Kiedy owulacja? Większość kobiet wie, że owulacja to czas, w którym możliwe jest zajście w ciążę. Ale kiedy dokładnie ona występuje, jakie są objawy owulacji, jak ją rozpoznać lub co może na nią wpływać nie dla wszystkich jest oczywiste. Kilka faktów na ten temat oraz parę prostych instrukcji jak obserwować swoje ciało pomoże Ci wielokrotnie zwiększyć szanse na zajście w ciążę.
Owulacja - co to jest i jak przebiega?
Aby zrozumieć proces owulacji i kiedy jest owulacja, warto w skrócie prześledzić cały cykl miesiączkowy. Cykl miesiączkowy rozpoczyna się z dniem pierwszego dnia miesiączki. W czasie krwawienia miesiączkowego, czyli menstruacji, złuszczana jest błona śluzowa macicy (endometrium), która nabudowała się w czasie ostatniej fazy poprzedniego cyklu. Pierwsza faza cyklu miesiączkowego zwykle trwa 3-5 dni. Następnie rozpoczyna się wzrost stężenia estrogenów we krwi, co powoduje dojrzewanie w jajnikach kilku tak zwanych pęcherzyków Graafa. Jeśli przyjmiemy, że cykl miesiączkowy trwa średnio około 28 dni to w około 12- 16 dniu od pierwszego krwawienia (od początku cyklu) najsilniejszy z pęcherzyków Graafa pod wpływem wzrostu hormonów w ciele kobiety pęka i uwalnia komórkę jajową. Ten właśnie proces nazywamy owulacją (jajeczkowaniem).
Uwolniona komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez około 12 - 24 godziny. Aby doszło do zapłodnienia w czasie okołoowulacyjnym musi dojść do współżycia, aby jeden z plemników mógł dotrzeć do komórki jajowej przed jej obumarciem. Po owulacji następuje tak zwana faza lutealna trwająca od 10 do 16 dni, w czasie której wydzielany jest progesteron w dużych ilościach, którego głównym zadaniem jest przygotować ciało kobiety do przyjęcia i podtrzymania ciąży jeśli dojdzie do zapłodnienia. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie po około 14 dniach od owulacji stężenie progesteronu zacznie spadać, powodując złuszczanie się endometrium i tym samym wystąpienie krwawienia miesiączkowego. Z pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego rozpoczyna się nowy cykl. Jeśli dojdzie do zapłodnienia poziom progesteronu nie zacznie spadać, endometrium nie zacznie się złuszczać, a we krwi kobiety pojawi się hormon HCG, dzięki któremu wkrótce kobieta dowie się że jest w ciąży (hormon HCG jest to hormon wykrywany przez testy ciążowe).
Objawy owulacji
Każdy etap cyklu miesiączkowego jest konieczny do zajścia w ciążę, jednak owulacja jest kluczowym momentem. Dlatego przy staraniu się o dziecko, konieczne jest nauczyć się jak rozpoznać kiedy jest owulacja, aby optymalnie dopasować do niej czas współżycia. Niestety rozpoznanie owulacji nie zawsze jest proste – każda kobieta jest inna i tym samym cykl miesiączkowy u kobiet różni się. Nie u każdej kobiety cykl trwa średnio 28 dni i nie u każdej owulacja występuje pomiędzy 12 a 16 dniem cyklu miesiączkowego. Dlatego aby ustalić kiedy mamy największe szanse zajść w ciążę należy lepiej przyjrzeć się swojemu ciału i sygnałom jakie nam wysyła. Głównymi objawami nadchodzącej owulacji są:
- zmiany śluzu szyjkowego na bardziej rozciągliwy, przejrzysty;
- zmiana położenia, twardości i rozwarcia szyjki macicy (szyjka robi się bardziej miękka, otwarta i jest usytuowana wyżej niż zazwyczaj);
- zwiększone libido – wiele kobiet w czasie owulacji ma zwiększoną ochotę na sex;
- wrażliwe piersi
- ból lub kłucie w jajnikach (może wystąpić tuż przed, po lub w trakcie owulacji),
- wzrost temperatury ciała występujący po owulacji.
