X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

leczenie Zespołu Ashermana

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 24 stycznia 2015, 22:00

      /  Zgłoś
    Witam.

    Mam 38 lat, za sobą dwie ciąże i dwa porody siłami natury.
    Pierwszy w 2000 roku- po porodzie łyżeczkowanie ze względu na pozostałość łożyska. Po 5 dniach lochiostaza i powtórne łyżeczkowanie.
    Drugi poród w 2003 roku- zabieg ręcznego wydobycia łożyska przyklejonego, łyżeczkowanie, w efekcie atonia macicy, masywny krwotok i wstrząs hipowolemiczny.
    Po 7 dniach lochiostaza i kolejne łyzeczkowanie.
    Miesiaczki pojawiły sie dopiero po około 3 latach, skąpe i baaaardzo bolesne.

    Od 3 lat staram się o kolejne dziecko, jestem pod opieką lekarza w klinice leczenia niepłodnosci.

    W pażdzierniku 2013 roku zdiagnozowano u mnie Zespół Ashermana.
    Na obrazie z HSG widoczny był brak prawidłowego zabarwienia prawego rogu macicy (około 2/3 macicy) wraz z prawym jajowodem, lewy róg macicy wraz z jajowodem zakontrastował się prawidłowo.

    Podczas zabiegu histeroskopii (grudzień 2013) usunięto większość zrostów. Następnie założono mi wkładkę wewnątrzmaciczną na trzy miesiące.
    Po usunięciu wkładki na kolejnym badaniu HSG (kwiecień 2014) stwierdzono jamę macicy prawidłowego kształtu i wielkości oraz obecność niewielkiego ogniska zrostów w okolicy prawego rogu, jak też obydwa jajowody kontrastujące się prawidłowo.


    Przez 5 cykli otrzymywałam stymulację Fostimonem.
    Owulacja potwierdzona monitoringiem, grubość endometrium wg mojego lekarza prawidłowa, co potwierdzała obfitośc krwawienia.
    Wyniki badań poziomu hormonów prawidłowe.
    Badania nasienia męża w normie.

    Niestety po zaprzestaniu stymulacji powróciły skąpe miesiączki i w kolejnym badaniu HSG (styczeń 2015) okazało się, że obszar zrostów uległ znacznemu powiększeniu (do około ¼ przekroju jamy macicy) a prawy jajowód wypełnił się z opóźnieniem dopiero po podaniu kontrastu pod zwiększonym ciśnieniem.

    Obecnie mam zaplanowaną histero-laparoskopię w celu ponownego usuwania zrostów.

    Moje pytanie a raczej pytania :

    1.Jakie są procedury przywracania prawidłowej funkcji endometrium oraz zapobiegania kolejnym zrostom?

    2.Czytałam, że podawanie estrogenów przynosi pewną poprawę czy Pan też jest tego zdania?

    3.Czy zastosowanie żelu przeciwzrostowego po zabiegu histero-laparoskopii jest zasadne?

    4.Czy w swojej praktyce spotkał się Pan z podobnym do mojego przypadkiem zakończonym urodzeniem dziecka?

    5.Po jakim czasie od zabiegu mogę starać się o ciążę?

    Pozdrawiam serdecznie.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 26 stycznia 2015, 20:51

    mamatrojki80, moremi, ania.g, kapturnica, Zofia8, inessa, Aasiula, ComeToMeBaby, Iwone, dorbie, justa1234, Dorka1979, kkisia, Sabina, Natka_79, Mega, Blondik, gretka, paszczakin, MartaDidi, malgos741, gosia7122, Bursztyn, Mango, Bozia3, Lianna, Niuta, BISCA, iwcia77, Macierzanka:), Elfik, Reni, mysza1975, Mala79, sonia86, walkie talkie, Anatolka, 19ilonka87, Caroline, kotkapc, tulipanna, dżona lubią tę wiadomość

  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk Ekspert

    Wysłany: 24 lutego 2015, 17:54

      /  Zgłoś
    Szanowna Pani, odpowiadając po kolei na Pani pytania:
    Ad 1. Postępowanie w opisanej przez Panią sytuacji wydaje się być prawidłowe.
    Ad 2. Taki efekt czasami jest obserwowany. Symulacja w Pani przypadku również prawdopodobnie spowodowała produkcję naturalnych estrogenów. Jaka była grubość endometrium podczas stymulacji Fostimonem?
    Ad 3. Prawdopodobnie nie będzie to miało większego znaczenia w Pani przypadku.
    Ad 4. Tak, jednak musi mieć Pani świadomość, że problemy z łożyskiem w kolejnej ciąży mogą być jeszcze poważniejsze niż dotychczas (łącznie z wysokim ryzykiem konieczności usunięcia macicy po urodzeniu dziecka). Ewentualne zagrożenia w tym obszarze powinna Pani omówić z lekarzem i dopiero wówczas podjąć decyzję o staraniach.
    Ad 5. Będzie to zależało od rozległości zabiegu – trudno bez pełnych informacji odpowiedzieć na Pani pytanie.

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Sen a zdrowie hormonalne kobiety – jak na siebie wpływają?

Jak sen wpływa na zdrowie hormonalne kobiety? Jakie mogą być skutki niedoboru snu w kontekście kobiecej płodności? Jakie hormony są szczególnie wrażliwe na problemy z bezsennością u kobiet? Jak zadbać o prawidłową higienę snu?

CZYTAJ WIĘCEJ

Niedoczynność tarczycy podczas starania o dziecko

Tarczyca to niewielki gruczoł umiejscowiony na szyi człowieka, który wytwarza hormony i ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dlaczego tak często obniża płodność kobiety? Jak rozpoznać najczęstsze choroby tarczycy: niedoczynność i nadczynność? Przeczytaj w eksperckim artykule w całości poświęconym tarczycy! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Choroby endometrium - jakie są najczęstsze?

Czym jest endometrium, a czym endometrioza? Jakie mogą być inne choroby endometrium i jak się objawiają? Jaka grubość endometrium jest optymalna podczas starań o dziecko? 

CZYTAJ WIĘCEJ