X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum W ciąży - ogólne Zamknięcie firmy i rozwiązanie umowy o prace na początku ciąży.
Odpowiedz

Zamknięcie firmy i rozwiązanie umowy o prace na początku ciąży.

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • Giannaa Autorytet
    Postów: 2223 789

    Wysłany: 29 kwietnia 2015, 10:24

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witam,
    Bardzo proszę Was Kochane o pomoc, być może któraś z Was była w podobnej sytuacja albo wie jak to powinno wyglądać ze strony prawnej.

    Wczoraj tj 28.04.2015 otrzymałam zwolnienie od swojego ginekologa ( i tego samego dnia przedstawiłam je prawodawcy) z powodu złego samopoczucia oraz dyskopatii która daje teraz bardzo znać o sobie tym bardziej, że nie mogę brać lekarstw przeciwbólowych. Zwolnienie dostałam na 2 tyg od dnia poprzedzającego wizytę 27.04 do 10.04. W dniu dzisiejszym (tj 29.04) otrzymałam informację, że moje szefostwo złożyło wczoraj wniosek o zamknięcie firmy co ma nastąpić 05.05.2015. Umowę mam na czas nieokreślony...otrzymałam propozycję podpisania wypowiedzenia za porozumieniem stron albo z Dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Z tego co wiem mnie obowiązuje okres wypowiedzenie trzymiesięczny...ale jak to się ma do tej całej sytuacji? Najlepiej było by podpisać wypowiedzenie za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia ale czy wtedy nie będę miała problemów z otrzymaniem zasiłku ? Ja jak podpisze z dwutygodniowym wypowiedzeniem to ostatni dzień pracy musiałby przypadać na 05.05.2015? I wypowiedzenie musiałoby być z dnia 21.04 ? Nie wiem czy to dobry pomysł żeby ktoś mi nie zarzucił celowego działania ze zwolnieniem... proszę pomóżcie.

    a.png
    a.png
  • Natka88 Autorytet
    Postów: 2600 6054

    Wysłany: 29 kwietnia 2015, 10:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja bym nie podpisywała wypowiedzenia, bo potem mozesz nie dostać zasilku, a tak jestes chroniona i go otrzymasz. Moze masz mozliwosc porozmawiania z kadrowa/ksiegowa w swojej firmie? Powinna wiedziec najlepiej co robic. Ewentualnie przejdz sie do ZUSu i podpytaj.

    Tylko nie wiem ja do tego sie ma tak wczesna ciaza, bo niby dopiero po 3 miesiacu nie moga nic zrobic ciezarnej...

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 29 kwietnia 2015, 10:56

    polkosia lubi tę wiadomość

    Aniołek <3 29.10.2014 <3 10tc
    Marysia <3 25.09.2015, 3440g i 55cm szczęścia <3
    74didf9h1v4xctmm.png
  • Giannaa Autorytet
    Postów: 2223 789

    Wysłany: 29 kwietnia 2015, 10:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Pierwsze słyszę, że dopiero od 3 miesiąca ;-) Jeśli firma ogłasza upadłość to już mnie nie chroni to, że jestem w ciąży. Wtedy przejmuje mnie zus a wypowiedzenie muszę przyjąć.

    a.png
    a.png
  • Natka88 Autorytet
    Postów: 2600 6054

    Wysłany: 29 kwietnia 2015, 11:01

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ale przyjecie wypowiedzenia a podpisanie go za porozumieniem stron to co innego.

    Aniołek <3 29.10.2014 <3 10tc
    Marysia <3 25.09.2015, 3440g i 55cm szczęścia <3
    74didf9h1v4xctmm.png
  • Natka88 Autorytet
    Postów: 2600 6054

    Wysłany: 29 kwietnia 2015, 11:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A 3 miesiącami chodzilo mi o to, ze jezeli konczy sie kobiecie umowa po 3 miesiacu ciazy, to pracodawca musi ja przedluzyc do dnia porodu, ale Ty masz ja na czas nieokreslony, takze Ciebie to nie dotyczy.

    Aniołek <3 29.10.2014 <3 10tc
    Marysia <3 25.09.2015, 3440g i 55cm szczęścia <3
    74didf9h1v4xctmm.png
  • Giannaa Autorytet
    Postów: 2223 789

    Wysłany: 29 kwietnia 2015, 11:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Natka88 wrote:
    Ale przyjecie wypowiedzenia a podpisanie go za porozumieniem stron to co innego.