Obserwacja ciała - podpowie kiedy owulacja
Śluz szyjkowy zmienia się w czasie cyklu pod wpływem działania hormonów. Im bliżej owulacji tym śluzu jest więcej i staje się wodnisty, bardziej rozciągliwy. W dniach najbardziej płodnych, tuż przed owulacją śluzu robi się widocznie więcej, jest przezroczysty, rozciągliwy, w wyglądzie przypomina kurze białko, co warto wiedzieć o śluzie podczas starań o ciążę. Śluz odgrywa dużą rolę w procesie zapłodnienia, gdyż dzięki niemu plemniki nie tylko szybciej i sprawniej docierają do macicy, ale również są w stanie przeżyć wędrówkę do komórki jajowej.
Temperatura ciała (BBT) rośnie w wyniku działania progesteronu o około 0,4 stopnia Celsjusza. Oznacza to, że wzrasta po owulacji i utrzymuje się na podwyższonym poziomie aż do pierwszego dnia krwawienia. Aby jednak móc zauważyć zmiany w temperaturze ciała należy stosować się do określonych zasad pomiaru m.in. pomiaru temperatury dokonywać codziennie o tej samej porze, w tym samym miejscu ciała oraz przede wszystkim nauczyć się właściwie interpretować te zmiany. Co warto wiedzieć o temperaturze podczas starań o ciążę.
Zmiany w szyjce macicy mogą być trudne do oceny dla kobiety, która nigdy wcześniej tego nie robiła, gdyż wymagają wprawy i wyczucia czasem niewielkich zmian. Należy sprawdzić położenia szyjki macicy (nisko, średnio, wysoko), konsystencji (miękka, średnia, twarda) i stopnia rozwarcia szyjki (zamknięta, otwarta). W tym celu, codziennie, po opróżnieniu pęcherza, najlepiej o stałej porze, należy w pozycji kucającej lub z jedną nogą opartą o krzesło wprowadzić jeden lub dwa palce do pochwy i spróbować wyczuć szyjkę macicy. Kilka dni przed owulacją szyjka jest umiejscowiona wyżej, jest rozwarta i bardziej miękka. Z biegiem czasu większość kobiet zaczyna zauważać zmiany szyjki na przestrzeni cyklu.
Testy owulacyjne są również bardzo pomocne przy wykrywaniu nadchodzącej owulacji, czyli dni płodnych. Wystarczy nasikać do pojemnika z moczem i zanurzyć w nim pasek testowy nasączony detektorem hormonu LH. Gdy hormon LH jest obecny w moczu kobiety, na teście owulacyjnym pojawi się wynik dodadni co oznacza, że ciało przygotowuje się do owulacji i kobieta jest w trakcie dni płodnych. Co prawda podobnie jak śluz i położenie szyjki macicy testy owulacyjne nie są w stanie określić dnia wystąpienia owulacji, ani nawet potwierdzić czy do owulacji wogóle w danym cyklu doszło, ale bardzo skutecznie określają, że owulacja zbliża się i najprawdopoboniej wystapi w kolejnych dniach (ciało uwalniając hormon LH przygotowuje się do niej).
Ocena tych wszystkich parametrów może być trudna i czasochłonna. Dlatego by pomóc w łatwy sposób dowiedzieć się kiedy współżyć, aby zwiększać swoje szanse na ciążę, warto skorzystać z nowoczesnych mechanizmów do interpretacji płodności jakim jest aplikacja OvuFriend. Algorytmy w aplikacji biorą pod uwagę nie tylko te podstawowe wskażniki płodności, ale również wszystkie inne objawy oraz statystyki wcześniejszych cykli. Ponadto porównują cykl miesiączkowy z tysiącami danych z cykli miesiączkowych innych kobiet o podobnych charakterystykach. Wystarczy tylko regularnie wprowadzać swoje obserwacje, a system powiadomi Cię gdy rozpozna Twoje dni płodne i oceni cykl miesiączkowy pod kątem Twoich szans na zapłodnienie- Pobierz aplikację dni płodnych OvuFriend