzmiała. Przygotowuje się na przyjęcie zarodka. Gdy w cyklu miesiączkowym nie dochodzi do zapłodnienia, błona śluzowa złuszcza się i dochodzi do menstruacji, czyli krwawienia miesiączkowego. Podczas każdej miesiączki kobieta traci od 30 do 80 ml krwi (1-6 łyżek stołowych), która może również zawierać fragmenty błony śluzowej.

Moje krwawienie miesiączkowe jest bolesne. Dlaczego w pierwszych dniach miesiączki odczuwam ból miesiączkowy? Czym on jest spowodowany?

 
Wiele kobiet podczas miesiączki doświadcza charakterystycznego bólu menstruacyjnego, który jest najczęściej spowodowany skurczami macicy. Skurcze pełnią funkcję wspomagającą podział, a także wydalanie złuszczającej się błony macicy. Najczęściej właśnie te skurcze są przyczyną odczuwanego bólu podbrzusza podczas miesiączki. Jeśli jednak ból jest bardzo intensywny lub sprawia, że nie możesz normalnie funkcjonować, warto skonsultować się z lekarzem. Przyczyną zbyt intensywnego bólu miesiączkowego może być endometrioza (Czytaj więcej: czym jest endometrioza).

Moja krew miesiączkowa zmienia swoją barwę. Czy to normalne?

 
Zmiana koloru krwi w czasie trwania miesiączki jest naturalnym procesem. W pierwszych dniach menstruacji - krew jest czerwona, ma żywą barwę. W kolejnych dniach krew ciemnieje, zmienia swoją barwę na ciemniejszą, brunatną, brązową, a niekiedy nawet na czarną. Wszystko za sprawą tego, że krew dłużej przebywa w macicy, utlenia się i z tym samym zmienia swoją barwę.
 
Niekiedy krwawienie miesiączkowe może być poprzedzone plamieniem (czym jest plamienie?). Jeśli takie plamienie występowało u Ciebie zawsze przed miesiączką, najprawdopodobniej jest to naturalny objaw zwiastujący pojawienie się krwawienia miesiączkowego. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie obserwowałaś u siebie plamienia przed okresem, skonsultuj się z lekarzem. Brązowe plamienie przed okresem może być objawem różnych chorób, zaburzeń, czy infekcji kobiecego układu rozrodczego. Jedną z najczęstszych przyczyn takiego plamienia jest niedomoga fazy lutealnej (druga faza cyklu, po owulacji) związana ze zbyt małym stężeniem progesteronu w tej fazie cyklu. 

 

Miesiączka - niepokojące objawy

 
Co powinno Cię zaniepokoić? Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?
  • Twoje krwawienie miesiączkowe trwa dłużej niż 7 dni, 
  • Twoje krwawienie miesiączkowe jest bardzo obfite (środki higieniczne musisz zmieniać bardzo często, nawet co godzinę);
  • występują u Ciebie krwawienia śródcykliczne (czytaj więcej: krwawienia pomiędzy miesiączkami);
  • Twoje krwawienie miesiączkowe jest z zawartością dużych skrzepów (sporadyczne pojawianie się skrzepów nie jest powodem do niepokoju, jednak kiedy pojawiają się one często i są dużych rozmiarów - ich średnica jest większa niż 2,5 cm - warto skonsultować się z lekarzem);
  • zaobserwowałaś u siebie inne niepokojące zmiany w krwawieniach miesiączkowych np. zmiana obfitości, częstości lub długości miesiączek. 
 
Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt OvuFriend: "Opracowanie nowych w skali światowej rozwiązań w obszarze uczenia maszynowego wspierających w planowaniu rodziny i pokonywaniu problemu niepłodności" współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.