X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum I trymestr USG a Pappa
Odpowiedz

USG a Pappa

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • M.M Znajoma
    Postów: 20 2

    Wysłany: 13 lipca 2016, 16:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć dziewczyny, mam pytanie odnośnie badań prenatalnych. Miałam wykonane USG prenatalne (11t 4d), przezierność 1,5, wszystkie parametry w normie, ryzyko 1:4000, 1: 6000 i 1:10000. Mimo to lekarz wskazał mi na konieczność badania Pappa, bo rzekomo na USG nie widać wszystkiego. Oczywiście naczytałam się różnych artykułów nt. tego testu i spanikowałam, nie zrobiłam testu z krwi. I niestety mam teraz mieszane uczucie, może faktycznie powinnam? Chciałam się dowiedzieć, jak to było u was, czy przy pozytywnym USG drążyłyście dalej i robiłyście test Pappa? To dla mnie trochę takie szukanie na siłę, ale mam jakiś cień niepokoju.

  • Leticia Autorytet
    Postów: 1973 1864

    Wysłany: 13 lipca 2016, 16:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja test PAPPA robiłam, ale zdecydowałam się na niego profilaktycznie, jeszcze przed samym usg. Twoje wyniki są dobre - z tego co wiem dodatkowe badania są zalecane przy podwyższonym ryzyku, czyli 1:300 lub większym. Dziwi mnie, że lekarz uznał PAPPA za konieczne. Chyba, że nie widział kości nosowej?

    km5se6yd8tj60462.png
    km5stv73q64rb58y.png
  • M.M Znajoma
    Postów: 20 2

    Wysłany: 13 lipca 2016, 16:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Leticia wrote:
    Ja test PAPPA robiłam, ale zdecydowałam się na niego profilaktycznie, jeszcze przed samym usg. Twoje wyniki są dobre - z tego co wiem dodatkowe badania są zalecane przy podwyższonym ryzyku, czyli 1:300 lub większym. Dziwi mnie, że lekarz uznał PAPPA za konieczne. Chyba, że nie widział kości nosowej?
    Kość nosowa także widoczna, rączki, nóżki, wszystko opisane pozytywnie. zastanawiam się przypadkiem, czy powodem nie był fakt, że badania wykonywałam prywatnie (USG 270zł, test Pappa miał kosztować 250 zł). Pan doktor straszył, że miał pacjentkę z idealnym USG, a dziecko miało ZD... Przepytywałam koleżanki, które miały również pozytywne USG- żadna nie wykonywała dalszych badań ;/

  • Leticia Autorytet
    Postów: 1973 1864

    Wysłany: 13 lipca 2016, 17:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Zespół Downa przy takim jak Twój wyniku USG zdarza się raz na 4000 urodzeń. Więc owszem, może się zdarzyć, ale to szalenie niskie ryzyko. Moja diagnoza to raczej pazerność lekarza :P

    M.M lubi tę wiadomość

    km5se6yd8tj60462.png
    km5stv73q64rb58y.png
  • M.M Znajoma
    Postów: 20 2

    Wysłany: 13 lipca 2016, 20:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Czytałam u nas na forum, że Pappa namieszała nie jednej z nas, tym bardziej w przypadku, kiedy stosuje się progesteron (ja biorę luteinę), więc chyba jednak odpuszczę.

  • M.M Znajoma
    Postów: 20 2

    Wysłany: 14 lipca 2016, 13:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    W ogóle dziewczyny, którym ryzykiem się sugerować? Podstawowym, czy skorygowanym? Ryzyko podstawowe w każdej trisomii mam dużo mniejsze, niż skorygowane (na przykładzie T21: podstawowe 1:800, skorygowane 1:3000. Wydaje mi się, że podstawowe, to tylko z wieku, skorygowane po wliczeniu wyników badań. Poprawcie mnie, jeżeli się mylę. Normalnie psychiatryk! Chyba muszę zacząć się leczyć na paranoje.

  • Leticia Autorytet
    Postów: 1973 1864

    Wysłany: 14 lipca 2016, 13:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Tak, musisz patrzeć na skorygowane :)
    Wynika z tego, że przeciętna kobieta w Twoim wieku ma większe ryzyko urodzenia chorego dziecka niż Ty :)

    M.M lubi tę wiadomość

    km5se6yd8tj60462.png
    km5stv73q64rb58y.png
  • M.M Znajoma
    Postów: 20 2

    Wysłany: 14 lipca 2016, 16:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Leticia, dzięki jeszcze raz. Przeczytałam od wczoraj cały internet na ten temat. Zastanawiam się, czy to normalne siać taką panikę, no ale cóż :). Buziaki!

