Na pierwszy rzut oka poczęcie dziecka wydaje się proste – wystarczy kochać się i potem tylko czekać na brak miesiączki. Dla potwierdzenia zrobić test ciążowy i załatwione! W rzeczywistości często wygląda to nieco inaczej. Dla wielu par podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny i pojawienie się pozytywnego testu ciążowego nie następuje w tym samym miesiącu, kwartale bądź roku. Na przedłużające się starania o dziecko wpływa wiele czynników: zdrowotnych, emocjonalnych, ale również nieświadomie popełnianych błędów. Przeczytaj co może utrudniać zajście w ciążę i wydłużyć oczekiwanie na dwie kreski.
1. Błędne szacowanie dni płodnych i zbyt rzadkie współżycie. Co zatem zrobić, jak szybko zajść w ciążę? Dowiedz się, kiedy występują u Ciebie dni płodne!
Okazuje się, że zaledwie 20% kobiet wie, kiedy występuje u nich owulacja. Reszta kobiet albo się tym w ogóle nie interesuje, albo błędnie szacuje czas jej występowania. Starając się o dziecko, warto wiedzieć, że w każdym cyklu jest zaledwie kilka dni, w których jest możliwość zajścia w ciążę. Do owulacji dochodzi tylko raz na około 25-32 dni. Dni najbardziej płodne to około trzy dni tuż przed owulacją i dzień jej wystąpienia. Jeśli kobieta nie wie kiedy owuluje, a para kocha się rzadko, to łatwo można przegapić dni najwyższej płodności - pobierz aplikację dni płodnych OvuFriend. Podobnie można stracić swoją szansę na ciążę, gdy kobieta błędnie określa dni płodne i para kocha się intensywnie głównie tylko w te dni, w których myślą że ich szanse są najwyższe, a odpoczywają - po takim maratonie - w dni w których powinni „działać".
Dlatego jeśli starasz się o dziecko już od jakiegoś czasu warto poznać lepiej swoją płodność i przyjrzeć się swojemu cyklowi miesiączkowemu - obserwować swoje ciało i poznać dni, w których szanse na zapłodnienie są najwyższe. Sprawdź w jaki sposób może Ci w tym pomóc Kalendarz dni płodnych OvuFriend?
2. Zbyt częste współżycie… czy trudniej zajść w ciążę?
Tak, dobrze czytasz. Ku zaskoczeniu wielu, zbyt częste współżycie jest kolejnym błędem, który zamiast przyspieszyć zajście w ciążę, może je skutecznie odwlec w czasie. Przedłużające się starania o dziecko sprawiają, że pary zaczynają się niepokoić i zwiększają intensywność zbliżeń – kochają się codziennie lub nawet częściej w dni płodne. Nie wiedzą jednak, że przy częstym współżyciu parametry spermy mogą ulec znacznemu pogorszeniu. W spermie mężczyzny może znajdować się dużo mniej plemników. Według większości lekarzy współżycie co drugi dzień, to optymalna ilość do zajścia w ciążę.
3. Stres - może wydłużać starania o dziecko
Czy nam się to podoba czy nie, stres ma ogromny wpływ na zdolność do poczęcia dziecka zarówno od strony kobiety jak i mężczyzny, dowiedz się, jak radzić sobie ze stresem podczas starań o dziecko. Przewlekły stres, który wprowadza człowieka w stan ciągłego napięcia, może powodować zaburzenia owulacji u kobiety (brak owulacji, komórki jajowe niższej jakości), a u mężczyzny znacznie obniżać parametry plemników (zmniejszać liczbę i jakość plemników). Jak zajść w ciążę? Obniż poziom stresu! Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda nad redukcją stresu u kobiet starających się zajść w ciążę wykazały, że aktywności powodujące zmniejszenie poziomu stresu (np. joga), znacznie zwiększają szanse na ciążę – w grupie kobiet, które uczestniczyły w zajęciach jogi- w ciążę zaszło aż 55% kobiet, a w grupie kobiet, które nie brały udziału w zajęciach relaksacyjnych tylko 20% zaszło w ciążę.
4. Stosowanie lubrykantów - zagrożenie dla plemników
Większość lubrykantów dostępnych na rynku jest szkodliwa dla plemników. Lubrykanty zmieniają naturalne Ph pochwy i sprawiają, że otoczenie staje się nieprzyjazne dla plemników. Plemniki nie są w stanie dotrzeć do komórki jajowej i tym samym pomimo regularnego współżycia para nie zachodzi w ciążę. Jeśli potrzebujecie nawilżenia w tym okresie stosujcie lubrykanty przeznaczone specjalnie dla par starających się o dziecko. Pamiętaj, że ślina też może niszczyć plemniki!
5. Spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny
Lekarze cały czas nie są zgodni co do tego, czy kofeina utrudnia zajście w ciążę i jakie są bezpieczne jej dawki. Pomimo wielu badań na ten temat, spór o kofeinę nie został rozstrzygnięty. Jeśli jednak starasz się o dziecko już od pewnego czasu bez rezultatu, warto trzymać się po tej bezpiecznej stronie i przestrzegać zasad, co do których zdecydowana większość lekarzy jest zgodna – nie wypijać więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie. Pamiętaj jednak, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale również w wielu popularnych napojach gazowanych i słodyczach.
6. Zbyt późne rozpoczęcie starań o dziecko
Wiele kobiet, czasem z przyczyn od nich niezależnych, odkłada decyzję o zajściu w ciążę grubo po trzydziestych urodzinach. Niestety czas jest bezlitosny dla kobiety. Mniej więcej po 35 roku życia u kobiet co raz częściej występują cykle bezowulacyjne i tym samym płodność znacznie obniża się. Również jakość komórek ulega pogorszeniu, co sprawia, że nawet jeśli do owulacji dochodzi, to więcej komórek jajowych jest niższej jakości i nie nadaje się do zapłodnienia lub nie zagnieżdża się w macicy. Jest to oczywiście granica umowna- wpływ na płodność kobiety ma nie tylko wiek, ale również geny, sposób odżywiania się i styl życia.
7. Gorące kąpiele i sauna mogą obniżać męską płodność
Ten punkt dotyczy mężczyzn. Jeśli staracie się o dziecko już od pewnego czasu, to najlepiej, aby partner ograniczył aktywności, które mogą przegrzewać mosznę i podnosić temperaturę w jądrach. Zbyt wysoka temperatura bardzo negatywnie wpływa na jakość nasienia – pod wpływem przegrzania jądra produkują mniej plemników. Przeczytaj więcej o męskiej płodności.