X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Hashimoto a ciąża

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • Haana Autorytet
    Postów: 696 401

    Wysłany: 14 grudnia 2014, 18:13

      /  Zgłoś
    Witam. Chciałabym rozwiać kilka swoich wątpliwości dotyczących choroby Hashimoto a ciąży.

    Z tego co mi wiadomo ryzyko poronienia przy Hashimoto jest o 3, 5 razy większe niż u zdrowej kobiety. Czy pomimo wyrównanego poziomu tsh w ciąży może dojść do poronienia? W lutym tego roku poroniłam choć tsh w 6/7 tygodniu ciąży było na poziomie 1,90, przyjmowałam eutyrox50.

    Czy oprócz badań tarczycowych warto jeszcze wykonać inne specjalistyczne badania np. na zespół antyfospolipidowy? Jeśli tak, to jakie konkretnie? I czy wspomniany zespół często łączy się z Hashimoto?

    Jakie są szanse na normalną ciąże przy Hashimoto?

    Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam


    C, Lianna, madziarekr, Ralpina, Martoszka, walkie talkie, Drzwiona, Ara77, kark, Ania1986, Nadzieja_2015, PrezesGąska, Emilia77, BISCA, hipisiątko, Kropek, blackberry, SuSie, Bulimulia, Frelka, Alessia, Lili87, BBKane88, kapturnica, Blondik, Fuma Foch, Donek, kasjja, demi_01, Mirabelka30, tygrys73, Monkey lubią tę wiadomość

    2 aniołki <3 <3 never give up
    Lipiec 2017 Szczęśliwa Żona
    Kwiecień 2018 Szczęśliwa Mama
    17u9wn15caesulxa.png
  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk Ekspert

    Wysłany: 16 grudnia 2014, 18:12

      /  Zgłoś
    W literaturze znaleźć można różne doniesienia. Analizując przypadku pacjentek leczących się w naszych klinikach, nie zauważamy istotnego wpływu choroby Hashimoto na wzrost ryzyka poronień.
    Warto pamiętać, że z różnych przyczyn, do poronienia może dojść w każdej ciąży.
    Jeśli do utraty ciąży dochodzi kilkukrotnie można wykonać dodatkowe badania. W pierwszej kolejności zalecałbym badanie kariotypów (Pani i Pani partnera), fragmentacji DNA plemników (koniecznie metodą TUNEL, która daje bardziej miarodajne wyniki), IMK (suppopulacja limfocytów), cytokiny (TH1/TH2), mutacje Leiden, protrombina, MTHFR, histeroskopię. Ewentualnie można później rozważyć badanie przeciwciał antyfsfolipidowych, przeciw beta-2-mikroglobulina oraz białko C i białko S.

    Istnieją prace mówiące o obecności przeciwciał przeciwtarczycowych na powierzchni komórki jajowej, co może obniżać szanse na jej zapłodnienie podczas naturalnych starań.
    Nie stanowi to problemu w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego z zastosowaniem mikromanipulacji ICSI.

    Eniula, Haana, Emilia77, Arwena, kark, Nataszka2200, Monkey, Neri lubią tę wiadomość

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Starania o dziecko i ciąża po poronieniu - prawdziwe historie ♡

"Prawdziwe historie kobiet starających się o dziecko" - opowieść o Karolinie, która doświadczyła bolesnej straty w 21. tygodniu ciąży... Jak sama mówi: wszystko układało się idealnie, nic nie wskazywało na to, że coś może być nie tak. "Starania o dziecko i ciąża po poronieniu" -  o bólu, bezsilności, traumie, ale również o pięknym odrodzeniu, niegasnącej nadziei i szczęśliwym zakończeniu. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Suchość pochwy - jakie mogę być jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Problem z odpowiednim nawilżeniem pochwy dotyczy bardzo dużej liczby kobiet. Najczęściej problemy występują w okresie okołomenopauzalnym, ale z różnych przyczyn mogą pojawiać się na każdym etapie życia kobiety. Suchość pochwy może znacząco obniżać jakość życia seksualnego, z powodu bólu i dyskomfortu odczuwanego podczas zbliżeń... Skąd się bierze suchość pochwy? Jak sobie z nią radzić? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Płodność mężczyzn - przyczyny obniżonej płodności i sposoby na poprawę

Płodność mężczyzn na przestrzeni lat uległa znacznemu pogorszeniu. Dlaczego jakość nasienia współczesnych mężczyzn jest obniżona? Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z płodnością? Co zrobić, aby wesprzeć i poprawić męską płodność?

CZYTAJ WIĘCEJ