    Firma zamyka się z niem 05.05.2015 wiec nie bardzo wiem jakie mam wyjście... został tydzień na żaden okres wypowiedzenia się nie załapuje :/

    Może ktoś mi podpowie gdzie zadzwonić po poradę do PIP do ZUSu? Czy może jeszcze gdzie indziej, u nas nie ma kadr wiec tam się niczego nie dowiem.

    a.png
    a.png
  • Ewalika Autorytet
    Postów: 284 285

    Wysłany: 29 kwietnia 2015, 11:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja bym na twoim miejscu poradzila sie prawnika co zrobic zeby bylo dobrze i zeby faktucznie przejal Cie zus i zebys dostala zasilek chorobowy a później macierzyński..

    relgrl68722yz04m.png
  • Asiowa Autorytet
    Postów: 816 554

    Wysłany: 29 kwietnia 2015, 11:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    PIP ani ZUS Ci nie opmoże. Skontaktuj się z radcą prawnym albo prawnikiem i to jak najszybciej. Nie podpisuj nic bez konsultacji prawnej!

    bl9ccwa1nyfonmaw.png
  • Giannaa Autorytet
    Postów: 2223 789

    Wysłany: 29 kwietnia 2015, 11:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziękuję dziewczyny, już wszystko wiem ;-) w ZUSie udzielili mi informacji, mogę podpisać wypowiedzenie za porozumieniem stron muszę tylko mieć informację o likwidacji firmy i bez problemu dostanę zasiłek. Następne zwolnienie już przedkładam bezpośrednio do zus.

    Natka88, Anoolka lubią tę wiadomość

    a.png
    a.png
  • szpilka Autorytet
    Postów: 3844 2653

    Wysłany: 30 kwietnia 2015, 16:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    na wszelki wypadek poradz sie prawnika, bo gdyby cos nie wypaliło to płatny zasilek dla bezrobotnych przy porozumieniu stron jest dopiero po 3 miesiącach z tego co wiem (może zmieniły się przepisy) a panie w zus nie zawsze dobrze doradza

    Anoolka lubi tę wiadomość

    17u9i09kee501cvj.png
    relgzbmhgbzxq515.png
    Aniołek listopad 2013
  • isabelle Autorytet
    Postów: 2399 2736

    Wysłany: 5 maja 2015, 15:59

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Według mnie nie powinnaś godzić się na wypowiedzenie za porozumieniem stron, ale przyjąć wypowiedzenie z powodu likwidacji firm - w takiej sytuacji otrzymasz świadczenia z ZUS - ta kwestia "likwidacji firmy" jest tutaj bardzo istotna. Ekspertem jednak nie jestem i dla swojego bezpieczeństwa lepiej to potwierdzić osobiście w ZUSie.

    0d1yskjom1pl8rx5.png
    mhsvrl68zjjdct5d.png
  • aagatkaa1984 Autorytet
    Postów: 1812 1421

    Wysłany: 6 maja 2015, 09:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Z doświadczenia wiem, ze w Zusie wiedza o tych sprawach najmniej. Dziewczyny maja racje, kobieta w ciąży jest chroniona dopiero po ukończeniu 12tc, ja bym niczego nie podpisywala, tylko kontynuowała l4, bo to l4 cie chroni w tym momencie. Prawnie nie możesz podpisać wypowiedzenia o pracę, bo jesteś na l4. Korzystne jest dla ciebie wypowiedzenie z powodu likwidacji firmy

    szpilka lubi tę wiadomość

    km5st5odymuuq2ts.png
  • szpilka Autorytet
    Postów: 3844 2653

    Wysłany: 6 maja 2015, 14:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    aagatkaa1984 wrote:
    Z doświadczenia wiem, ze w Zusie wiedza o tych sprawach najmniej. Dziewczyny maja racje, kobieta w ciąży jest chroniona dopiero po ukończeniu 12tc, ja bym niczego nie podpisywala, tylko kontynuowała l4, bo to l4 cie chroni w tym momencie. Prawnie nie możesz podpisać wypowiedzenia o pracę, bo jesteś na l4. Korzystne jest dla ciebie wypowiedzenie z powodu likwidacji firmy
    i wydaje mi się, ale pewności nie mam, że w takim przypadku jest się chronionym pomimo poczatku ciąży (nie przed zwolnieniem), ale jest to przypadek gdy pomimo braku zatrudnienia i prawnego tytułu do macierzyńskiego się go dostaje z zus (normalnie albo masz umowe i dostajesz albo po 3 m-cu musza Ci przedłuzyć i tez dostajesz *dotyczy umowy o pracę)jeśli byś się zgodziła za porozumieniem stron to wtedy dostaniesz tylko kase jak dugo będziesz miec l4, ale bez macierzynskiego
    pewna nie jestem, ale lepiej sie zabezpieczyc

