Forum Pytania do eksperta – Starania ze wspomaganiem Brak zapłodnionych komórej jajowych podczas in vitro

Brak zapłodnionych komórej jajowych podczas in vitro

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
 • Sysiaaaaa Autorytet
  Postów: 3461 2032

  Wysłany: 29 stycznia 2015, 17:32

    /  Zgłoś
  Witam Panie Profesorze
  Jestem właśnie po drugiej procedurze In vitro, dodam że jesteśmy w Programie MZ. Zostaliśmy zakwalifikowani z powodu upośledzonej funkcji jajowodów oraz po 6 cyklach stymulowanych i 4 IUI. Mam 24 lata, mąż 28. Wykonaliśmy szereg badań genetycznych (kariotypy, mutacje itd.), które nic nie pokazały i wszystko ok. Mąż wyniki nasienia ma bardzo dobre. Moje AMH jest na poziomie 5,3 ng/ml.
  I procedura (wrzesień)
  Ze względu na wysokie AMH zastosowano krótki protokół. Stymulacja MENOPUR 150j i Cetrotide. W 11 dniu stymulacji pobrano 14 cumulusów, 6 z nich było dojrzałych. zastosowano zapłodnienie IVF. Niestety uzyskano tylko jeden zarodek (reszta się nie zapłodniła), podano go w 5 dobie w klasie P8B. Niestety się nieudało. Czy w tym momencie nie powinniśmy wykonać żadnych dodatkowych badań, które miałyby na celu przybliżenie powodu słabego zapłodnienia.
  II procedura (styczeń)
  Druga procedura w sumie nie różniła się od pierwszej poza długością protokołu, zastosowano długi. Gonapeptyl od 19 dc + Menopur 150 j od 6 dnia następnego cyklu, prosiłam lekarza o zmianę leku, ale niestety usłyszałam odmowę. 11 dnia stymulacji estradiol był na bardzo wysokim poziomie ponad 8,5 tys. 13 dnia stymulacji pobrano 22 cumulusy z czego 6 wzięto do zapłodnienia, a 8 zamrożono. Wykorzystano zapłodnienie IVF. Niestety nie doszło do zapłodnienia i nie otrzymano żadnego zarodka. Niestety z objawami hiperstymulacji (wolny płyn w jamie brzusznej) znalazłam się na oddziale ginekologicznym w szpitalu.
  Tu rodzą się moje pytania:
  1) jakie badania można było zrobić po pierwszej próbie i sytuacji, gdy zapłodniła się tylko 1 komórka?
  2) czy zastosowanie innej metody zapłodnienia np. ICSI (do tej pory klasycznie IVF) nie dałoby większej szansy na uzyskanie zarodków ?
  3) Czy lekarze mając na uwadze pierwszą procedurę nie powinni zmienić Menopuru na inny lek (podobno stymulant ma wpływ na jakość komórek)?
  4) Co lekarze mogli zaproponować, aby zwiększyć szansę na zapłodnienie (może: aktywację oocytów, coś jeszcze)?
  5) Czy mam możliwość ubiegania się o anulowanie tej próby z refundacji? Uważam, że przez zaniedbanie lekarzy w jakimś stopniu zostałam pozbawiona szansy na sukces. Pewnie zastanowi się Pan Doktor czemu przez lekarza? Tak jak pisałam podczas drugiej próby nie zostało zrobione nic, co miałoby wpływ na lepsze zapłodnienie, lepszą jakoś komórek, nie wprowadzono żadnych zmian w procedurze.
  6) Do kolejnej próby chcę wykonać specjalistyczne badanie nasienia. Co Pan Profesor poleci zbadać? Test HBA?
  7) Chcę mieć także świeże badania hormonalne, co powinnam powtórzyć? Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.

  Wiadomość wyedytowana przez autora 23 lutego 2015, 19:40

  Piggy, czarownica_tea, kotkapc, Moniaa, holly golightly, iwanka, iga 79, Tilka, Tilka, Kasia *, Tosia 1981, Nadira, MIKOLAY, ma_pi, Anna255, Aga_502, Beata.D, agniesia2569, Mani, freya, agania, Różyczka, Ann84, Libra, Amelcia, Kava, mycha28, livia30, Sansivieria, martusia1986, Lenuś, takasobieja, kkisia, kapturnica, stars2345, jupios, Martoszka, Niuta, Kropek, Anatolka, roletka, Anko:-), Caroline, justa1234, Madzia82, marissith, triss, Kamilka, kuciak, dżona, Elmirka, MagSz, Violik, Agi83, kis, taśta, Sabina, ewelinka2210, kiniaczek84, Betty Boop, Agnieszka_A., Reni, Natka-77, Maciejka, salamandra, sedinum82, solania, urocza, kaloryferka, mkl lubią tę wiadomość

  Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !!!!
  PCO Upośledzona drożność jajowodów
  8 cykli stymulowanych 4 IUI
  1 procedura IVF wrzesień -
  2 procedura IVF grudzień -
  3 procedura ICSI transfer 2.05 2BB -
  Crio 06.08.2015 2BB- ciąża biochemiczna
  03.2017 AZ Invimed (-)
  Angelius Katowice AZ
 • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk Ekspert

  Wysłany: 24 lutego 2015, 18:06

    /  Zgłoś
  By ocenić przebieg poprzednich procedur, musiałbym przeanalizować Pani wyniki badań i dokumentację. Proszę pamiętać, że postępowanie w ramach rządowego programu leczenia niepłodności przebiegać musi w odniesieniu do wytycznych Ministerstwa Zdrowia i towarzystw medycznych. Być może w trzeciej próbie warto rozważyć zapłodnienie komórek z zastosowaniem procedury ICSI. Można to stwierdzić jednak dopiero po szczegółowej analizie Pani przypadku, który wydaje się złożony i konsultacji.

Zajdź w ciążę dwa razy szybciej

Sprawdź OvuFriend Premium

 • wyznaczanie dni płodnych
 • dieta płodności
 • innowacyjny algorytm

Wypróbuj miesiąc za darmo, potem tylko 29 zł / mies.

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj
Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt OvuFriend: "Opracowanie nowych w skali światowej rozwiązań w obszarze uczenia maszynowego wspierających w planowaniu rodziny i pokonywaniu problemu niepłodności" współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do OvuFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)