  • zuzkaa Przyjaciółka
    Postów: 103 21

    Wysłany: 16 lipca 2016, 13:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    dziewczyny jak odczytac wynik testu pappa lekarza mam dopiero za 3 tyg a wyniki odebralam dzisiaj

    Zuzka
  • M.M Znajoma
    Postów: 20 2

    Wysłany: 17 lipca 2016, 10:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Zuzkaa, z tego co przeczytałam (a przetrzepałam chyba cały internet), lekarz ma specjalny program, w którym wklepuje dane z USG i dane z testu, a program sam wylicza prawdopodobieństwo. Wklejam skopiowane informacje ze strony inernetowej:

    "Test PAPP-a normy, które mogą wydać się lekarzowi „podejrzane” (na

    W przypadku zespołu Downa: wartość fb-HCG przekracza 2,52 MoM; wartość PAPP-A jest poniżej 0,5 MoM.
    W przypadku zespołu Edwardsa i Patau: wartość fb-HCG i PAPP-a jest poniżej 0,33 MoM.
    W przypadku zespołu Turnera: wartość PAPP-A poniżej 0,5 MoM przy fb-HCG rzędu 1 MoM.
    W przypadku triploidii: fb-HCG i PAPP-A są poniżej 0,1 MoM lub przekraczają 5 MoM."

    Miałaś już robione USG?

    zuzkaa lubi tę wiadomość

  • Ooola Nowa
    Postów: 5 0

    Wysłany: 17 lipca 2016, 10:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny, pomoglybyscie mi w interpretacji wyniku usg?
    11t 4d
    ctrl= 50.00 mm,
    nt= 1.60 mm,
    tętno 170 (dziecko się bardzo ruszało),
    kość nosowa i cała reszta widoczna,
    przepływy ok,
    doctus venosus 1,14
    Czy te wyniki nie są za wysokie dla tak małego płodu?

  • zuzkaa Przyjaciółka
    Postów: 103 21

    Wysłany: 18 lipca 2016, 09:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    M.M juz mialam lekarz dopiero za 3 tyg i moje wyniki:
    stan: ryzyko podstawowe: ryzyko skorygowane

    tRisomia 21 1:932 1:6096
    TRisomia 18 1:2352 < 1:20000
    trisomia 13 1:7356 <1:20000

    mam 26 lat co one oznaczaja z orydziekuje

    Zuzka
  • M.M Znajoma
    Postów: 20 2

    Wysłany: 18 lipca 2016, 10:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jak już pomogła mi Letica, podstawowe, to ryzyko z wieku (czyli w wieku 26 lat, jedna kobieta na 932 urodziła chore dziecko), skorygowane, to po wzięciu pod uwagę wieku i USG (Czyli w wieku 26 lat, kobieta z takimi wynikami USG jak Twoje, jedna kobieta na 6096 urodziła chore dziecko). Teraz dodatkowo wliczony zostanie do ryzyka test Pappa i na nowo przeliczone. Moje ryzyko z samego USG (zaokrągliłam wyniki):
    21- 1:4000,
    18- 1: 6000
    13- 1:10000.
    Ja nie zdecydowałam się na test z krwi, mimo że lekarz "każdemu zaleca" bo wiem, że umarłabym na zawał czekając na wyniki. Zasugerowałam się samym USG i zapisem, że "płód nie ma ewidentnych wad".

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 18 lipca 2016, 10:06

    zuzkaa lubi tę wiadomość

  • zuzkaa Przyjaciółka
    Postów: 103 21

    Wysłany: 18 lipca 2016, 10:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    M.M czyli nie mam się czym martwić?

    Zuzka
  • M.M Znajoma
    Postów: 20 2

    Wysłany: 18 lipca 2016, 10:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Myślę, że nie masz co się martwić. Co do testu Pappa, to tylko cyferki i statystyka. Daj znać jak będziesz po wizycie i co powie lekarz.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 18 lipca 2016, 10:41

  • zuzkaa Przyjaciółka
    Postów: 103 21

    Wysłany: 18 lipca 2016, 11:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    M.M bardzo dziekuję :*** dam znac napewno

    Zuzka
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 1 sierpnia 2016, 09:59