    17u9i09kee501cvj.png
    relgzbmhgbzxq515.png
    Aniołek listopad 2013
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 8 maja 2015, 10:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kobieta w ciąży jest chroniona od poczatku ciąży dlatego ważne jest zeby przyznać się do ciąży szybko. To z tymi 3 miesiącami to jakaś bzdura. Chyba ze ma sue umowę na okres próbny to wtedy chyba jest inaczej albo jak ktos wyzej napusal jak umowa konczy sie przed 3 mc, ale tego akurat nie jestem pewna. Porozumienia stron bym nie podpisała bo to zgoda na zerwanie umowy. Albo niech Cię zwolnia i wtedy do sądu pracy albo niech normalnie oglosza upadłość bez takich ceregieli dla Ciebie. Pani w ZUSie bym nie wierzyla. Jak juz to zadzwon do PIP i tam sie dowiedz a poza tym oni maja bezpłatne porady i można sie z nimi umówić i zapytać osobiście.
    Jezeli podpiszesz porozumienie stron to będziesz bezrobotna nawet bez prawa do zasilku przez trzy miesiące, a skoro nie pracujesz to po co Ci L4, skoro nie masz zwolnienia to dlaczego zus ma płacić?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 8 maja 2015, 10:06

  • szpilka Autorytet
    Postów: 3844 2653

    Wysłany: 8 maja 2015, 12:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    MonikaDM wrote:
    Kobieta w ciąży jest chroniona od poczatku ciąży dlatego ważne jest zeby przyznać się do ciąży szybko. To z tymi 3 miesiącami to jakaś bzdura. Chyba ze ma sue umowę na okres próbny to wtedy chyba jest inaczej albo jak ktos wyzej napusal jak umowa konczy sie przed 3 mc, ale tego akurat nie jestem pewna. Porozumienia stron bym nie podpisała bo to zgoda na zerwanie umowy. Albo niech Cię zwolnia i wtedy do sądu pracy albo niech normalnie oglosza upadłość bez takich ceregieli dla Ciebie. Pani w ZUSie bym nie wierzyla. Jak juz to zadzwon do PIP i tam sie dowiedz a poza tym oni maja bezpłatne porady i można sie z nimi umówić i zapytać osobiście.
    Jezeli podpiszesz porozumienie stron to będziesz bezrobotna nawet bez prawa do zasilku przez trzy miesiące, a skoro nie pracujesz to po co Ci L4, skoro nie masz zwolnienia to dlaczego zus ma płacić?
    l4 to niezdolność do pracy, czyli osoba bezrobotna też może je dostać tylko bedzie niepłatne (wydaje mi sie, że jesli niezdolnosc powstała w ciagu miesiaca od ustania zatrudnienia lub jeszcze w trakcie zatrudnienia jest platne oraz w przypadku upadłości firmy i ciąży wtedy płaci zus, ale nie mam pewności czy tak jest)

    17u9i09kee501cvj.png
    relgzbmhgbzxq515.png
    Aniołek listopad 2013
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 8 maja 2015, 17:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Szpilko masz racje z ta niezdolnością do pracy czyli również do jej podjęcia w przypadku osoby bezrobotnej. Tylko jezeli dziewczyna nie ma prawa do zasilku to nie dostanie kasy z ZUS. Nie wiem nic odnośnie tego co piszesz o tych 30 dniach. Suma summarum ja bym żadnego porozumienia stron nie podpisała. No i musze zaznaczyć ze od dwóch lat sie tym nie interesuje a moze cis się zmienilo. Jak pisałam wcześnie na pewno po poradę udalabym sie do PIP.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 8 maja 2015, 17:11

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Niepłodność a nietolerancja pokarmowa - czy istnieje związek?

Dlaczego coraz częściej przyszli rodzice nie mogą doczekać się upragnionego potomstwa? Czy nieodpowiedni styl odżywiania może przyczyniać się do powstawania zaburzeń płodności? Czy nietolerancja pokarmowa może wpływać na obniżenie płodności, a nawet powodować niepłodność? Jakie testy na nietolerancje pokarmowe warto wówczas wykonać?  

CZYTAJ WIĘCEJ

12 najnowszych rekomendacji dla kobiet cierpiących na endometriozę - łagodzenie bólu i wspieranie płodności poprzez dietę

Endometrioza jest jedną z tych chorób, do której należy podchodzić holistycznie. Jednym ze sposobów, który może pomóc w walce z chorobą i przede wszystkim z łagodzeniem objawów choroby jest odpowiednia dieta. Poznaj 12 najważniejszych zasad zdrowego odżywiania dla kobiet, które cierpią na endometriozę.

CZYTAJ WIĘCEJ

Diagnostyka problemów z płodnością - krok po kroku

Niepłodności nikt się nie spodziewa, a jednak dotyka ona około 1,5 miliona polskich par rocznie. To bardzo dużo! Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności? Kiedy warto rozpocząć diagnostykę i jakie badania zrobić na początek?

CZYTAJ WIĘCEJ