X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Jak szybko zajść  w ciążę? Unikaj tych 7 rzeczy!

Na pierwszy rzut oka poczęcie dziecka wydaje się proste – wystarczy kochać się i potem tylko czekać na brak miesiączki. Dla potwierdzenia zrobić test ciążowy i załatwione! W rzeczywistości często wygląda to nieco inaczej. Dla wielu par podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny i pojawienie się pozytywnego testu ciążowego nie następuje w tym samym miesiącu, kwartale bądź roku. Na przedłużające się starania o dziecko wpływa wiele czynników: zdrowotnych, emocjonalnych, ale również nieświadomie popełnianych błędów. Przeczytaj co może utrudniać zajście w ciążę i wydłużyć oczekiwanie na dwie kreski. 

1. Błędne szacowanie dni płodnych i zbyt rzadkie współżycie. Co zatem zrobić, jak szybko zajść w ciążę? Dowiedz się, kiedy występują u Ciebie dni płodne!  

Okazuje się, że zaledwie 20% kobiet wie, kiedy występuje u nich owulacja. Reszta kobiet albo się tym w ogóle nie interesuje, albo błędnie szacuje czas jej występowania. Starając się o dziecko, warto wiedzieć, że w każdym cyklu jest zaledwie kilka dni, w których jest możliwość zajścia w ciążę. Do owulacji dochodzi tylko raz na około 25-32 dni. Dni najbardziej płodne to około trzy dni tuż przed owulacją i dzień jej wystąpienia. Jeśli kobieta nie wie kiedy owuluje, a para kocha się rzadko, to łatwo można przegapić dni najwyższej płodności - pobierz aplikację dni płodnych OvuFriend. Podobnie można stracić swoją szansę na ciążę, gdy kobieta błędnie określa dni płodne i para kocha się intensywnie głównie tylko w te dni, w których myślą że ich szanse są najwyższe, a odpoczywają - po takim maratonie - w dni w których powinni „działać". 

Dlatego jeśli starasz się o dziecko już od jakiegoś czasu warto poznać lepiej swoją płodność i przyjrzeć się swojemu cyklowi miesiączkowemu - obserwować swoje ciało i poznać dni, w których szanse na zapłodnienie są najwyższe. Sprawdź w jaki sposób może Ci w tym pomóc Kalendarz dni płodnych OvuFriend?

2. Zbyt częste współżycie… czy trudniej zajść w ciążę?

Tak, dobrze czytasz. Ku zaskoczeniu wielu, zbyt częste współżycie jest kolejnym błędem, który zamiast przyspieszyć zajście w ciążę, może je skutecznie odwlec w czasie. Przedłużające się starania o dziecko sprawiają, że pary zaczynają się niepokoić i zwiększają intensywność zbliżeń – kochają się codziennie lub nawet częściej w dni płodne. Nie wiedzą jednak, że przy częstym współżyciu parametry spermy mogą ulec znacznemu pogorszeniu. W spermie mężczyzny może znajdować się dużo mniej plemników. Według większości lekarzy współżycie co drugi dzień, to optymalna ilość do zajścia w ciążę.

3. Stres - może wydłużać starania o dziecko

Czy nam się to podoba czy nie, stres ma ogromny wpływ na zdolność do poczęcia dziecka zarówno od strony kobiety jak i mężczyzny, dowiedz się, jak radzić sobie ze stresem podczas starań o dziecko. Przewlekły stres, który wprowadza człowieka w stan ciągłego napięcia, może powodować zaburzenia owulacji u kobiety (brak owulacji, komórki jajowe niższej jakości), a u mężczyzny znacznie obniżać parametry plemników (zmniejszać liczbę i jakość plemników). Jak zajść w ciążę? Obniż poziom stresu! Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda nad redukcją stresu u kobiet starających się zajść w ciążę wykazały, że aktywności powodujące zmniejszenie poziomu stresu (np. joga), znacznie zwiększają szanse na ciążę – w grupie kobiet, które uczestniczyły w zajęciach jogi- w ciążę zaszło aż 55% kobiet, a w grupie kobiet, które nie brały udziału w zajęciach relaksacyjnych tylko 20% zaszło w ciążę.

4. Stosowanie lubrykantów - zagrożenie dla plemników

Większość lubrykantów dostępnych na rynku jest szkodliwa dla plemników. Lubrykanty zmieniają naturalne Ph pochwy i sprawiają, że otoczenie staje się nieprzyjazne dla plemników. Plemniki nie są w stanie dotrzeć do komórki jajowej i tym samym pomimo regularnego współżycia para nie zachodzi w ciążę. Jeśli potrzebujecie nawilżenia w tym okresie stosujcie lubrykanty przeznaczone specjalnie dla par starających się o dziecko. Pamiętaj, że ślina też może niszczyć plemniki!

5. Spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny

Lekarze cały czas nie są zgodni co do tego, czy kofeina utrudnia zajście w ciążę i jakie są bezpieczne jej dawki. Pomimo wielu badań na ten temat, spór o kofeinę nie został rozstrzygnięty. Jeśli jednak starasz się o dziecko już od pewnego czasu bez rezultatu, warto trzymać się po tej bezpiecznej stronie i przestrzegać zasad, co do których zdecydowana większość lekarzy jest zgodna – nie wypijać więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie. Pamiętaj jednak, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale również w wielu popularnych napojach gazowanych i słodyczach.

6. Zbyt późne rozpoczęcie starań o dziecko

Wiele kobiet, czasem z przyczyn od nich niezależnych, odkłada decyzję o zajściu w ciążę grubo po trzydziestych urodzinach. Niestety czas jest bezlitosny dla kobiety. Mniej więcej po 35 roku życia u kobiet co raz częściej występują cykle bezowulacyjne i tym samym płodność  znacznie obniża się. Również jakość komórek ulega pogorszeniu, co sprawia, że nawet jeśli do owulacji dochodzi, to więcej komórek jajowych jest niższej jakości i nie nadaje się do zapłodnienia lub nie zagnieżdża się w macicy. Jest to oczywiście granica umowna- wpływ na płodność kobiety ma nie tylko wiek, ale również geny, sposób odżywiania się i styl życia.

7. Gorące kąpiele i sauna mogą obniżać męską płodność

Ten punkt dotyczy mężczyzn. Jeśli staracie się o dziecko już od pewnego czasu, to najlepiej, aby partner ograniczył aktywności, które mogą przegrzewać mosznę i podnosić temperaturę w jądrach. Zbyt wysoka temperatura bardzo negatywnie wpływa na jakość nasienia – pod wpływem przegrzania jądra produkują mniej plemników. Przeczytaj więcej o męskiej płodności

 

Oceń ten artykuł:
(8)

AUTOR:

Katarzyna Wójcicka - psycholog, community manager, koordynatorka treści internetowych. Pasjonuje się psychologią w szczególności dotyczącą problemów związanych z niepłodnością. Uwielbia taniec i sport.

malenka 15.10.2015, 21:56
Ciekawe punkty -przede wszystkim ta ślina mnie zaskoczyła!
judysia86 2.03.2016, 23:41
malenka - masz rację!! :) ja też nie mialam o tym pojęcia... A mnie zaskoczylo jeszcze zbyt czeste współżycie. Wiele par starajacych się myśli, że im częściej, tym lepiej. A tu guzik prawda, bo nasienie jest gorszej jakości
dorka11 4.04.2016, 19:08
No judysia ja byłam przekonana, że tak właśnie jest i był czas, że codziennie męczyłam swojego faceta!! :D

Zainteresują Cię również:

Płodność i zdrowie w posiłkach - co jeść w okresie przesilenia zimowego?

Wiadomo nie od dziś, że to co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i płodność. Co jednak zrobić, kiedy dostępność świeżych i sezonowych produktów jest ograniczona? Po jakie produkty sięgać zimą, aby dostarczać organizmowi kluczowych składników dla zdrowia i płodności? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak zajść w ciążę? 4 składniki na poprawę płodności, które znajdziesz w koktajlach.

Jak zajść w ciążę? Jak w naturalny, łatwy, a przy tym smaczny sposób możesz poprawić swoją płodność? Wystarczy, że każdego dnia będziesz przygotowywać super-odżywczy koktajl płodności. Jakie dobroczynne składniki możesz znaleźć w naszych przepisach? Jaką rolę odgrywają one w kontekście płodności? Oto 4 najważniejsze składniki na poprawę płodności, które znajdziesz w smoothies! 

CZYTAJ WIĘCEJ

7 sposobów jak przetrwać przesilenie wiosenne i jak szybko zajść w ciążę!

Przesilenie wiosenne dla wielu kobiet jest trudnym okresem przejściowym, kiedy mogą pojawiać się problemy ze snem, nadmiernym zmęczeniem, brakiem energii, czy obniżoną koncentracją. Wszystko to może mieć wpływ na gospodarkę hormonalną i kobiecą płodność. Jak w tym czasie przygotować się do ciąży? Jakie są skuteczne sposoby na poprawę płodności? Jak szybko zajść w ciążę, wprowadzając proste nawyki do codziennego stylu życia?

CZYTAJ WIĘCEJ