X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Hashimoto a ciąża

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • Haana Autorytet
    Postów: 696 401

    Wysłany: 14 grudnia 2014, 18:13

      /  Zgłoś
    Witam. Chciałabym rozwiać kilka swoich wątpliwości dotyczących choroby Hashimoto a ciąży.

    Z tego co mi wiadomo ryzyko poronienia przy Hashimoto jest o 3, 5 razy większe niż u zdrowej kobiety. Czy pomimo wyrównanego poziomu tsh w ciąży może dojść do poronienia? W lutym tego roku poroniłam choć tsh w 6/7 tygodniu ciąży było na poziomie 1,90, przyjmowałam eutyrox50.

    Czy oprócz badań tarczycowych warto jeszcze wykonać inne specjalistyczne badania np. na zespół antyfospolipidowy? Jeśli tak, to jakie konkretnie? I czy wspomniany zespół często łączy się z Hashimoto?

    Jakie są szanse na normalną ciąże przy Hashimoto?

    Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam


    C, Lianna, madziarekr, Ralpina, Martoszka, walkie talkie, Drzwiona, Ara77, kark, Ania1986, Nadzieja_2015, PrezesGąska, Emilia77, BISCA, hipisiątko, Kropek, blackberry, SuSie, Bulimulia, Frelka, Alessia, Lili87, BBKane88, kapturnica, Blondik, Fuma Foch, Donek, kasjja, demi_01, Mirabelka30, tygrys73, Monkey lubią tę wiadomość

    2 aniołki <3 <3 never give up
    Lipiec 2017 Szczęśliwa Żona
    Kwiecień 2018 Szczęśliwa Mama
    17u9wn15caesulxa.png
  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk Ekspert

    Wysłany: 16 grudnia 2014, 18:12

      /  Zgłoś
    W literaturze znaleźć można różne doniesienia. Analizując przypadku pacjentek leczących się w naszych klinikach, nie zauważamy istotnego wpływu choroby Hashimoto na wzrost ryzyka poronień.
    Warto pamiętać, że z różnych przyczyn, do poronienia może dojść w każdej ciąży.
    Jeśli do utraty ciąży dochodzi kilkukrotnie można wykonać dodatkowe badania. W pierwszej kolejności zalecałbym badanie kariotypów (Pani i Pani partnera), fragmentacji DNA plemników (koniecznie metodą TUNEL, która daje bardziej miarodajne wyniki), IMK (suppopulacja limfocytów), cytokiny (TH1/TH2), mutacje Leiden, protrombina, MTHFR, histeroskopię. Ewentualnie można później rozważyć badanie przeciwciał antyfsfolipidowych, przeciw beta-2-mikroglobulina oraz białko C i białko S.

    Istnieją prace mówiące o obecności przeciwciał przeciwtarczycowych na powierzchni komórki jajowej, co może obniżać szanse na jej zapłodnienie podczas naturalnych starań.
    Nie stanowi to problemu w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego z zastosowaniem mikromanipulacji ICSI.

    Eniula, Haana, Emilia77, Arwena, kark, Nataszka2200, Monkey, Neri lubią tę wiadomość

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Owulacja – kiedy owulacja zwiększy szanse na zajście w ciążę

Kiedy owulacja? Większość kobiet wie, że owulacja to czas, w którym możliwe jest zajście w ciążę. Ale kiedy dokładnie ona występuje, jakie są objawy owulacji, jak ją rozpoznać lub co może na nią wpływać nie dla wszystkich jest oczywiste. Kilka faktów na ten temat oraz parę prostych instrukcji jak obserwować swoje ciało pomoże Ci wielokrotnie zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

CZYTAJ WIĘCEJ

Suchość pochwy - jakie mogę być jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Problem z odpowiednim nawilżeniem pochwy dotyczy bardzo dużej liczby kobiet. Najczęściej problemy występują w okresie okołomenopauzalnym, ale z różnych przyczyn mogą pojawiać się na każdym etapie życia kobiety. Suchość pochwy może znacząco obniżać jakość życia seksualnego, z powodu bólu i dyskomfortu odczuwanego podczas zbliżeń... Skąd się bierze suchość pochwy? Jak sobie z nią radzić? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Comiesięczne rozczarowanie... Jak radzić sobie z emocjami, gdy kolejny raz pojawia się jedna kreska?

Dla wielu par każdy kolejny miesiąc bez ciąży jest jak utracona szansa. Trudne emocje kłębią się w pierwszych dniach cyklu. Najczęściej jest to żal, smutek, bezsilność, rozczarowanie... Dlaczego kolejny miesiąc się nie udało? Jak sobie radzić z tymi trudnymi emocjami? Podpowiada Psycholog Niepłodności - Anna Wietrzykowska.

CZYTAJ WIĘCEJ