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Najpierw chodzilam do jednego lekarza, ktory zlecil mi wykonanie usg miedzy 11 a 14 tyg. i test pappa. Nie dal mi skierowania, tylko podal adres prywatnej kliniki, w ktorej mialy sie odbyc oba badania. W trakcie zmienilam lekarza, bo okazalo sie, ze moj maz w pracy ma caly pakiet prowadzenia ciazy. To spora oszczednosc dla nas, wiec stwierdzilam, ze skorzystam. Poszlam na usg, wszystko dobrze, idealnie. Poszlam na wizyte do nowej Pani Doktor, pokazalam wszystkie wyniki badan i poprosilam o skierowanie na test pappa, ktory tez za darmo przysluguje mi w pakiecie medycznym meza. I lekarka odmowila. Powiedziala, ze nie ma zadnuch wskazan do tego badania. Usg ok, wiec to wystarczy. Moge zrobic na wlasna reke, ale juz platne 250 zl. Troche dziwi mnie to, ze mozna wykonac badanie dla pewnosci i spokoju sumienia, a lekarz odmawia skierowania. Jeden wysyla bez zadnych wyraznych wskazan, drugi nie widzi koniecznosci. Po 15 tygodniu sa mozliwe do wykonania kolejne badania genetyczne. Ciekawa jestem, czy moja Pani Doktor tez uzna, ze nie ma koniecznosci ich robic... Martwie sie, ze nie zrobie badan,a potem bede zalowala, ze czegos nie wykryto i nie zapobiegano jeszcze w okresie, kiedy dziecko jest plodem.

  • Reggina Znajoma
    Postów: 24 14

    Wysłany: 15 sierpnia 2016, 19:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Tydzień temu miałam badanie USG i pobranie krwi na PAPP-a bo powyżej 35 roku życia wszyscy lekarze wysyłają gdyż badania te są refundowane przez NFZ Jeśli jesteście młode to lakarze nie widzą potrzeby i nie wysyłają aby nie obciążyć NFZ. Mój lekarz powiedział, że jeśli najważniejsze, że na USG jest w porządku. Może być tak, że na USG nie jest ok i wtedy dalsze testy stwierdzą czy jest ok.
    Sama nie spałam dwie noce przed badaniem, ale nie stresujmy się tak chociązy ze względu na niunie, które muszą mieć spokój i relaks :)

  • 19ilonka87 Ekspertka
    Postów: 158 195

    Wysłany: 28 sierpnia 2016, 19:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej dziewczyny, czy któraś z was na wynikach prenatalnych miała informację o ryzyku preeklampsji i zahamowania wzrastania płodu?

    Dzisiaj wybrałam wyniki prenatalnych ryzyko trisomii 21 1:14729, trisomia 18 1:20000, trisomia 13 1:20000

    Mam tylko wysokie ryzyko preeklampsji
    przed 34tc 1:9
    przed 37tc 1:4
    przed 42tc >1:4.

    Ryzyko zahamowania wzrastania płodu przed 37tc 1:45
    Samoistny poród przedwczesny przed 34tc 1:71

    wolne Bhcg 22,4IU/I = 0,704 MoM
    PAAPP-A 1,190IU/I = 0,497 MoM
    Uterine artery PI 2,56 = 108,630MoM
    Ductus Venosus Pi 1,340
    Średnie ciśnienie tętnicze 105/8 mmHG

    Czy któraś z Was miała podobne ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego?

    Asikkk lubi tę wiadomość

    III 2014 - 8tc; XII 2014 - ciąża biochemiczna; X 2015 IVF; XII 2015 transfer; I 2016 IVF transfer 2 zarodków c. biochemiczna; V 2016 IVF
    ckaivfxmnzhi9kva.png
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Kalendarz dni płodnych - aplikacja - starania o dziecko

Postanowione - rozpoczynacie starania o dziecko. Mija pierwszy, drugi, trzeci miesiąc, a ciąży nie ma. Pojawia się lekki niepokój - co się dzieje? Tak rozpoczyna się historia wielu kobiet z OvuFriend, które używają aplikacji podczas starania o dziecko. Inteligentny kalendarz dni płodnych nie tylko szybko nauczy się Twojej płodności ale również wcześnie wykryje nieprawidłowości. Przeczytaj jak aplikacja pomoże Ci zajść w ciążę!  

CZYTAJ WIĘCEJ

PMS a zdrowie psychiczne i jakość życia. Jak sobie radzić z objawami?

PMS często jest kojarzony głównie z objawami fizycznymi, takimi jak ból brzucha czy wzdęcia. Jednak coraz więcej badań wskazuje, że ma on istotny wpływ również na zdrowie psychiczne kobiet. Dlatego ważne są: zrozumienie związku między PMS a nastrojem i kondycją psychiczną w ogóle oraz nauka skutecznych strategii radzenia sobie z emocjonalnymi skutkami choroby.

CZYTAJ WIĘCEJ

Test owulacyjny. Jak działają testy owulacyjne i czy są skuteczne?

Testy owulacyjne są jednym z najprostszych narzędzi do samodzielnego wykrywania dni płodnych i zbliżającej się owulacji. Przeczytaj jak działają testy owulacyjne, jak je prawidłowo wykonać, ile kosztują i czy można im zaufać w 100%. Podpowiemy Ci również jak skutecznie zwiększyć działanie testów owulacyjnych! 

CZYTAJ WIĘCEJ