Miesiączka - co warto wiedzieć?
Moje krwawienie miesiączkowe jest bolesne. Dlaczego w pierwszych dniach miesiączki odczuwam ból miesiączkowy? Czym on jest spowodowany?
Moja krew miesiączkowa zmienia swoją barwę. Czy to normalne?
Miesiączka - niepokojące objawy
- Twoje krwawienie miesiączkowe trwa dłużej niż 7 dni,
- Twoje krwawienie miesiączkowe jest bardzo obfite (środki higieniczne musisz zmieniać bardzo często, nawet co godzinę);
- występują u Ciebie krwawienia śródcykliczne (czytaj więcej: krwawienia pomiędzy miesiączkami);
- Twoje krwawienie miesiączkowe jest z zawartością dużych skrzepów (sporadyczne pojawianie się skrzepów nie jest powodem do niepokoju, jednak kiedy pojawiają się one często i są dużych rozmiarów - ich średnica jest większa niż 2,5 cm - warto skonsultować się z lekarzem);
- zaobserwowałaś u siebie inne niepokojące zmiany w krwawieniach miesiączkowych np. zmiana obfitości, częstości lub długości miesiączek.
Obfite miesiączki - kiedy wymagają konsultacji z lekarzem?
Krótka miesiączka, czyli dlaczego zbyt krótka miesiączka wymaga konsultacji z lekarzem?
Przeciętna długość miesiączki to 4-6 dni, zbyt krótka miesiączka to taka, która trwa poniżej 2 dni. Krótkie i skąpe miesiączki mogą być efektem zaburzeń hormonalnych, dlatego w pierwszej kolejności lekarz powinien skierować na oznaczenie stężeń poszczególnych hormonów. Częstymi przyczynami skąpych i krótkich miesiączek są: Zespół Policystycznych Jajników, niedobór estrogenów, czy nadmiar prolaktyny. Innymi przyczynami krótkich i skąpych miesiączek mogą być zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, nagła utrata wagi, restrykcyjna dieta, czy duży stres.